جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/صفحات معمولي

سالروز وفات مرحوم محمدرضا آقاسي شاعر دلسوخته اهل بيت

..

 

 

 

ميرسد از راه مردي از ديار آشنايي
بر زبانش مهرباني در نگاهش روشنايي
روشنايي مي دهد خورشيد را برق نگاهش
مي گزارد آسمان هر روز پيشاني به راهش
مي رسد مهدي به دستش تيغ سرخ اقتدار
لافتي الا علي لا سيف الا ذوالفقار

 


 

۩ زندگينامه

۩ پيام تسليت مقام معظم رهبري

۩ گزيده اشعار

 

 

محمدرضا آقاسي در 24 فروردين ماه 1338 در خانواده مذهبي در شهر تهران ديده به جهان گشود. او در دامان مادري مهربان و پارسا و تحت تعليم و تربيت پدري متدين و با ايمان رشد يافت. پدرش حاج قاسم آقاسي قاري قرآن بود. مادر او شاعر و مداح اهل بيت (ع) بود و در خانه علاوه بر تربيت صحيح فرزندان براي آنها اشعار حافظ، ديوان جوهري و تذکرة الاولياء مي خواند. محمدرضا آقاسي تحت تأثير محيط خانواده پا در وادي شعر و ادب گذاشت و به مدد استعداد و پشتکار فراوان و اراده خستگي ناپذير خود قله هاي رفيع ادبيات را فتح نمود و بنيانگذار فصل نويني در ادبيات ايران و بالأخص شعر مذهبي گرديد.

آقاسي مدتي نيز در جبهه‌هاي جنگ در مناطق شوش دانيال و جزيره مجنون و سه راه جفير و شلمچه بود. شاعر مثنوي ‌سرا كه مثنوي‌هاي شورانگيز او در حال و هواي جبهه و دفاع مقدس با قرائت حماسي خود در خاطره‌ها مانده است.

و عاقبت در بامداد سوم خرداد ماه 84 همزمان با نواي اذان صبح و سالروز رهايي خرمشهر، شيعه ترين شاعر بسيجي، خاک پاي اهل بيت(ع)، "محمدرضا آقاسي" در ملکوت اعلي قرار يافت و به وصال يار رسيد.

پنجشنبه ۵/۵/۸۴ ستاد معراج شهداي تهران شاهد خيل عظيمي از رهپويان و عاشقان حسيني بود که براي وداع و تشيع پيکر پاک شاعر اهل بيت (ع) زنده ياد حاج محمد رضا آقاسي به آنجا آمده بودند.


نمي دانم چه در سر دارم امشب
زدم بر سيم آخر ديگر امشب
زآهم صد هزاران ناله خيزد
بيابان در بيابان لاله خيزد
۩
زموج ناله ام عرش الهي
شود در بحر حيرت همچو ماهي
اگر آه مي کشم طوفان برآيد
امان از آتشي کز جان برآيد
۩
بسوزاند زمين و آسمان را
نگه دارد تکاپوي زمان را
يکي گويد سرا پا عيب دارم
يکي گويدزبا از غيب دارم
۩
نمي دانم چه هستم هر چه هستم
قلم چون تيغ مي رقصد به دستم
نه دعبل نه پرزتک نه کميتم
وليکن خاک پاي اهل بيتم

  مرحوم آقاسي

0

آيت الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي، در پيامي درگذشت شاعر آزاده و بسيجي مرحوم محمدرضا آقاسي را تسليت گفتند. متن پيام به اين شرح است:

 

بسمه تعالي   

  با تأسف و تأثر خبر درگذشت شاعر آزاده و بسيجي مرحوم محمدرضا آقاسي را دريافت کردم. اين حادثه غم‌انگيز، ضايعه‌اي براي هنر و ادبيات متعهد کشور و به ويژه شعر مذهبي و انقلاب به شمار مي‌رود. شعر روان و با مضمون و خوش ساخت آقاسي که نمايشگر دل پاک و احساسات صادق و هنر خودجوش او بود، بي‌شک داراي جايگاه ويژه‌اي در ادبيات معاصر است.  درگذشت اين شاعر عزيز را به جامعه ادبي و شعراي کشور و به علاقمندان آثار او و بطور خاص به خانواده گرامي و دوستان و ياران اين بسيجي دلباخته تسليت عرض مي کنم و شادي روح و علو درجات او را از خداوند متعادل مسألت مي‌نمايم.
      سيد علي خامنه‌اي
    7/خرداد/1384

0


 

 

 

بشنو از ني .... چون دست خدا فشرد دستم ... 

از ذکر علي مدد گرفتيم ...
 
درويش علي، علي صفت گردد ...
ذکر نام ساقي ... من و نيمه شبهايي از جنس نور ...

نماز ...

 


قلم تا وحي را بال و پر آمد ...  

او ديگر نيست اما نامش و يادش در تاريخ شعر شيعه چونان اختر تابناک همواره خواهيد درخشيد و هرگاه دفتر دلهاي شيعي را در هر عصر و نسل باز کنند، بي شک مثنوي شيعه با طراوت تمام تر در آن مندرج خواهد بود. روحش شاد و راهش پر رهرو.

 

 

تعداد بازديد:5271 آخرين تغييرات:85/03/04
نظرات

  • پارسا خباز:عالي بود ولي مطالب كم است
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر