سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

۵۰ درصد بازار آرایشی و بهداشتی کشور قاچاق و تقلبی است

رئيس سازمان غذا و دارو هشدار داد؛

۵۰ درصد بازار آرايشي و بهداشتي کشور قاچاق و تقلبي است

معاون وزير و رئيس سازمان غذا و دارو، گفت: برآورد مي‌شود ۵۰ درصد بازار آرايشي و بهداشتي کشور قاچاق است که عمده اينها تقلبي هستند.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر رسول ديناروند در اولين کارگاه هم انديشي مقابله با قاچاق و تقلب کالاهاي سلامت محور، با بيان اينکه موضوع قاچاق نه فقط در ايران بلکه در سطح بين الملل حائز اهميت است، اظهار داشت: سال هاست سازمان جهاني بهداشت در اين موضوع وارد شده و پيگيري مي کند و جلسات متعددي با حضور کشور هاي عضو برگزار شده تا راه هاي مبارزه با قاچاق کالاهاي سلامت را مشخص کنند.

وي افزود: گاهي اوقات علت بروز قاچاق و تقلب ناشي از ضعف دسترسي مردم به کالاهاي اصيل و مجاز است و گاهي اوقات ناشي از مسائل مالي و اقتصادي و براي سودجويي است که قاچاقچيان دارند.

ديناروند اظهار داشت: کمبودهاي دارويي که در گذشته و در زمان تحريم ها وجود داشت در آن زمان منشا قاچاق دارو بود. ولي امروزه که اين کمبودها جبران شده است و از اين بحران ها عبور کرده ايم، ديگر بهانه قاچاق نمي‌تواند جبران کمبود و عدم وسترسي بيماران باشد، بلکه صرفا سودجوجي قاچاق چيان است که عامل قاچاق محسوب مي شود.

رئيس سازمان غذا و دارو با بيان اينکه متاسفانه قاچاق وخيم تر از کشورهاي پيشرفته است که در بازارشان مقررات حاکم است، گفت: در شان کشور ما نيست که هنوز ميلياردها دلار کالاي قاچاق وارد مي شود و واقعا جاي سئوال است که چرا قاچاق در کشور ما جولان مي دهد.

وي ادامه داد: بر اساس آخرين ارزيابي ستاد مبارزه با قاچاق، ميزان قاچاق کالا به کشور حدود ۱۵ ميليارد دلار است. با توجه به بررسي هاي ستاد مبارزه با قاچاق و همچنين سازمان غذا و دارو، حدود ۱۰ درصد اين مبلغ مربوط به قاچاق کالاهاي سلامت است، به عبارت ديگر ۱۵ درصد بازار حدود ۱۰ ميليارد دلاري کالاهاي سلامت به کالاهاي قاچاق اختصاص دارد.

ديناروند اظهار داشت: زيان هاي قاچاق کالاهاي سلامت نسبت به ساير کالاها بيشتر است و زيان در اين حوزه فقط اقتصادي نيست بلکه آسيب کالاهاي قاچاق در اين حوزه که عمدتا تقلبي هم هستند به سلامت مردم از زيان هاي اقتصادي آنها کمتر نيست. با توجه به بيانات مقام معظم رهبري، قاچاق به توليد، اقتصاد و تجارت قانوني کشور ضربه مي زند. در حوزه سلامت به سلامت مردم نيز آسيب مي رساند. حوزه آرايشي و بهداشتي بيشتر گرفتار قاچاق است و برآورد مي‌شود ۵۰ درصد بازار آرايشي و بهداشتي قاچاق است که عمده اينها تقلبي هستند.

معاون وزير بهداشت گفت: متأسفانه شبکه هاي مويرگي توزيع کالاهاي قاچاق در کشور وجود دارد که از طريق کشورهاي ديگر به طرق مختلف به کشورمان ارسال مي شود که بايد اين مسئله جدي گرفته شود و برخورد شود.

ديناروند بيان داشت: در برخي استان ها با توجه به فعاليت هاي خوبي که صورت گرفته کالاهاي قاچاق بسيار محدود و به صورت پنهاني است ولي در بسياري از استانها بايد نظارت ها تقويت شود.

وي ادامه داد در سطح عرضه بايد جدي تر برخورد کنيم و بشدت با عرضه کالاهاي قاچاق مقابله شود. از طرف ديگر بايد تقاضا هم محدود شود که البته با فراهم سازي راههاي قانوني براي پاسخگويي به نيازها ميسر ميشود. بايستي با حذف بوروکراسي، زمينه تامين قانوني کالاهاي سلامت که تقاضا براي آن وجود دارد و امکان تأمين قانوني آنها وجود دارد فراهم کنيم. فرآيندهاي اداري سختگيرانه بايد اصلاح شوند و مسير قانوني تامين کالاها تسهيل، شفاف و درست شود.

رئيس سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: به رغم به مشکلاتي که وجود داشته است، خوشبختانه سازمان غذا و دارو اقدامات موثري را انجام داده است و مسير قانوني براي توليد و تجارت کالاهاي سلامت را شفاف کرده و بوروکراسي را به حداقل رسانده است و در اين مسير پيشرفت هاي خوبي داشته ايم و سامانه هاي متعددي راه اندازي شده تا فعاليت ها روند منطقي و قانوني پيدا کنند و در چند ماه باقيمانده دولت، سامانه هاي غذا و دارو بطور کامل استقرار خواهد يافت. با راه‌اندازي سامانه‌ها انتظار داريم که بسياري از کارهاي سليقه اي برطرف شود.

وي افزود: اطمينان دارم مسيري که طي کرده ايم و مقدار کمي تا تکميل شدن آن فاصله داريم در چند ماه آينده گام مهمي در مبارزه با قاچاق برداشته خواهد داشت. يعني مسير براي توليد و تجارت قانوني در اين حوزه باز و شفاف، بوروکراسي ها حداقل و سلائق حذف مي شوند و افرادي هم که مي خواهند به صورت قانوني فعاليت نمايند هيچ بهانه اي نخواهند داشت.

ديناروند ادامه داد: در کنار همه اين فعاليت ها و در چارچوب همين سامانه ها براي مردم نيز بستري فراهم شده است تا کالاهاي اصيل را از قاچاق تشخيص دهند. سامانه TTAC همين کار را انجام مي دهد و با استعلام اصيل و غير اصيل بودن مشخص مي شود.

وي افزو: مسير قاچاق بايد کاملا ناامن شود که بخشي از اين اقدام مربوط به ما ميشود و بايد در سهم خود جدي باشيم و تحمل کالاهاي قاچاق را نکنيم. هر جا و مکاني که کالاهاي سلامت عرضه و به فروش مي رسد مسئوليت نظارت با ما است و بايد جدي گرفته شود.

رئيس سازمان غذا و دارو در پايان، گفت: موفقيت در زمينه مبارزه با قاچاق با توجه به اينکه برخي استان ها عملکرد بسيار خوبي داشته اند، ميسر است.

تعداد بازديد:377 آخرين تغييرات:95/12/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر