سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

چطور یک رابطه عاطفی را تمام کنیم؟

چطور يک رابطه عاطفي را تمام کنيم؟

شايد ديده باشيد برخي افراد وقتي مي خواهند از هم جدا شوند آنقدر صحنه هاي ناراحت کننده براي يکديگر ايجاد مي کنند که تا مدتها اين زخمها فرد را آزار مي دهد. آيا در پايان دادن به يک رابطه عاطفي نبايد مهارت داشت؟ آيا نبايد فرد برنامه ريزي داشته باشد تا صدمه نبيند و از خودش و ديگري حمايت کند حتي در قطع يک ارتباط؟

چطور يک رابطه عاطفي را تمام کنيم؟

بسياري از افراد به هر دليلي مجبور مي شوند که از يک ارتباط عاطفي دست بکشند، اما ممکن است عقلي آنرا بپذيرند ولي احساسي نتوانند اين کار را انجام دهند. جدا شدن از ديگران مانند نگهداشتن و مراقبت از رابط عاطفي نيازمند مهارت و سواد آن کار است. زيرا سواد به شما کمک مي کند تا هم به خود آسيب نزنيدو هم به ديگري. صحفه ي حوادث روزنامه ها نمونه هاي از مواردي است که فرد به هر دليلي بايد از يک رابطه دست مي کشيده، دست به رفتارهاي انتقام گيرانه يا خودآزاري و غيره مي زند و مشکلات متعددي براي خود و اطرافيان بوجود مي آورد در حاليکه اگر مهارت مديريت عواطف داشته بود در چنين شرايطي خود را قرار نمي داد.

سواد عاطفي

تمام کردن يک رابطه احساسي سخت و ناراحت کننده است. اما فرد، داراي مهارت و دانش کارهايي انجام مي دهد که عبور از اين بحران براي خود و شريکش آسانتر شود. همانطوريکه در ابتداي ارتباط سعي ميکرديد مراقب باشيد تا به او صدمه اي وارد نشود. پس در قطع کردن اين ارتباط به اين روند خود ادامه دهيد ولي نه در يک ارتباط احساسي- منطقي بلکه در رابطه ي کاملا منطقي.

در مشکلات پيش آمده هر دو طرف به نسبتي مقصر هستند و هيجانات منفي مختلفي را تجربه مي کنند، اشتباهات خود را بپذيريد، هرچند که خواستار قطع ارتباط خود هستيد از طرف مقابل عذرخواهي کنيد

احترام برقرار است حتي در جدايي

- مسئوليت تصميمي که گرفتيد را بپذيريد و طرف مقابل را نيز از تصميم خود باخبر کنيد. وقتي تصميم به جدايي مي گيريد اين حق فرد مقابل است که از اين مسئله آگاه باشد و بتواند خود را براي اين شرايط آماده کند.

محترمانه رفتار کنيد

سعي کنيد در پايان دادن به ارتباطتان محترمانه رفتار کنيد. مسلما از بسياري از رفتارهاي فرد مقابل ناراحت هستيد و يا به هر دليلي فکر مي کنيد شما دو نفر مناسب هم نيستيد ولي در نهايت فرد مقابل انتخاب شما بوده است. پس بي احترامي به او بي احترامي به خودتان است.

مشکلاتي که در پايان دادن به ارتباط داريد، ليست کنيد و جايگزينهاي مناسب را پيدا کنيد، بعنوان مثال اگر وابستگي زيادي داريد روي وابستگي خود کار کنيد تا جدايي را بهتر تحمل کنيد.

مديريت بحران انجام دهيد

همانگونه که بسياري از مشکلات و بحرانها نيازمند مديريت و برنامه ريزي است . اين موضوع هم نيازمند راهبردها و مهارتهايست که بتوانيد بحران را به سلامتي پشت سر بگذاريد و به خودتان اميد دهيد که انتخابهاي بهتري مي تواند در انتظار شما باشد.

خودتان را ثابت کنيد

بسياري از مشکلاتي که پيش روي افراد قرار ميگيرد لازم است فرد تامل کند و با افزايش مهارتهايش اعتماد به نفس لازم را کسب کند يعني به خودش ثابت کند که مي تواند مشکلات پيش روي خود را حل کند و اطمينان به خود را افزايش دهد ولي مسلما در ابتداي مسائل سخت و طاقت فرسا باشد.

مسئوليت تصميمي که گرفتيد را بپذيريد و طرف مقابل را نيز از تصميم خود باخبر کنيد. وقتي تصميم به جدايي مي گيريد اين حق فرد مقابل است که از اين مسئله آگاه باشد

مرور کردن خاطرات

در بعضي از جداييها افراد مداوم نکات مثبت فرد مقابل را با خود مرور مي کنند و احتمال بازگشت در رابطه را بوجود مي آورند. بنابراين لازم است نکات منفي و مسائلي که موجب جدايي شده را مورد توجه قرار دهيد تا از آسيبهاي و پشيماني هاي مجدد در امان باشيد.

اشتباهات خود را به بپذيريد

در مشکلات پيش آمده هر دو طرف به نسبتي مقصر هستند و هيجانات منفي مختلفي را تجربه مي کنند، اشتباهات خود را بپذيريد، هرچند که خواستار قطع ارتباط خود هستيد از طرف مقابل عذرخواهي کنيد و بجاي اينکه طرف مقابل را متهم کنيد و به فکر انتقام باشيد در جهت بهترکردن حال بدتان و تغيير خلق تلاش کنيد.

در پايان دادن به يک رابطه عاطفي مسئله ي ويژه ي که هر دو طرف بايد به آن توجه ويژه داشته باشند داشتن فرزند است. که در بدرفتاريهاي والدين نسبت به همديگر فرزند صدمه جدي مي بيند در حاليکه بايد هر دو توجه داشته باشند که شما هنوز پدر و مادر فرزندتان هستيد و از کودک بعنوان وسيله براي رسيدن به خواسته هاي خود و انتقام گيري استفاده نکنند و حق کودک است که در عين جدايي پدر و مادر خود را داشته باشد.

خداحافظي کردن: زمانيکه قرار است فرد عزيزي را در زمان کوتاه يا طولاني نبينيد از او خداحافظي مي کنيد در قطع کردن ارتباط هم بهتر است از يکديگر خداحافظي کنيد اين کار به هر دو نفر کمک مي کند که پايان يافتن ارتباط را بپذيرند.

تعداد بازديد:473 آخرين تغييرات:95/12/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر