سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم نباید جایگاه قرآن را به یکی از علوم تنزل دهد

منصور پهلوان:

مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن کريم نبايد جايگاه قرآن را به يکي از علوم تنزل دهد

گروه انديشه: عضو هيئت علمي دانشگاه تهران درباره آفت مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن کريم گفت: اين مطالعات نبايد جايگاه قرآن را به يکي از علوم تنزل دهد.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا) منصور پهلوان، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در همايش بين‌المللي مطالعات قرآن کريم که امروز، سه‌شنبه ۱۷ اسفند، در دانشکده الهيات و معارف اسلامي در حال برگزاري است با موضوع «چيستي مطالعات ميان رشته‌اي قران کريم» سخنراني کرد.

وي در اين باره گفت: يک برداشت از مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن کريم اين است که قرآن يک علم است و علوم مختلف به مثابه علم با قرآن ارتباط پيدا مي‌کنند. اين تعبير غلطي است، قرآن کتاب علم نيست بلکه کتاب آگاهي است. منشأ قرآن با علوم بشري متفاوت است. علوم بشري داراي نقص است و در مسير تکامل و پيشرفت قرار دارد در حالي که قرآن وحي الهي است.

پهلوان اظهار کرد: حقانيت قرآن با حقانيت يک فرضيه علمي قابل مقايسه نيست؛ لذا قرآن يک رشته علمي نيست که مورد مطالعات بين‌رشته‌اي با ساير علوم قرار بگيرد.
وي ادامه داد: مثلا قرآن درباره کرويت زمين که در مغرب زمين در دوران حاکميت کليسا مطرح بود بيان مي‌دارد که حرکت زمين مانند حرکت ابرهاست که متوجه نمي‌شويد و اين از معجزات قرآن است که بدون اينکه مباني علم نجوم را بيان کند به حرکت زمين اشاره مي‌کند.

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران عنوان کرد: قرآن راجع به تاريخ نيز صحبت کرده است و زندگي پيامبران و اقوام مختلف را ذکر کرده است که مي‌تواند نسبت به ابهامات علم تاريخ کمک کند اما قرآن يک کتاب تاريخ نيست و براي اين منظور نازل نشده است.

وي تأکيد کرد: مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن کريم نبايد جايگاه قرآن را به يکي از علوم تنزل دهد. پس بهتر است به جاي مطرح کردن مطالعات ميان‌رشته‌اي قرآن، از استمدادهاي علوم از وحي استفاده کنيم. يعني بايد از حقايق و علوم قرآن در شئون مختلف استفاده کنيم اما جايگاه قرآن را به منزله يک علم کوچک بشري تنزل ندهيم.

تعداد بازديد:378 آخرين تغييرات:95/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر