چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

رفع انحصار دولتی ترانزیت پهنای باند

معاون وزير ارتباطات خبر داد:

رفع انحصار دولتي ترانزيت پهناي باند

معاون وزير ارتباطات از رفع انحصار دولتي در ترانزيت پهناي باند اينترنت در صورت موافقت نهايي مجلس و تاييد شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي در جمع خبرنگاران با اشاره به تکاليف بند (الف) ماده ۸۳ برنامه ششم توسعه و سياست هاي سند چشم انداز براي افزايش ظرفيت ترانزيت ارتباطات گفت: بنا بر اساسنامه شرکت ارتباطات زيرساخت، ترانزيت بين‌الملل به صورت انحصاري در اختيار اين شرکت بوده و بر اساس سياست هاي چشم انداز توسعه کشور بايد تا پايان برنامه ششم ايران به هاب ارتباطي منطقه تبديل شود.

اين مقام مسئول افزود: اين برنامه ريزي نيازمند چابکسازي در ساختار شرکت ارتباطات زيرساخت دارد تا به تکليفي که در برنامه پنج ساله به وزارت ارتباطات محول شده، تا ظرفيت ترانزيت بين الملل ارتباطات از ۵۶۰ گيگابيت فعلي به ۳۰ ترابيت افزايش يابد، دست يابيم.

وي ادامه داد: طبق اين تکليف افزايش ۶۰ برابري ترانزيت ارتباطات پهناي باند در دستور کار قرار گرفته، اما اين برنامه با ابزارهاي فعلي ممکن نيست و ما درخواست داديم تا براي رسيدن به اين هدف ابزارهاي لازم را در اختيارمان قرار دهند. بر اين اساس پيشنهاد ما اجازه مشارکت بخش خصوصي در حوزه ترانزيت پهناي باند و نيز چابکسازي چارچوب ساختاري شرکت ارتباطات زيرساخت بوده است.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت با اشاره به نمونه هاي موفق دنيا در حوزه تجارت بين الملل براي پهناي باند که شرکت هايي را در ذيل خود ايجاد کرده اند، تصريح کرد: بر اين اساس اجازه تاسيس شرکتي در ذيل شرکت ارتباطات زيرساخت براي تجارت توسعه پهناي باند بين الملل از مجلس خواسته ايم و براي آن بايد شرکت ارتباطات زيرساخت تبديل به يک هلدينگ شود.

جهرمي با بيان اينکه پيشنهاد تاسيس شرکت ملي ارتباطات ايران و دو شرکت در زيرمجموعه آن را به مجلس داده ايم، گفت: با ايجاد شرکتي براي تجارت پهناي باند بين الملل، شاهد مشارکت بخش خصوصي و سرمايه گذاري اين بخش در حوزه ترانزيت ارتباطات خواهيم بود و از انحصار دولتي زيرساخت در اين برنامه کاسته مي شود.

معاون وزير ارتباطات ادامه داد: افزايش ظرفيت ترانزيت ارتباطات مي تواند ۵ هزار ميليارد تومان تا پايان برنامه ششم توسعه براي کشور ارزآوري داشته باشد. البته از سوي ديگر در حوزه داخلي شرکت ارتباطات زيرساخت به جز چابکسازي با تغيير ديگري مواجه نخواهيم شد.

وي افزود: ايرادات اين مصوبه که از سوي شوراي نگهبان بر آن وارده شده بود، برطرف شده و هم اکنون نيز ايرادات مربوط به آنچه که مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد آن داشته است، رفع شده است و روز گذشته نيز قرار بود در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام اين موضوع و ملاحظات مربوط به آن رسيدگي شود. با اين وجود پيش بيني مي کنيم در صورت نهايي شدن ظرف يک هفته آينده اين مصوبه به سرانجام برسد.

شبکه IP ترانزيت ملي ايجاد مي شود

جهرمي همچنين از راه اندازي شبکه IP ترانزيت ملي بنا بر الزامات سياست هاي توسعه شبکه ملي اطلاعات خبر داد و گفت: بنابر مصوبات کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات براي ايجاد شبکه تبادل اطلاعات ملي در داخل کشور، شرکت ارتباطات زيرساخت نسبت به راه اندازي مراکز IXP اقدام کرد تا ترافيک در داخل کشور با کيفيت بالا و هزينه کمتر تبادل شود، اما به دليل محدوديت شبکه‌اي برخي از اپراتورها و سازمان ها امکان اتصال به شبکه IXP را نداشته و اتصالشان همچنان از طريق اينترنت صورت مي گيرد.

اين مقام مسئول ادامه داد: بنا بر ارزيابي هاي انجام شده بالغ بر ۵ درصد ظرفيت اتصال اپراتورها همچنان از طريق اينترنت انجام مي شود و بر اين اساس مطابق با مصوبه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات ما ملزم به ايجاد شبکه IP ترانزيت ملي براي اتصال ارتباطاتي شده ايم که منشاء داخلي داشته باشند و به IXP زيرساخت متصل نشده اند.

وي گفت: پيش از اين اگر مشترکي براي مثال مي خواست به يک دانشگاهي که به مرکز تبادل اطلاعات شرکت زيرساخت متصل نبود، وصل شود بايد از شبکه اينترنت استفاده مي کرد و اين اتصال براي آن شرکت و دانشگاه هزينه اينترنت داشت، اما هم اکنون با ايجاد يک لايه IP ترانزيت ملي بخشي از اين ترافيک از طريق IXP تبادل مي شود و بخشي که مربوط به سمت بين الملل بود، از طريق IP ترانزيت ملي تبادل خواهد شد که در نتيجه آن شاهد بهبود کيفيت ترافيک داخلي و کاهش هزينه اپراتورها خواهيم بود.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت گفت: اين طرح کاهش ۵ درصدي درآمد شرکت ارتباطات زيرساخت را به همراه دارد، اما براي تحقق الزامات شبکه ملي ارتباطات بنا داريم تا نيمه اول فروردين ماه آن را اجرايي کنيم.

شرط سرمايه گذاري يک شرکت خارجي براي پروژه فيبر نوري منازل

معاون وزير ارتباطات در مورد آخرين وضعيت پروژه اپراتور چهارم ارتباطات براي اتصال به شبکه فيبر نوري به منازل کشور که شرکت ارتباطات زيرساخت يکي از سهامداران آن است، گفت: اجراي پروژه دسترسي فيبر نوري منازل (FTTH) نيازمند سرمايه گذاري بسياري است که زمان بازگشت سرمايه گذاري آن طولاني مدت است به همين دليل شاهد هستيم که سرمايه گذاران و سهامداران اين مجموعه موفق به اجراي اين پروژه نشده اند.

وي با بيان اينکه حتي اپراتورهاي ارتباطي که از سال گذشته مجوز فعاليت در پروژه فيبر نوري را داشته اند نيز به رغم ادعاهايي که براي سرمايه گذاري داشته اند، اما تاکنون موفق به ايجاد اين شبکه نشده اند. هم اکنون در خصوص اپراتور چهارم ارتباطات يک مجموعه خارجي اظهار آمادگي براي حضور و توسعه اين پروژه کرده، اما براي آن شروطي را گذاشته است.

جهرمي با اشاره به اينکه مشکل اين پروژه نبود نقدينگي نيست بلکه عدم زودبازدهي آن است، اضافه کرد: سرمايه گذار خارجي از ما خواسته که تضمين بازگشت سرمايه داشته باشيم و دوره سرمايه گذاري آن را گارانتي کنيم؛ چراکه سرمايه گذاري در اين پروژه پرريسک است.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت گفت: هم اکنون اين موضوع در حال بررسي در کميسيون تنظيم و مقررات ارتباطات است تا بررسي کنيم که آيا اجازه سرمايه گذاري با تضمين مدنظر شرکت خارجي را بدهيم و يا آنکه به وضعيت فعلي و بدون اجراي اين پروژه ادامه دهيم.

وي افزود: اين شرکت خارجي درخواست دارد که براي هر شهري که مي خواهد شبکه دسترسي فيبر نوري منازل را ايجاد کند، يک دوره گارانتي به وي داده شود و بازگشت سرمايه آن تضمين شود. به همين دليل زماني که اين موضوع در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات مصوب نشود، قراردادي با آن بسته نخواهد شد.

معاون وزير ارتباطات همچنين از نهايي شدن قرارداد با توزيع کنندگان محتوا در خارج از کشور خبر داد و گفت: اين پروژه پس از افتتاح فاز سوم طرح «تلاش» نهايي شده و اميدواريم از ارديبهشت ماه اجراي آن را آغاز کنيم که اين پروژه مي تواند در بهبود کيفيت خدمات ارتباطي در کشور موثر واقع شود.

تعداد بازديد:345 آخرين تغييرات:95/12/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر