چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/خانواده

15 اصل مهم برای تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال

15 اصل مهم براي تربيت جنسي کودکان زير 7 سال

يکي از مهم ترين وظايف هر پدر و مادري، تربيت فرزندانشان است. اگر کودکي در خانواده به درستي تربيت نشود مي تواند علاوه بر اينکه اعضاي خانواده را دچار مشکل کند، در جامعه نيز مشکل زا باشد. تربيت بايد در حوزه هاي مختلف صورت گيرد، تربيت اخلاقي، اجتماعي، مذهبي، فرهنگي و جنسي از انواع مختلف تربيت هستند.

15 اصل مهم براي تربيت جنسي کودکان زير 7 سال

اصل اول: تربيت جنسي، لازمه تربيت کامل

برخي از افراد فکر مي کنند که در امر مسائل جنسي نبايد اقدام خاصي را براي کودکان داشته باشند و برخي ديگر فکر ميکنند هر چه کودکشان زودتر و در منزل با اين مسايل آشنا بشود مي تواند آسيب کمتري را در فرزندشان ايجاد کند. در صورتي که اگر والدين در مورد تربيت جنسي کودکانشان حساسيت به خرج ندهند و آن را در چهارچوب خودش انجام ندهند، ميتواند ناخواسته فرزندشان را دچار مشکل کنند. يکي از اين مشکلات ممکن است بيداري زودهنگام مسايل جنسي در آنها باشد.

اصل دوم: مراقبت والدين در رابطه با خود ( مناسبات جنسي)

يکي از اصول مهم تربيت جنسي کودکان زير سن 7 سالگي، نحوه برخورد والدين با يکديگر هست. والدين بايد در نوع برخوردي که با يکديگر در حضور فرزندانشان دارند، حد و مرزهايي را رعايت کنند.

کودکان بايد متوجه دوست داشتن والدينشان و محبتي که بين پدر و مادرشان است، بشوند تا هم احساس امنيت کنند و هم اينکه محبت کردن به همسر را آموزش ببينند ولي بايد اين نوع محبت بين والدين بسيار با برنامه و دقيق باشد تا حس کنجکاوي جنسي فرزندان را برانگيخته نکند. رسول خدا (ص) هم فرموده اند: اگر طفل شيرخوار شاهد روابط جنسي باشد و بعدها اين طفل اگر از انحراف سر در آورد، پدر و مادر بايد خود را در اين انحراف مقصر بدانند.

پدر و مادرها بايد فرزندانشان را نوازش کنند تا از اين طريق به آنها بفهمانند که دوستشان دارند ولي بايد به اين نکته نيز توجه داشت که نوازش هيچگاه در نواحي دستگاه تناسلي فرزندان و مناطقي که به عنوان نواحي جنسي به حساب مي آيد نباشد

اصل سوم: خواب و استراحت

بهتر است از حدود 6 ماهگي محل خواب کودک از والدينش جدا بشود. ولي بايد اتاق خواب به گونه اي باشد که والدين بتوانند به راحتي صداي گريه کودک را بشنوند تا به نيازهايش رسيدگي کنند. همچنين والدين بايد به کوکان ياد بدهند که هيچ گاه بدون در زدن و اجازه نگرفتن وارد اتاق والدينشان نشوند.

اصل چهارم: شوخي و مزاح

والدين بايد مراقب نوع شوخي هايي که با يکديگر در حضور فرزندشان مي کنند باشند. در اين شوخي ها در حضور فرزندان بايد نکات اخلاقي رعايت شود.

اصل پنجم: آرايش زوج ها براي همديگر

در اسلام آراستن زوج ها براي همديگر مستحب است ولي باز والدين بايد رعايت مفاهيم اخلاقي در اين زمينه را در حضور فرزندشان داشته باشند. مادران در زماني که فرزندشان در کنارشان هستند بهتر است آرايش هاي غليظ و نامتعادل را نداشته باشند.

اصل ششم: رعايت پوشش

والدين در زمان حضور فرزندانشان بايد در پوشش خود دقت کافي را داشته باشند. در اين اصل نيز بايد تعادل رعايت بشود. پوشش پدر و مادر نبايد به گونه اي باشد که اندام هاي جنسي آن ها را نشان بدهد. پوشيدن لباس هاي تنگ و کوتاه نيز به والدين توصيه نميشود به ويژه در حضور فرزندان با جنس مخالف.

اصل هفتم: تماشاي فيلم

والدين بايد به نوع فيلم هايي که قرار است نگاه کنند نيز توجه کافي را داشته باشند نيز رسانه ها تاثير مهمي در پرورش کودکان مي گذارند.

اصل هشتم: مراقبت والدين در رابطه با فرزندان

والدين علاوه بر اينکه بايد به نوع ارتباط خودشان با يکديگر در حضور فرزندشان باشند، بايد به مسايلي در رابطه با خود فرزندان نيز توجه داشته باشند و با رعايت اصولي خاص با آنها رفتار کنند.

اصل نهم: شستشو و تطهير، پوشش و لباس

والدين در شستشوي فرزندان بايد دقت کافي را داشته باشند. توجه داشته باشيد که شستشوي کودک تان به گونه اي نباشد که نواحي جنسي اش به ويژه آلت تناسلي اش تحريک شود. در رابطه با حمام کردن کودکان هم بايد به اين نکته اشاره کرد که از سن 3 سالگي هر کودکي بايد با والد جنس موافق خودش به حمام برود و اگر بنا به هر دليلي اين کار امکان پذير نبود در صورتي مي تواند با والد جنس مخالفش به حمام برود که لباس کامل بر تن والد باشد. به طور مثال از 3 سالگي دختر بايد با مادرش به حمام برود و در صورتي مي تواند با پدرش به حمام برود که لباس کامل بر تن پدر وجود داشته باشد. پدر و مادر عزيز به اين مساله هم دقت داشته باشيد که در حضور فرزندان جنس مخالفتان به تعويض لباس هايتان نپردازيد.

در اسلام آراستن زوج ها براي همديگر مستحب است ولي لازم است، مادران در زماني که فرزندشان در کنارشان هستند بهتر است آرايش هاي غليظ و نامتعادل را نداشته باشند

اصل دهم: ختنه

بهتر است که ختنه نوزادان پسر در اولين فرصت و در روزهاي اوليه تولدش انجام شود. البته براي اينکار حتما بايد نظر پزشک متخصص نوزادان در نظر گرفته شود. بهترين زمان مي تواند بين هفته اول تا چهارم تولد باشد تا آلت تناسلي نوزاد بيش از اندازه تحريک نشود.

اصل يازدهم: نوازش

پدر و مادرها بايد فرزندانشان را نوازش کنند تا از اين طريق به آنها بفهمانند که دوستشان دارند ولي بايد به اين نکته نيز توجه داشت که نوازش هيچگاه در نواحي دستگاه تناسلي فرزندان و مناطقي که به عنوان نواحي جنسي به حساب مي آيد نباشد.

اصل دوازدهم: دستکاري ها و لمس ها

بايد از همان سنين پايين از حدود 4 سالگي به کودکان نواحي خصوصي بدنشان آموزش داده شود و به آنها گفته شود که چه کساني مي توانند به آن نواحي دست بزنند و چه کساني نمي توانند. همچنين بايد از آنها خواست تا اگر کسي ديگر به اين مناطق دست زند، فورا به پدر و مادرشان اطلاع بدهند و از بيان اين مساله نزد والدينشان نترسند. والدين حتما بايد اطلاعات خود را در زمينه برخورد با کودکاني که با آلت تناسلي خود بازي ميکنند را نيز، بالا ببرند.

تعداد بازديد:424 آخرين تغييرات:95/12/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر