سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

همه دانش آموزان ایرانی دندان خراب دارند

در طرح «دندان يار» بررسي مي شود؛

همه دانش آموزان ايراني دندان خراب دارند

معاينات تيم دندانپزشکي طرح «دندان يار» در يکي از مدارس دخترانه حومه تهران، نشان داد که همه دانش آموزان حداقل يک دندان خراب دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس يک طرح مشترک بين انجمن دندانپزشکي ايران و يک شرکت ايراني توليد آدامس، قرار است وضعيت سلامت دندان هاي دانش آموزان در مناطق محروم تهران مورد بررسي قرار گيرد.

بر همين اساس، در اولين مرحله، تيم دندان يار از دي ماه گذشته در يکي از مدارس دخترانه در شهر قدس استان تهران مستقر شده اند.

به گفته سحر کرماني يکي از دندان پزشکان تيم ، در اين مدرسه دخترانه مقطع ابتدايي تا کلاس ششم، بيش از ۱۷۰۰ دانش آموز در دو نوبت مشغول تحصيل هستند.

وي افزود: در معاينات دندانپزشکي تمامي اين دانش آموزان، مشخص شد که اکثريت آنها حداقل يک دندان خراب دارند.

در همين حال ماندانا قدميان عضو انجمن دندانپزشکي ايران که در تيم دندان يار حضور دارد، اظهارداشت: از بين حداقل ۵۰ دانش آموز که ويزيت کرده ام، تنها دو نفر بودند که دندان خراب نداشتند.

ارائه بسته هاي بهداشتي شامل خمير دندان و مسواک، آدامس بدون قند و بروشورهاي آموزشي پيشگيري از خرابي دندان ها و...، از سوي تيم دندان يار در بين دانش آموزان اين مدرسه توزيع شده است.

قرار است در مدت استقرار تيم دندان يار در اين مدرسه، تمامي خدمات دندانپزشکي به غير ارتودنسي و خدماتي که نياز به جراحي دارد، به صورت رايگان به دانش آموزان ارائه شود.

در همين حال، دانش آموزان دختر اين مدرسه که در منطقه اي محروم سکونت دارند، از تيم دندانپزشکي استقبال کرده اند.

به گفته قدميان عضو انجمن دندانپزشکي ايران، «فقر فرهنگي» حاکم بر خانواده هاي مناطق محروم، بيشتر از «فقر اقتصادي»، در مسير ارتقاي بهداشت دهان و دندان بچه ها، مشکل ساز است.

دکتر علي تاجرنيا رئيس انجمن دندانپزشکي ايران، با عنوان اين مطلب که «پيشگيري» حرف اول را در سلامت دهان و دندان مي زند، از اعلام آمادگي ۲۰۰ دندانپزشک عضو انجمن براي رفتن به مناطق محروم خبر داد و گفت: انجام کار درماني دندان ها در اين قبيل اعزام ها جنبه نمادين خواهد داشت و اولويت، پيشگيري و ارتقاي سلامت دهان و دندان است.

تعداد بازديد:348 آخرين تغييرات:95/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر