سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

پخش «حیات بندگی» با محوریت معرفی علمای شیعه در نوروز ۹۶

پخش «حيات بندگي» با محوريت معرفي علماي شيعه در نوروز ۹۶

گروه فعاليت‌هاي قرآني: برنامه حيات بندگي با محوريت زندگي‌نامه علماي برجسته شيعه و بازسازي زندگي آن‌ها در ايام نوروز ۹۶ تقديم علاقه‌مندان مي‌شود.


علي مهام، تهيه کننده برنامه حديث بندگي از پايان توليد اين برنامه و پخش آن در ايام نوروز ۹۶ خبر داد و در گفت‌وگو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا) ضمن ارائه جزئياتي از اين برنامه بيان کرد: اين برنامه در ۱۳ قسمت چهل و پنج دقيقه‌اي در ايام نوروز ۹۶ روي آنتن شبکه قرآن و معارف سيما خواهد رفت.
وي در ادامه افزود: محتواي برنامه در خصوص معرفي ۱۳ تن از علماي برجسته شيعه که همگي از دنيا رفته‌اند مي‌باشد که اين علما عبارت از: حضرات آيات محمد علي اراکي، سيد محمدهادي ميلاني، سيد رضا بهاءالديني، سيدابوالحسن اصفهاني، عبدالحسين اميني، عبدالکريم حق شناس، ميرزاجواد آقا تهراني، شيخ جعفر شوشتري، احمد فهري زنجاني، علي مشکيني، مهدي الهي قمشه اي، شيخ حسين زاهد و بانو مجتهده امين هستند.
مهام در مورد ساختار برنامه تصريح کرد: ساختار برنامه به صورت بازسازي است که زندگي اين علما از دوران نوجواني، جواني و برزگسالي را بازسازي کرده‌ايم و در کنار اين بازسازي سراغ اشخاص خاصي که اين علما را مي‌شناختند مصاحبه گرفته‌ايم البته لحظات خاص زندگي آنها را بازسازي کرده‌ايم که براي جوانان بيشتر مي‌تواند مؤثر باشد.
تهيه کننده برنامه حيات بندگي در ادامه افزود: از جمله افرادي که با آنها مصاحبه گرفته شده آيت الله استادي، آيت الله گرامي، مرحوم آيت الله خزعلي، حجت الاسلام شجوعي و ديگر افراد اين چنيني بوده‌اند، براي اين که بتوانيم با مخاطب همزاد پنداري داشته باشيم از بين ۲۰۰ تا ۲۵۰ بازيگر غير حرفه‌اي تست بازي گرفتيم و آنهايي که به شخصيت‌هاي مورد نظر ما شباهت بيشتري داشتند را انتخاب کرديم.
مهام در مورد گريمور اين برنامه بيان کرد: گريم شخصيت‌ها توسط بابک شعاعي بوده که تجربه حضور در حدود ۳۰ سريال تاريخي را در پرونده دارد و شبيه سازي ما به قدري حرفه‌اي و دقيق صورت گرفته که وقتي قرار شد يکي از روحانيون عمامه نقش آيت الله ابوالحسن اصفهاني را ببندد، وقتي اين کار را کرد از شباهت اين بازيگر اين نقش با شخصيت آيت الله اصفهاني متعجب شد.
وي در مورد مکان‌هاي ضبط اين برنامه تصريح کرد: در اين برنامه از چند لوکيشين استفاده شده است که از جمله آنها مي‌توان به دماوند و خانه هاي قديمي در تهران اشاره کرد اما بيشتر کار ما در استان اصفهان و در روستاهاي شهرستان اردستان بوده است به اين دليل که بافت خانه‌ها قديمي‌تر و دست نخورده‌تر بوده است.
مهام ضمن اشاره به مدت زمان هر برنامه بيان کرد: هر برنامه که مخصوص يک شخصيت است بين ۴۵ تا ۵۵ دقيقه تصوير برداري و مونتاژ نهايي شده است که از ساعت ۲۲ شب پخش شده و تکرار آن نيز روز بعد ساعت ۱۰ صبح روي آنتن مي‌رود.
وي در مورد طراح اين برنامه بيان کرد: طراح اصلي اين برنامه حجت الاسلام عرفاتي بوده است، در واقع در زمان رياست گروسي بر شبکه قرآن که گرجي نيز سمت قائم مقامي شبکه را داشتند اين برنامه شکل گرفت و تصويب شد و به خاطر حساسيت‌هايي که داشته توليد آن حدود ۳ سال به طول انجاميد و مي‌توان گفت اين برنامه محصول مشتکري از زمان مديريت قبلي و مدريت فعلي شبکه قرآن است، همچنين يکي از دلايل مهم طولاني شدن توليد برنامه نيز مصاحبه شوندگان بودند.
مهام به سختي‌هاي تهيه و توليد اين برنامه اشاره و بيان کرد: بازسازي‌ها در بازه زماني ۶ ماه تا ۱ سال تمام شد اما مصاحبه‌هايي که قرار بود پيرامون شخصيت مورد نظر گرفته شود بسيار زياد به طول انجاميد، مثلا مدت زماني که براي گرفتن وقت از آيت الله خزعلي صرف شد حدود شش ماه طول کشيد و زماني که به روز مصاحبه رسيديم نيز حال ايشان مساعد نبود و به سختي توانستيم با ايشان مصاحبه کنيم.
وي در ادامه افزود: در هر يک از قسمت‌هاي اين برنامه يک ويژگي شاخص اخلاقي آن عالم در نظر گرفته شده و بدان پرداخته‌ايم، مثلاً در خاطرات آيت الله اراکي آمده است که يک روز در حالي که از ميدان فيضيه بيرون آمد و قدم مي‌زد به يک عکاسي رسيد و تصويري که در آنجا بود را ملاحظه کرد، تصوير مربوط به امام خميني(ره) بود و ايشان گفته بودند اگر صاحب اين تصوير در صحراي کربلا بود حتماً در کنار امام حسين(ع) شهيد مي‌شد يا شهيد صياد شيرازي که هر زماني که قصد رفتن به جبهه داشته با همراهانش به ديدار آيت الله بهاءالديني مي‌رفته و ايشان نيز دستي بر سو و روي شهيد صياد و يارانش مي‌کشيدند و بعد روانه جبهه مي‌شدند لذا به اين مسائل بيش از پيش پرداخته شده است.
مهام در مورد اهميت ساخت اين قبيل برنامه‌ها بيان کرد: مهم ترين مطلب اين است که اين علماي برجسته را توده مردم نمي‌شناسد و اهميت اين برنامه‌ها در اين است که به ويژه نسل جوان مي‌توانند با اين شخصيت‌هاي برجسته شيعي بيش از پيش آشنا شوند.

تعداد بازديد:473 آخرين تغييرات:95/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر