چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تولید چشمه‌های رادیوتراپی برای درمان سرطان توسط محققان کشور

دستاورد پژوهشگاه هسته‌اي؛

توليد چشمه‌هاي راديوتراپي براي درمان سرطان توسط محققان کشور

محققان کشور موفق به توليد چشمه‌هاي راديوتراپي شدند که مي توان از آنها در «براکي تراپي» و جهت درمان سرطان و تومورهاي مغزي استفاده کرد.

دکتر شهاب شيباني از پژوهشگاه علوم و فنون هسته اي و برگزيده جشنواره خورازمي در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح «توليد چشمه هاي براکي تراپي يد- ۱۲۵ » که از پرمصرف ترين چشمه هاي براکي تراپي در دنيا است، گفت: بر اساس اخرين امار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهاني در سال ۹۱ حدود ۸۵ هزار نفر در ايران به بيماري سرطان مبتلا شده و ۵۰ هزار نفر به دليل اين بيماري جان خود را از دست داده اند.

وي با بيان اينکه تخمين زده مي شود تا سال ۲۰۳۰ اين آمار دو برابر شود، خاطر نشان کرد: اين طرح به منظور توسعه براکي تراپي در کشور از طريق کسب دانش فني و توليد چشمه که از پرمصرف ترين چشمه هاي براکي تراپي در دنياست در سازمان انرژي اتمي اجرايي شد.

وي افزود: اين پروژه مي تواند بر اساس برنامه جامع کنترل سرطان در کشور و در راستاي ارتقاي کمي و کيفي محصولات درماني راديوتراپي مورد بهره برداري قرار گيرد.

شيباني با تاکيد بر اينکه اين پروژه در سازمان انرژي اتمي ايران اجرايي شده است، عنوان کرد: در اين طرح روش هاي مختلف توليد هسته چشمه ها بررسي و دانش فني آن که روش جذب بر روي سيم نقره براي اکتيويته پايين و جذب بر روي ميکرو کره براي اکتيويته بالا است بدست آمد.

وي با اشاره به روند اجرايي اين پروژه خاطرنشان کرد: روش هاي بارگزاري هسته در غلاف اين چشمه ها به وسيله جوشکاري ليزري مورد بررسي و پارامترهاي بهينه جوش بدست آورده شده روش هاي کنترل کيفي اين چشمه ها بررسي و فرآيند کنترل بر اساس استانداردها پياده سازي شد.

شيباني افزود: پارامترهاي دزيمتري اين چشمه ها مورد ارزيابي و مقايسه با پارامترهاي چشمه هاي تجاري مشابه قرار گرفته که از تطابق قابل قبولي برخوردار است.

به گفته وي، طراحي و پياده سازي خط توليد خودکار به منظور کاهش خطرات پرتوگيري پرسنل انجام شد.

مجري طرح اين پروژه گفت: بيش از ۳۰۰ عدد چشمه توليد و در مراحل باليني درمان تومورهاي مغزي (۴۰ بيمار) و تومورهاي ملانوماي چشمي (۱۵ بيمار) با همکاري بيمارستان هاي شهدا تجريش وابسته به دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و بيمارستان فوق تخصصي چشم فارابي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي تهران مورد استفاده واقع شد.

وي گفت: از اين چشمه ها براي درمان تومورهاي مغزي ۴۳ نفر، و براي تومور چشمي روي ۱۷ نفر جراحي انجام داديم که اين افراد مراحل درماني را به خوبي طي کردند.

شيباني با تاکيد بر اينکه بايد براي توسعه اين روش با مراکز درماني ارتباط بيشتري داشته باشيم، گفت: از اين چشمه ها مي توان در زمينه هاي ديگري مانند تومور سرطان مري، پروستات، تومور سر و گردن بهره برد.

وي افزود: از ديگر نتايج اين طرح مي توان به فراهم آوردن امکان توليد محصولات جديد براکي تراپي براي مصارف درماني جديد و ايجاد زمينه صادرات و ارايه خدمات درماني اتباع کشورهاي خارجي منطقه اشاره کرد.

وي با بيان اينکه اين چشمه توسط کشورهاي امريکايي و بلژيکي به توليد مي رسد، گفت: از انجايي که نمي توانيم اين چشمه ها را وارد کشور کنيم در صدد برآمديم تا آنها را به توليد برسانيم.

به گزارش مهر، اين طرح در سي امين جشنواره خوارزمي رتبه دوم طرح هاي توسعه اي را در گروه تخصصي علوم پايه کسب کرده است.

براکي تراپي (Brachytherapy) يک نوع درمان با اشعه است که براي معالجه سرطان به کار مي رود. در براکي تراپي از يک نوع انرژي به نام تابش يونيزان براي کشتن سلول هاي سرطاني و کوچک کردن تومور استفاده مي شود. برخلاف درمان با تابش خارجي (EBT) که در آن منبع تابش اشعه ايکس پر انرژي که در بيرون از بدن بيمار قرار مي گيرد، براکي تراپي مستلزم قرار گيري مواد راديواکتيو مستقيماً داخل تومور ويا در مجاور آن است.

براکي تراپي که همچنين درمان تابش اشعه داخلي نيز ناميده مي شود، به منظور تابش بيشتر اشعه براي درمان و معالجه نواحي کوچکتر تومور در زمان کمتر، در مقايسه با نوع درمان خارجي، توسط پزشک مورد استفاده قرار مي گيرد.

تعداد بازديد:354 آخرين تغييرات:95/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر