جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آشنایی با آداب و رسوم عید نوروز در خرم‌آباد

آشنايي با آداب و رسوم عيد نوروز در خرم‌آباد

مردم استان لرستان همپاي ديگر هموطنان ايراني همواره عيد نوروز را به‌عنوان عيدي باستاني ارج نهاده و مراسم ويژه آن را برپا مي‌کنند.

خانه تکاني، خريد لباس نو، ديد و بازديدها و مسافرتهاي نوروزي از جمله آداب و رسوم ديرينه اين استان است. با نزديک شدن سال نو مردم اين‌استان با شستن فرشها، پاک کردن شيشه‌ها، درب و پنجره‌ها و تميز کردن خانه‌هاي خود به استقبال سال جديد مي‌روند.

مردم ديار لرستان با خانه تکاني و معطر کردن خانه‌هاي خود با عطر و گلاب و عنبر ايام عيد نوروز را از ساير روزها مجزا مي‌کنند. از رسوم برجسته مردم لرستان زيارت اهل قبور درجمعه آخر سال است به شکلي که افراد معمولا خود را مکلف مي‌دانند که به زيارت اهل قبور روند. طبق اين سنت مذهبي افراد در بعدازظهر پنجشنبه باحاضرشدن بر قبرستان‌ها به قرائت فاتحه و قرآن کريم مي‌پردازند.

بر اساس سنت قديمي، مردم اين استان در لحظات نزديک شدن به سال نو سفره هفت سين را چيده و با پوشيدن لباس نو دور آن جمع مي‌شوند وبزرگ خانواده با قرائت قرآن مجيد و دعاي تحويل سال و راز و نياز با خدا در انتظار تحويل سال ثانيه‌ شماري مي‌کنند. آنان هنگام تحويل سال نو در و پنجره‌هاي منازل خود را باز کرده و خير و برکت را به خانه‌هاي خود فرا مي‌خوانند. غذاي شب عيد اغلب مردم در اين استان سبزي پلو با ماهي و قورمه سبزي است که به اعتقاد آنان پختن اين غذاها در شب عيد به دليل رنگ سبزشان چندان با سرسبزي بهار بي‌ربط نبوده و اعتقاد دارند با پخت اين غذاها خير و برکت به سفره ارزاني مي‌شود.

ديد و بازديدهاي نوروزي دراين استان از ديگر آدابي است که بلافاصله بعد ازلحظه تحويل سال آغاز و معمولا تا پايان تعطيلات نوروزي نيز ادامه خواهد داشت. مردم استان لرستان بعضي از روزهاي نوروز را در کوه و دشت و مناطق سرسبز سپري مي‌کنند و به‌ بازي‌هاي محلي و مرسوم اين منطقه نظير چوگان بازي "دارپلان" "کورم گردله" و "قاوان" که خاص اين منطقه است، مي‌پردازند.

برخي خانواده‌هاي عزادار و داغديده اين استان سال جديد را بر سر خاک عزيزان خود سپري مي‌کنند و برخي نيز سفره هفت سين را بر سر قبر آنان پهن مي‌کنند. در اين ايام عشاير اين استان با ذبح گوسفند غذاي شب عيد خود را تدارک مي‌بينند. مردم اين استان در روز سيزده‌نوروز که در اصطلاح عاميانه "سيزده بدر" نام دارد درحرکتي گسترده وتجمعي به دامان طبيعت سرسبز و زيباي اين استان رفته و آخرين روز از تعطيلات خود را با انجام بازيهاي محلي، با خاطره‌اي خوش به پايان مي‌رسانند.

آنان سبز ه هاي سال نو خود را باآروزي سلامتي و بهروزي براي خانواده‌هاي خود به درون آب روان رودخانه مي‌اندازند.

گردآوري و تنظيم حجت‌الاسلام سعيد سعيدي نيکو از فعالين فرهنگي استان لرستان

برگرفته از: ido.ir

تعداد بازديد:1452 آخرين تغييرات:95/12/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر