سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/پزشكي

آسیب شنوایی در حوادث چهارشنبه سوری/ خطر پارگی پرده گوش

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

آسيب شنوايي در حوادث چهارشنبه سوري/ خطر پارگي پرده گوش

يک شنوايي شناس، گفت: انفجار ترقه، باروت و نارنجک، محرک صوتي شديد در ناحيه شنوايي ايجاد مي کند که ممکن است باعث پارگي پرده صماخ گوش شود.

سيد محمد آقاميري در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با مهمترين چالش و مشکل پيش روي حوزه شنوايي شناسي اظهارداشت: عدم شناخت کافي از اين رشته و قرار نگرفتن در جايگاه خود در وزارت بهداشت از چالش هاي شنوايي شناسي است. و به همين دليل بوده که معمولا در تصميم گيري ها کمتر از اساتيد فن در اديولوژي مشاوره گرفته مي شود.

رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي استان قم افزود: اين عدم توجه و کم لطفي نسبت به جايگاه شنوايي شناسي باعث مشکلاتي در سطح جامعه مي شود؛ به طور نمونه بخشنامه جديد بيمه سلامت، متاسفانه باعث شده مشمولين تحت پوشش از خدمات جامعه شنواي شناسي به خوبي بهره نبرند.

رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي استان قم گفت: مشکل ديگر که موجب خدشه به جايگاه و خدمات اديولوژي شده در مورد غربالگري شنوايي در همه رده هاي سني است که به دليل استفاده از افراد غير اديولوژيست و دخالت افراد غير مسئول، خدمات به جامعه هدف غير اکادميک ارائه مي شود.

آقاميري ابراز اميدواري کرد؛ با توجه به افزايش فارغ التحصيلان شنوايي شناسي اين روند اصلاح و شاهد انجام غربالگري توسط غير مرتبط و غير مسئول نباشيم.

وي اضافه کرد: به طور کلي حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کم شنوا و ناشنوا در استان قم وجود دارد که تحت پوشش سازمان بهزيستي بوده و از خدمات آن بهره مي برند، گرچه اين بهره مندي از خدمات تقريبا چه در زمينه سمعک و چه غربالگري انحصاري بوده و مطالبه شنوايي شناسي استان قم بسط اين خدمات و توسعه خدمات گيري جامعه ناشنوايي از کل همکاران ما است.

اين اديولوژيست گفت: از علل بروز کم شنوايي و ناشنوايي علاوه بر بيماري هاي قبل تولد و حين تولد، حوادث و تصادفات است و ازدواج فاميلي نيز مي تواند سبب بروز اين مشکل شود. که با توجه به بافت سنتي در مناطقي از استان که نگاه ويژه اي به ازدواج هاي فاميلي دارند اين نوع از کم شنوايي از آمار قابل توجه برخوردار است.

رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي استان قم گفت: از مسئولان در وزارت بهداشت درخواست داريم که به مشکلات جامعه شنوايي شناسي توجه ويژه اي کنند و اين رشته را در جايگاه واقعي خود قرار دهند همچنين در تصميم گيري ها از تجربه و علم اساتيد فن در اين حوزه بهره ببرند.

آقاميري عنوان کرد: ناهنجاري شنوايي در نوزاداني که نارس به دنيا مي آيند، ممکن است اتفاق بيفتد. با توجه به اينکه ساختارهاي مهم گوش در فاصله هفته هاي ۲۳ تا ۲۵ بارداري شکل مي گيرد لذا جنين از هفته ۲۶ قدرت دريافت اطلاعات شنوايي را دارد لذا وقتي نوزاد نارس را که از قدرت شنوايي برخوردار است در دستگاه NICU قرار مي دهند امکان بستن گوش او وجود ندارد و کودک در يک محيط شلوغ از صداهاي ناهنجار قرار گرفته و اين اصوات مي تواند بر شنوايي نوزاد اثرمنفي بگذارد.

وي با اشاره به اينکه با غربالگري به موقع توسط اديولوژيست و تشخيص آسيب احتمالي به شنوايي اقدامات لازم توانبخشي براي نوزادان نارس مي تواند به موقع انجام مي شود، گفت: به طور کلي نقش شنوايي شناسان در ابتدا کسب و دريافت اطلاعات بروز شده در حيطه علمي خود و تسري دادن اين اطلاعات در جهت آگاهي دادن به مردم در جامعه است.

رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي استان قم تصريح کرد: اقدامات لازم در جهت پيشگيري از کم شنوايي با انجام برنامه آموزشي در سطح جامعه صورت مي گيرد و تشخيص به موقع با انجام غربالگري در سطوح مختلف جامعه هدف امکان پذير است و در نهايت اقدامات توانبخشي شنوايي براي افراد نيازمند به اين خدمات انجام خواهد گرفت.

آقاميري گفت: کم شنوايي و ناشنوايي غير قابل برگشت، نتيجه قرار گرفتن در معرض صداهاي محيط اطراف خصوصا صداهاي انفجاري شبيه شليک گلوله و ترقه ها است چراکه انفجار ترقه، باروت و نارنجک محرک صوتي شديد در ناحيه شنوايي ايجاد مي کند که ممکن است باعث پارگي پرده صماخ، در رفتگي زنجيره استخواني گوش مياني و همچنين آسيب به سلولهاي مويي شنوايي شده و موجب کم شنوايي و ناشنوايي شود.

رئيس انجمن علمي شنوايي شناسي استان قم خاطر نشان کرد: هر کدام از اين موارد مي تواند در روند زندگي و ادراک فرد آسيب ديده اختلال ايجاد کند. لذا از عموم مردم خصوصا کودکان و جوانان در خواست مي شود در هفته پاياني سال با قرار نگرفتن در محيط هاي پر سر و صدا و يا استفاده از محافظ هاي شنوايي از سلامتي خود مراقبت کنند و اين موهبت خدادادي را حفظ و شکرگزار نعمت سلامتي خود باشند.

تعداد بازديد:323 آخرين تغييرات:95/12/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر