پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

مرحوم واعظ زاده خراسانی حفظ وحدت را رسالت خود می دانست

توليت آستان قدس رضوي:

مرحوم واعظ زاده خراساني حفظ وحدت را رسالت خود مي دانست

ابراهيم رئيسي در مراسم نکوداشت مقام علمي محمد واعظ زاده خراساني گفت: مرحوم واعظ زاده خراساني تمام عمرش را در آموختن و تلاش براي حفظ وحدت و امت واحده صرف کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم نکوداشت مقام علمي آيت الله حاج شيخ محمد واعظ زاده خراساني ظهر امروز در دانشگاه مذاهب اسلامي با حضور چهره هاي برجسته تقريبي برگزار شد.

آيت الله ابراهيم رئيسي توليت آستان قدس رضوي به عنوان يکي از سخنرانان اين مراسم گفت: مرحوم واعظ زاده خراساني تمام عمرش را در آموختن و تلاش براي حفظ وحدت و امت واحده صرف نمود. بنابراين حق است که براي اينکه موضوع با اهميت وحدت در جمهوري اسلامي مطرح باشد از شخصيت هاي نقش آفريني مثل ايشان ياد و سلوک آنها تبيين شود. دانش آموختگان اين عرصه بايد بتوانند با ابتناي پيشينه قوي پسينه نوراني شکل بدهند.

وي افزود: در درون امت، چند عنصر وجود دارد؛ ۱- هدف دار بودن آن ۲- عنصر پويايي و حرکت (امت هيچ وقت در جا نمي زند و همواره پويايي خود را حفظ مي کند.) ۳- دارا بودن امام و مقتداي امت، امام امت را به اهداف نوراني نزديک مي کند. همچنين بايد يکپارچگي و هماوردي در امت باشد. اگر چنين چيزي وجود نداشته باشد مجموعه را به طرف مقصد واحد سوق نمي دهد و شتاب امت را براي فتح قله ها دچار کندي و مشکل ميکند. لذا بايد به اعتقادات و باورها تأکيد کرد در اين بين حتماً لازم است که يک روش ثابت وجود داشته باشد. آنچه که مي تواند همه ما را به اتصال حبل الله سوق دهد ديدن صف دشمنيها است. ما بايد همواره در ذهن خود دشمن را ببينيم.

توليت آستان مقدس رضوي ادامه داد: واعظ زاده خراساني که از آموختگان و پرورش يافتگان مکتب آيت الله بروجردي بود از ايشان فقه را آموخته و روش ايشان را دنبال کرده است. در شريعت ما يک سري احکام داريم، يک سري غايات و اهداف. نبايد اهداف و غايات شريعت را با مسائل اختلافي که قابل بحث و تقريب است به خطر بيندازيم. رويکرد همسان گرايانه و وحدت محوري به عنوان رويکردي راهبردي بايد همواره مورد توجه همه عرصه ها باشد. آنچه که امت اسلامي را تهديد مي کند راهبرد مستکبرين است. به بيان ديگر تفرقه براي مستکبرين راهبرد و ايجاد وحدت براي ما راهبرد است. بنده در سفري که با مرحوم واعظ زاده خراساني داشتم از چهره خستگي ناپذير ايشان متوجه شدم که ايشان يکي از رسالت هاي خودش را حفظ وحدت و دعوت به توحيد و عدالت مي داند و دعوت به عدالت و ضديت با ظلم از مباني نظام جمهوري اسلامي ايران است.

آيت الله رئيسي در پايان گفت: مقام معظم رهبري در سخنان خود، تسنن آمريکايي و تشيع انگليسي را با هم ديگر استفاده کردند، چون هر دو تخريبگر هستند. برگزاري مراسم و نکوداشت هاي اين چنيني بين صاحبان انديشه و تفکر خوب است ولي لازم است که خطرات تفرقه و جدايي هم تبيين شود و وحدت کلمه همواره مورد تأکيد صاحب نظران قرار بگيرد. در رسيدن به غايات شريعت و تمدن اسلامي روزنه هاي اميدبخشي وجود دارد، به ويژه تصور ما اين است که در جامعه اسلامي، توجه به دين به ويژه اسلام ناب که پرچمدار آن ايران است رو به گسترش است.

تعداد بازديد:620 آخرين تغييرات:95/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر