چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تعیین تکلیف سهام عدالت و ورود سالانه ۳هزار کودک به بازار کار

اقتصاد در هفته‌اي که گذشت؛

تعيين تکليف سهام عدالت و ورود سالانه ۳هزار کودک به بازار کار

صدور صورتحساب و دوبرابرشدن ارزش سهام عدالت تا رشد ۵درصد اقتصادي در نه ماهه امسال و بلوکه شدن ۱.۶ميليارد دلار دارايي ايران در لوکزامبورگ از جمله مهمترين اخبار اين هفته بودند.

به گزارش خبرنگار مهر در هفته اي که گذشت، صدور صورتحساب و دوبرابرشدن ارزش سهام عدالت، پرداخت ۱۴۵ ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي، رشد ۵درصد اقتصادي در نه ماهه امسال و بلوکه شدن ۱.۶ميليارد دلار دارايي ايران در لوکزامبورگ مهمترين خبرهايي بودند که در حوزه اقتصادي منتشر شدند.

صدور صورتحساب و دوبرابر شدن ارزش سهام عدالت

درهفته جاري سامانه ساماندهي سهام عدالت به منظور صدور صورتحساب توسط معاون اول رئيس جمهور رونمايي شد و يکي از خبرهاي خوش اقتصادي هم، ۲ برابر شدن ارزش سهام عدالت بود که در مراسم رونمايي از اين سامانه، از سوي وزير اقتصاد اعلام شد؛ به گفته طيب نيا، مشمولان کميته امداد، بهزيستي و روستائيان سرپرست خانوار غيرشاغل، سهام و سود را در سقف پيش‌بيني شده دريافت مي‌کنند.

رشد اقتصادي ۵ درصدي در نه ماهه گذشته

براساس اعلام مرکز آمار ايران، نرخ رشد اقتصادي کشور در نه ماهه امسال بدون احتساب نفت ۵ درصد است و بخش کشاورزي وضعيت مناسبي را تجربه مي کند. بر اساس نتايج حساب هاي ملي فصلي مرکز آمار ايران، نرخ رشد محصول ناخالص داخلي (به قيمت بازار) در ۹ ماهه نخست سال جاري ۷.۲ درصد اعلام شد.

محصول ناخالص داخلي به قيمت ثابت سال ۱۳۷۶ در نه ماهه نخست سال جاري به رقم ۵۰۵۳۵۳ ميليارد ريال با نفت و ۴۸۱۵۷۷۷ ميليارد ريال بدون احتساب نفت رسيده است، در حالي که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۴۷۱۳۷۱ ميليارد ريال و بدون نفت ۴۵۸۵۵۰ ميليارد ريال بوده که نشان از رشد ۷.۲ درصدي محصول ناخالص داخلي در نه ماهه اول سال ۱۳۹۵ دارد.

۱.۶ ميليارد دلار دارايي ايران مسدود شد

اقتصاد کشور در هفته اي که گذشت يک خبر جنجالي هم داشت؛ روزنامه نيويورک تايمز در مقاله اي خبر داد که يک قاضي در لوکزامبورگ بي‌سروصدا دستور مسدود کردن يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار از دارايي هاي بانک مرکزي ايران را صادر کرده است.

دادخواستي که منجر به صدور اين راي شده، توسط قربانيان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تنظيم شده است. البته بانک مرکزي ايران با صدور اطلاعيه اي اين حکم را غيرقانوني توصيف و اعلام کرد:تلاش آمريکا براي توقيف ۱.۶ ميليارد دلار از دارايي هاي جمهوري اسلامي ايران در کشور لوکزامبورگ خلاف حقوق و معاهده هاي بين المللي است و قابليت اجرا ندارد.

تداوم نشر اسکناس با واحد پولي ريال

مسعود رحيمي، سرپرست ريالي و نشر بانک مرکزي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه تا زماني که تغيير واحد پول ملي از ريال به تومان انجام نشود، اسکناس ها با واحد ريالي چاپ مي شوند، گفت: توقفي در نشر اسکناس‌هاي جديد نداريم.

تاسيس بانک جديد ايراني-اروپايي

احمد حاجي محمدي، يک مدير ارشد بانکي در گفتگو با خبرنگار مهر از ايجاد بانک ايراني-اروپايي با عضويت ۳ ايراني و ۴ اروپايي در ترکيب هيات مديره خبر داد و گفت: بانکهاي بين المللي، بانکهاي ايران را به لحاظ شفافيت و کارآمدي بررسي کرده اند و اکنون قرار است که يک بانک ايراني- اروپايي با سهام ۴۷ درصدي ايران و ۵۳ درصدي طرف اروپايي در يکي از کشورهاي اروپا ايجاد شود.

رکورد توليد پتروشيمي در ايران شکسته شد

علي محمد بساق زاده، مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي از ثبت رکورد جديد توليد ۵۰ ميليون تن محصول پتروشيمي و پليمري از ابتداي امسال تاکنون خبر داد و گفت: حجم صادرات پتروشيمي نيز امسال حدود ۸ درصد افزايش يافته است.

افزايش ۲۸ميليون دلاري درآمد روزانه فروش نفت ايران

سرپرست مديريت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي وزارت نفت از افزايش ۲۸ ميليون دلاري درآمد روزانه فروش نفت ايران خبر داد و گفت: حجم ذخاير ارزي عربستان در دوره کاهش قيمت نفت، ۳۰۰ ميليارد دلار کاهش يافته است.

دو قرارداد مشارکت خارجي خودرويي تا پايان سال امضا مي شود

يکي از خبرهاي مهم حوزه صنعت کشور مربوط به خبر امضاي دو قرارداد مشارکت خارجي در حوزه خودرو است که از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام شد. محمد رضا نعمت زاده با اعلام اين خبر افزود:يکي از اين مشارکت ها در حوزه خودروهاي سنگين است و ۳۰ درصد توليدات ناشي از قراردادهاي جديد مشارکت خارجي خودرويي، بايد صادر شود.

انهدام٤٠٠باندقاچاق سازمان يافته

قاسم خورشيدي، سخنگوي ستادمبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرنگار مهر از انهدام ۴۰۰ باند سازمان يافته قاچاقچيان در سال جاري خبر داد وگفت:برآوردهاي اوليه حکايت از کاهش حجم قاچاق در سال ۹۵ به حدود ۱۲ تا ۱۳ ميليارد دلار دارد.

اعلام پيشنهادات ميزان افزايش دستمزد ۹۶ در هفته آينده

ابوالفضل فتح اللهي، عضو کارگري شوراي عالي کار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: براساس برنامه نمايندگان کارگري و کارفرمايي پيشنهادات خود را از ميزان افزايش دستمزد در جلسه هفته آينده ارائه مي دهند. همچنين در جلسه هفته جاري پيشنهاد شد که دولت به منظور جبران هزينه‌هاي توليد، تسهيلات با نرخ ۱۲ درصدي در اختيار کارفرمايان قرار دهد که اين موضوع براي تاييد دولت برسد.

پرداخت۱۴۵۰ميليارد تومان وام اشتغال در سال۹۵

اصغر نورالله زاده، مديرعامل صندوق کارآفريني اميددر گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به پرداخت ۱۴۵۰ ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي از ابتداي امسال، از بررسي لايحه ۱.۵ ميلياردي صندوق توسعه ملي براي اشتغال تا پايان سال در مجلس خبرداد.

۲۴استان درگيرآنفلوانزاي پرندگان شد

رئيس هيات مديره اتحاديه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با مهر از درگيري ۲۴ استان با آنفلوانزاي پرندگان خبر داد و گفت: وضعيت استان اصفهان بسيار وخيم است ضمن اينکه توليدکنندگان نيز شرايط نامطلوبي در آستانه نوروز دارند.

توزيع فراوان ميوه‌هاي قاچاق در آستانه شب عيد

رئيس اتحاديه ميوه و سبزي از توزيع گسترده ميوه‌هاي قاچاق در آستانه شب عيد در بازار خبر داد. سيدحسين مهاجران در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در ميدان مرکزي ميوه و تره بار، عرضه کنندگان ميوه‌هاي ممنوعه خارجي اين محصولات را در سبدها و کارتن‌هاي ميوه‌هاي ايراني ريخته و آنها را به جاي محصول داخلي به فروش مي‌رسانند.

ورود سالانه۳هزارکودک به بازار کار

آخرين نشست شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي در سال ۹۵ با درخواست علي ربيعي از پارلمان بخش خصوصي براي ساماندهي کودکان کار همراه بود. علي ربيعي در اين نشست با بيان اينکه سالانه ۳ هزار کودک وارد بازار کار مي شود که تحت عنوان کودکان کار شناخته مي شوند، از اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران درخواست کرد در راستاي مسئوليت اجتماعي خود، براي ساماندهي اين کودکان نقش آفريني کند و وزارت کار را در اين بخش مورد حمايت قرار دهد.

بدهي ۱۵۹۲ ميليارد توماني وزارت راه به پيمانکاران راههاي روستايي

حسين ميرشفيع، مشاور وزير راه وشهرسازي در حوزه راه روستايي از بدهي ۱۵۹۲ ميليارد توماني وزارت راه وشهرسازي به پيمانکاران راههاي روستايي خبر داد. وي در نشست خبري انجمن خيرين راه و ترابري افزود: از اعتبار ۱۱۵۰ ميليارد توماني مصوب شده در سال۹۴ و ۹۵ براي احداث راه روستايي فقط يک ميليارد تومان آن پرداخت شده است.

سهم ۱۲درصدي راه آهن در حمل کالا

سعيد محمدزاده، مدير عامل شرکت راه آهن با اشاره به پيش بيني سهم ۳۰ درصدي راه آهن در حمل کالا بر اساس برنامه ششم توسعه گفت: هم اکنون اين سهم حدود ۱۲ درصد است اين درحالي است که در سال ۹۲، حدود ۸ درصد از کالاها توسط حمل و نقل ريلي جابه جا مي شد.

توليد ۱۲ برند خارجي پوشاک در ايران

معاون اشتغال وزير کار با بيان اينکه با سرمايه گذاري ۵۰۰ ميليارد توماني مي توانيم براي ۳۸۰هزار نفر در بخش پوشاک کشور اشتغال ايجاد کنيم، خبر داد:در جهت توسعه ظرفيت هاي اشتغالزايي در صنعت پوشاک، هفته گذشته ۱۲ قرارداد بين توليد کنندگان داخلي و برندهاي خارجي منعقد شد تا توليد پوشاک اين برندها در ايران براي فروش در داخل و خارج از کشور، صورت گيرد.

او گفت که صنعت پوشاک ۹۰۰درصد ارزش افزوده دارد.

افزايش ۷۰۰ درصدي اعلام ورشکستگي؛ از تقلب تا واقعيت

محمد علي پورمختار، عضو کميسيون قضايي و حقوقي مجلس گفت که تقاضا براي ورشکستگي و صدور راي در اين زمينه در کمتر از دو سال گذشته حدود ۷۰۰ درصد افزايش يافته است. وي در برنامه گفتگوي ويژه خبري سه شنبه شب شبکه دو سيما با اشاره به اينکه ورشکستگي به تقلب به نوعي دور زدن قانون است، افزود: اين روش راه فراري براي نپرداختن ديون، ماليات و نپرداختن عوارض قانوني است.

تعداد بازديد:326 آخرين تغييرات:95/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر