شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

بررسی کارنامه خانواده شما تا نوروز

بررسي کارنامه خانواده شما تا نوروز

آموزه هاي ديني نقش به سزايي در زندگي فردي و اجتماعي انسانها بازي مي کند. اما بعضي از افراد همواره بر اين باورند که اين آموزه ها مختص به حلال و حرام و عقاب و عتاب اخروي است، در حالي که توجه به اين آموزه ها مي تواند در زندگي خانوادگي و اجتماعي ، رفتارها و سبک زندگي انسان بسيار مفيد و آموزنده باشد.

بررسي کارنامه خانواده شما تا نوروز

حال که به روزهاي پاياني سال نزديک مي شويم و کمتر از سي روز به پايان سال مانده است، بد نيست کمي چرتکه بياندازيم و ببينيم با نامه اعمال خود چه کرده ايم.

حسابرسي اعمال

در حديثي از امام موسي کاظم (ع) آمده است که مي فرمايند: «هر کس که هر روز از خود حسابرسي نکند از ما نيست. پس اگر کار نيکي انجام داده باشد از خداوند بخواهد که آن را افزون تر کند و اگر بد کرده باشد از خدا آمرزش بطلبد و به سوي او توبه کند.» (مستدرک الوسائل، ج12، ص 153)

اگر ما مقيد شويم که هر روز از خود حسابرسي کنيم نه تنها در امور ديني مثل نماز و روزه، خمس... بلکه در هر امر روزمره اي که به نظر ما کوچک و کم اهميت مي آيد، ولي مي تواند در روح و روان و قلب ما تاثير گذار باشد مي توانيم مسير بهتري را براي آينده خود ترسيم کنيم.

زيرآبت را زدم

در محيط هاي کاري و ادارات يکي از رزائل اخلاقي که بسياري از ما با آن درگير هستيم زيرآب زني و کارشکني براي ديگران است. شايد خودمان گمان نمي کنيم که مرتکب اين عمل شده باشيم اما در اعمال و رفتار خود اسباب آزار و ناراحتي ديگران را فراه آورده ايم.

هر روز در هنگام حسابرسي اعمال خود چرتکه اي بيدازيد آيا رفتار آن روز شما با مادر و يا همسرتان صحيح بوده؟ آيا باعث رنجش همکارتان شديد؟

اگر از پيشرفت ساير همکارانتان احساس ترس مي کنيد و يا در هنگام موفقيت ديگران سعي مي کنيد جلوي پاي آنها سنگ بيندازيد متاسفانه به فردي زيراب زن تبديل شده ايد.

هر شب قبل از خواب و يا هر زمان مناسب ديگري فکر کنيد آيا شما در کار دوستان و همکارانتان کارشکني کرده ايد... آيا از اين که ديگران در مسير موفقيت قرار بگيرند ناخشنود مي شويد و تلاش کرده ايد جلوي آنها را سد کنيد. اگر جواب اين سوالات مثبت است بايد به فکر باشد به هر طريقي چه توسط تصميمات شخصي خود و يا به کمک يک مشاور بر اين مشکل فائق بيايد.

چه آسان قضاوت کردم

همه ما مي دانيم قضاوت کردن رفتار و گفتار ديگران کار درستي نيست و يک ناهنجاري به حساب مي آيد. اما بيشتر اوقات آگاهانه و چه ناآگاهانه دست به قضاوت هاي عجولانه مي زنيم. گاهي همين قضاوت کردن ها مي تواند مسير زندگي ديگران و يا حتي خود ما را تغيير دهد. در اين رفتار خود بينديشيد و علت را جستجو کنيد و تصور کنيد قاضي عادلي در حال بررسي اين عمل شماست. آيا به خودتان حق مي دهيد و يا خود را محکوم مي کنيد.

شکستني جبران ناپذير

اينکه شما با فعل، گفتار و کردار خود باعث رنجش و شکست دلي شويد مي تواند جبران ناپذير باشد. دلي که شکست و رنجشي که حاصل شد به سختي التيام مي پذيرد. هر روز در هنگام حسابرسي اعمال خود چرتکه اي بيندازيد آيا رفتار آن روز شما با مادر و يا همسرتان صحيح بوده؟ آيا باعث رنجش همکارتان شديد؟ آيا کدورتي را بر دل دوستتان نشانديد. اگر در نامه اعمال خود نکات منفي در اين زمينه يافتيد درصدد جبران براييد که گاهي خيلي زود دير مي شود.

هر شب قبل از خواب و يا هر زمان مناسب ديگري فکر کنيد آيا شما در کار دوستان و همکارانتان کارشکني کرده ايد... آيا از اين که ديگران در مسير موفقيت قرار بگيرند ناخشنود مي شويد

بي توجهي

بي توجهي در کانون خانواده مي تواند معضلات بزرگي را براي تک تک اعضاي خانواده به وجود بياورد. اگر بي توجهي از سوي هر کدام از اعضاي خانواده باشد به نوعي کل خانواده را درگير مشکلات خواهد کرد. اگر به همسرتان بي توجه هستيد به زودي کانون گرم زندگي خود را از دست خواهيد داد. با بي توجهي به فرزندانتان ممکن است آنها را در گردابي از مشکلات رفتاري و اجتماعي غرق کنيد و اگر نسبت به پدر و مادر خود بي توجه هستيد در حالي که آنها به شما نيازمند هستند بايد منتظر عواقب سختي براي خود باشيد.

شايد هيچ گاه فکر نکرده باشيد در نامه اعمالتان گناهي به نام بي توجهي ثبت شده باشد اما شک نکنيد، بي توجهي و عدم مسئوليت پذيري شما بايد از جانب خودتان مورد قضاوت و موشکافي دقيق قرا بگيرد.

و در آخر...

اگر مي خواهيد در روز حسابرسي اعمال خود در محضر پروردگار و همچنين در حسابرسي هاي شخصي خود در زندگي شخصيتان سر بلند باشيد. حسابرس عادلي باشد. هر چيز کوچکي را که گمان مي کنيد نقطه سياهي در کارنامه اعمالتان باشد بيرون بکشيد و آن را منطقي مورد بررسي قرار دهيد و به دنبال راهکارهاي مناسبي براي حل آن باشيد و بدانيد هيچ گاه از اين حسابرسي متضرر و مغموم نخواهيد شد.

تعداد بازديد:310 آخرين تغييرات:95/12/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر