چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اهداف آمریکا مقابل ایران متعارض است

گروگان سابق آمريکايي در گفتگو با مهر:

اهداف آمريکا مقابل ايران متعارض است

«جان ليمبرت» با اشاره به اينکه که آمريکا در قبال ايران از بدو انقلاب اسلامي هدف مشخصي نداشته است گفت: ايران به دنبال احياي امپراتوري در منطقه نيست.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل-جواد حيران نيا: مواضع دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده امريکا در حوزه سياست خارجي باعث شده برخي انديشمندان روابط بين الملل معتقد باشند که وي از «استراتژي» در سياست خارجي برخوردار نيست.

ترامپ در خصوص ايران مواضع تندي گرفته هر چند ماهيت تهديدات وي امري جديد نيست. وي در خصوص برجام در حاليکه ابتدا از «پاره کردن» آن سخن مي گفت اما بعدها به «مذاکره مجدد» راضي شد!

در خصوص اين موضوعات خبرنگار مهر گفتگويي با «جان ليمبرت» گروگان سابق آمريکايي در ايران انجام داده است که در ادامه مي آيد.

«جان ليمبرت»، رئيس پيشين ميز ايران در وزارت خارجه آمريکا و دستيار معاون اين وزارتخانه در امور ايران بوده است.

*شما در مقاله اي استدلال کرده ايد که آمريکا سه مسير را در خصوص جمهوري اسلامي ايران از بدو انقلاب اسلامي دنبال کرده است: سياست مهار؛ تغيير رژيم و تعامل . آيا شما تصور مي کنيد واشنگتن در پيشبرد اين سياستها موفق بوده است؟

سخت و دشوار است که بتوان «موفقيت» را در اينجا تعريف کرد. دليل اين امر اين است که اهداف آمريکا مقابل ايران هرگز مشخص و واضح نبوده است. سياست تعامل باراک اوباما رئيس جمهوري سابق ايالات متحده امريکا در قبال ايران برخي موفقيتها را به همراه داشت. بعد از سال ۲۰۱۳ ميلادي نمونه اي از موفقيت اين سياست را در حصول توافق هسته اي(برجام) مي توان مشاهده کرد.

همچنين مي توان از موفقيتهاي اين سياست، توانايي مقامات دو کشور در انجام گفتگو را مورد اشاره قرار داد.

*به نظر شما سياست خارجي ترامپ در قبال ايران چه خواهد بود؟ به بيان خود شما کدام يک از سياستهاي «مهار»، «تغيير رژيم» يا «تعامل» يا ترکيبي از آنها از سوي ترامپ مقابل ايران دنبال خواهد شد؟

در اين خصوص مطمئن نيستم. تصور نمي کنم دولت ترامپ به يک «رهيافتي» انديشيده باشد.

شما در تحليل اخيرتان پرسشي را مطرح کرده ايد و آنرا پرسش مهمي براي واشنگتن دانسته ايد و آن اين است که «آمريکا(از ايران) چه مي خواهد». پاسخ شما به اين پرسش چيست؟

پاسخ به اين بستگي دارد که «چه کسي» را شما مورد پرسش قرار مي دهيد. تا جايي که من اطلاع دارم آمريکا «اهداف تعريف شده» در قبال ايران ندارد و نمي داند که چه اهدافي را دنبال مي کند.

*برخي ادعا مي کنند که هدف جمهوري اسلامي ايران در منطقه، «احياي مجدد امپراتوري» است. آيا شما با اين ادعا موافق هستيد؟

خير با اين استدلال موافق نيستم. ايران به دنبال احياي مجدد امپراتوري در منطقه نيست.

* چه کشورهايي به اين استدلال دامن مي زنند و چه منافعي را از رهگذر طرح اين ادعا دنبال مي کنند؟

نمي دانم که چه دولتهايي ممکن است اين خط را دنبال کنند. اما در نوشته هاي «هنري کيسينجر» و آدميرال استاوريديس(رئيس مدرسه حقوق و ديپلماسي فلچر) اين موضوع منعکس شده است. در يادداشتي هم که بنده در سايت «لوب لاگ» نوشته ام اين موضوع را مورد بررسي قرار داده ام.

*رويکرد «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا به برجام را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

با مواضعي که ترامپ در خصوص ايران اعلام کرده است نمي توانم توصيفي از آنچه وي انجام خواهد داد ارائه دهم. حدس و گمان من همان حدسي است که شما مي زنيد.

تعداد بازديد:333 آخرين تغييرات:95/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر