چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

پایبندی ترامپ به برجام اردیبهشت مشخص می‌شود

رئيس موسسه کنترل سلاح آمريکا:

پايبندي ترامپ به برجام ارديبهشت مشخص مي‌شود

رئيس موسسه کنترل سلاح آمريکا با اشاره به اينکه پايبندي دولت ترامپ به برجام تا اواسط ماه مي ميلادي (ارديبهشت) مشخص مي شود گفت: احتمال تحريم سپاه پاسداران از سوي واشنگتن کم است.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل- عبدالحميد بياتي: «دونالد ترامپ» رئيس جمهور جديد آمريکا از زمان رقابت هاي انتخاباتي رويکرد خصمانه اي را در قبال ايران در پيش گرفت و صحبت از پاره کردن برجام و نقض آن به ميان آورد.

اين رويکرد ضد ايراني بعد از ورود وي به کاخ سفيد با انجام اقداماتي همچون قرار دادن ايران در ليست کشورهايي که سفر اتباعشان به آمريکا ممنوع است تکميل شد و موجب شد تا حساسيت هايي در مورد رويکرد دولت جديد آمريکا در قبال ايران شکل بگيرد.

سرنوشت برجام در دولت ترامپ چه خواهد بود؟ و يا همپيمانان آمريکا در قبال اقدامات ضد ايراني ترامپ چه واکنشي خواهند داشت؟ اين سوالات ما را بر آن داشت تا با «داريل کيمبال» رئيس موسسه کنترل سلاح آمريکا، به گفتگو بنشينيم.

کيمبال از سال ۲۰۰۱ تا کنون مدير اجرايي انجمن تحقيقاتي کنترل سلاح آمريکاست و در سال ۲۰۰۴ ميلادي توسط نشنال ژورنال به عنوان يکي از ۱۰ چهره تاثيرگذاري که نظريات آنها به شکل گيري سياست هاي آتي در مورد آينده تسليحات هسته اي کمک مي کند معرفي شده است. متن کامل اين گفتگو به شرح زير است:

* شما سياست هاي دولت جديد آمريکا در خاورميانه بويژه در قبال ايران را چطور ارزيابي مي کنيد؟

دولت «دونالد ترامپ» تا کنون اينطور نشان داده که از کابينه «بنيامين نتانياهو» حمايت کرده و فشاري را بر اسرائيل در مورد راه حل تشکيل دو کشور در خاورميانه براي حل مناقشه اسرائيل و فلسطينيان وارد نمي کند.

علاوه بر آن دولت جديد آمريکا اعلام کرده که در پي مقابله با داعش است. دولت ترامپ همچنين براي راضي ساختن جمهوريخواهان آمريکا مي خواهد اينطور نشان بدهد که در برابر ايران محکم خواهد بود.

اگرچه برخي از اين مواضع در آمريکا و منطقه خاورميانه بحث برانگيز هستند اما با وجود تمام اين مفاهيم و اهداف، سياست آمريکا تغيير چنداني نکرده و يا تا کنون تغيير خاصي نداشته است. مشاوران سياست خارجي و امنيتي ترامپ متوجه رفتارهاي ايران در منطقه هستند و ممکن است در لفاظي هاي خود عليه ايران در مقايسه با دولت اوباما از رويکرد تهاجمي تري استفاده کنند.

* با اين اوصاف شما اقدام بعدي ترامپ در قبال ايران را چطور پيش بيني مي کنيد؟

ارزيابي من اين است که بسيار نامحتمل است که دولت ترامپ بصورت يکجانبه برجام را نقض و يا آن را فسخ کند اما انجام تعهدات ايران را به دقت زير نظر خواهد داشت و از کوچکترين تخطي ايران(به زعم خود) از محدوديت هاي برجام به عنوان بهانه اي براي توقف انجام تعهدات آمريکا در اين رابطه استفاده مي کند.

هرچند ممکن است که ترامپ به گفته هاي خود مبني بر اينکه برجام توافق بدي است و او مي تواند با مذاکره مجدد توافق بهتري را رقم بزند ادامه بدهد اما اين توافق خوب کار مي کند و به نفع همه طرف ها است. اکنون مشخص است دولت آمريکا پي به اين نکته برده که شريکان واشنگتن در گروه ۱+۵ مايل به مذاکره مجدد درباره برجام نيستند و اگر آمريکا بطور يکجانبه از اين توافق خارج شود آنها با تحريم هاي جديد آمريکا عليه ايران همراهي نخواهند کرد.

به نظر من کليد پايبندي آمريکا به تعهدات خود در برجام که مانع چانه زني براي پايان دادن به برجام از سوي اين کشور نيز مي شود تاريخ انقضاي استثناهايي است که آمريکا در مورد تحريم هاي مرتبط با برنامه هسته اي ايران اعمال داشته است؛ اين تاريخ در اواسط ماه مي به پايان مي رسد و دولت آمريکا بايد در مورد تمديد اين استثناها تصميم گيري کند.

آينده برجام حتي ممکن است از سوي برخي از جمهوريخواهان کنگره آمريکا به خطر بيافتد. به اين ترتيب که آنها اقدام به وضع قوانيني براي اعمال مجددتحريم هايي کنند که بواسطه توافق اتمي لغو شده اند. آنها اينبار اين تحريم ها را بواسطه اقدامات غير هسته اي ايران وضع مي کنند. حتي ممکن است اقدام آمريکا عليه سپاه پاسداران ايران نيز آينده برجام را به خطر بياندازد.

* اگر آمريکا اقدام به نقض برجام کند واکنش همپيمانان واشنگتن بويژه اتحاديه اروپا و روسيه به چه صورت خواهد بود؟

از بيانيه هايي که فرانسه، آلمان و مقامات اتحاديه اروپا صادر کرده اند کاملا مشخص است که آنها برجام را در راستاي منافع خود دانسته و حاضر به مذاکره مجدد درباره اين توافق نيستند و اگر آمريکا بطور يکجانبه برجام را نقض و اقدام به اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران کند آنها از اين اقدام واشنگتن حمايت نخواهند کرد.

* همانطور که مي دانيد ايران به دولت هاي عراق و سوريه در مبارزه با داعش کمک مي کند و ترامپ نيز ادعا کرده که خواستار نابودي داعش است، با توجه به اين موارد آيا امکان همکاري دولت جديد آمريکا با ايران عليه داعش وجود دارد؟

به لحاظ تئوري آمريکا و ايران بايد در اقدامات خود عليه داعش با يکديگر همپيمان شوند. اما وجود عواملي همچون داشتن رويکرد ضد ايراني از سوي دولت ترامپ و ناتواني آن براي تفکيک قائل شدن ميان اسلام سياسي و تفکرات ديني، همچنين حمايت بي چون و چراي آمريکا از کشورهاي عرب خليج فارس بويژه عربستان سعودي که رقيب ايران محسوب مي شوند موجب شده تا به نظر من امکان همکاري ايران و آمريکا غير محتمل باشد.

مي خواهم اين نکته را نيز اضافه کنم که فقط با اقدام نظامي صرف نه آمريکا، نه روسيه و نه ايران نمي توانند مشکلات خود در خاورميانه را از بين ببرند و اگر چنين اقدامي صورت بگيرد محکوم به شکست خواهد بود. در جنگ پيچده در عراق و سوريه که داعش بخشي از آن است و يا يمن که قدرت هاي خارجي وارد يک جنگ نيابتي شده اند و مردم بيگناه يمن در آن کشته مي شوند نمي توان فقط با نيروي نظامي به پيروزي رسيد بلکه اين موارد را مي توان از راه هايي همچون مذاکره و وارد شدن در روند صلح و برقرار ي آشتي ملي و طرح تقسيم قدرت به نتيجه رساند.

* در هفته هاي گذشته برخي رسانه ها از احتمال اقدام آمريکا عليه سپاه پاسداران ايران و قرار دادن آن در ليست سياه خبر داده بودند، اگر اين خبر صحت داشته باشد شما اين رويکرد دولت آمريکا را چطور ارزيابي مي کنيد؟

گزارش هايي که در اين رابطه منتشر شده اند درست هستند و دولت ترامپ در حال ارزيابي اين موضوع است که آيا سپاه پاسداران را در ليست سياه قرار بدهد يا خير. با اين حال من احتمال انجام چنين کاري از سوي آمريکا را کم مي دانم.

زيرا انجام اين کار از سوي بسياري از ايراني ها اگر نقض خود برجام تلقي نشود بدون شک نقض روح برجام تلقي خواهد شد و مي تواند منجر به بروز درگيري ميان نيروهاي طرفدار ايران در عراق با نظاميان آمريکايي شود.

بنابراين اين امري ضروري است که افراد ميانه رو در واشنگتن و آمريکا وارد عمل شوند. امري ضروري است که درک کنيم تنش هاي چندين ساله ميان آمريکا و ايران يک شبه از بين نمي روند و ادامه اجراي برجام پايه هاي وجود يک منطقه با ثبات و آرام را بوجود آورده و بازسازي اقتصاد ايران و بهره مند شدن مردم از آن را فراهم مي سازد. بدون وجود برجام آينده اقتصاد ايران نامعلوم بوده و منطقه خاورميانه نيز بي ثبات تر از قبل خواهد شد.

تعداد بازديد:253 آخرين تغييرات:95/12/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر