چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

نوروز امسال تنهایی سفر نکنید

نوروز امسال تنهايي سفر نکنيد

وقتي دو خانواده با فرهنگهاي متفاوت قصد سفر با يکديگر را دارند، لازم است که قبل از سفر در مورد فرهنگ خانوادگي يکديگر بررسي داشته باشند تا به هنگام برخورد با جنبه هاي گوناگوني که در فرهنگ ديگري ملاحظه مي نماييد، بتوانيد خود را با ان تطبيق دهيد و نه آنکه سفر را به کام خودتان و ديگري زهر کنيد...

نوروز امسال تنهايي سفر نکنيد

سفر نوروزي از جمله سفرهاي خاطره‌انگيز براي هر خانواده اي مي تواند باشد. اگر همسفر خوب داشته باشيد، بهترين و اگر همسفر بد داشته باشيد بدترين خاطره‌ها را تجربه خواهيد کرد. البته به تنهايي سفر رفتن مزيتها و فوايد خاص خودش را دارد اما اگر قرار باشد هيجانات و تجارب خاص و منحصر به فردي را تجربه کنيد طبيعتا با يک سفر انفرادي اين اتفاق نخواهد افتاد و از اينجاست که بايد به فکر انتخاب يک يا چند همسفر باشيد. از اينجاست که شما بايد سعي کنيد فرد يا خانواده اي را به عنوان همسفر انتخاب کنيد که اولويت هاي سفري و همچنين ويژگي هاي شخصيتي مشابهي با شما (يا حتي خانواده تان)داشته باشد.

در ادامه نکاتي در مورد انتخاب يک همسفر خوب ارايه مي شود:

شناخت ابعاد فرهنگي همسفر

يکي از راههاي شناخت همسفر اين است که با فرهنگ او آشنا شويد. از اين طريق مي توانيد تا حدودي به ويژگي هاي او نيز پي ببريد. البته برخي معتقدند که شخصيت فرد جنبه کوچک شده فرهنگ در وجود اوست. دران صورت تاثير فرد از فرهنگ محيط خود تا اين حد گسترده است پس اگر فرهنگ فرد را بشناسيد مي توانيد تا حدود در خور توجهي به شناخت خود فرد نيز نايل آييد.

در هنگام انتخاب همسفر اهميت ويژه اي دارد که براي شناخت بيشتر وي، فرهنگ او را نيز بشناسيد؛ به ويژه وقتي که مي خواهيد سفري دسته جمعي برويد.

نتيجه آنکه مسايل فرهنگي و توجه به ان(در امر انتخاب همسفر)، بسيار مهم است و نبايد آن را بي اهميت انگاشت. البته بهتر آن است که افراد با فرهنگي همگون به مسافرت دسته جمعي بروند اما به هر حال تنوع فرهنگي در کشور ما زياد است و نمي توان در اين موارد قاعده اي خدشه ناپذير تدوين کرد، بايد يادآوري کرد که وقتي دو خانواده با فرهنگهاي متفاوت قصد سفر با يکديگر را دارند، لازم است که قبل از سفر در مورد فرهنگ خانوادگي يکديگر بررسي داشته باشند تا به هنگام برخورد

يکي از راههاي شناخت همسفر اين است که با فرهنگ او آشنا شويد.

با جنبه هاي گوناگوني که در فرهنگ ديگري ملاحظه مي نماييد، بتوانيد خود را با ان تطبيق دهيد و نه آنکه سفر را به کام خودتان و ديگري زهر کنيد.

شناخت اهداف و توقعات فرد از سفر

هر کسي از مسافرت خويش توقعي دارد و اهدافي را دنبال مي کند. براي داشتن سفري موفقيت آميز و همراه با خوشي بايد بتوانيد اهداف و توقعات همسفر خود را بشناسيد و بدانيد آيا مي توانيد هدفي همسو با او داشته باشيد يا اينکه او در پي هدفي است و شما در پي هدفي ديگر. مثلا اگر در هنگام صحبت از سفرهاي قبلي خود دايما صحبت از استراحت و خواب زياد و .. مي کند يعني اين فرد سفر را صرفا براي استراحت مي خواهد؛ اگر در سفر فقط دنبال جاهاي ديدني و گردش و رفتن به دامان طبيعت است پس فرد طبيعت گراست و اگر دايما دنبال بررسي رستورانها و غذاهاي محلي و .. است يعني مسافرت را در خورد وخوراک خلاصه مي کند.

البته با نگاه کردن به نحوه زندگي فرد در خانواده خود نيز کم و بيش مي توان دريافت که توقعات او چگونه مي تواند باشد و به هنگام گفتگو و تعاملات ميان فردي نيز مي توان تا حد زيادي به اين مهم دست يافت.

پس در هنگام انتخاب همسفر، بايد ببينيد که ايا توقع ان شخصي که ميخواهيد با او همسفر شويد براي شما قابل تحمل و قابل برآورده کردن است يا خير؟

با اين اوصاف، بايد تلاش نمود با کساني همسفر شد که توقعات و انتظاراتي مشابه با شما داشته باشند چرا که انتخاب همسفري ناهمگون، موجب بروز دردسرهاي فراوان مي شود و لذا پيوسته بايد بيش از حد ظرفيت طاقت آورد و ناهمگوني ها و عدم هماهنگي ها را تحمل کرد.

شناخت ابعاد اقتصادي همسفر

نکته مهم ديگر که بايد حايز اهميت قرار گيرد اين است که درآمد همسفر و وضعيت اقتصادي او نيز بايد بررسي شود؛ علاوه بر آن توجه داشتن به مديريت اقتصادي فرد نيز مهم است. برخي درآمدهاي خوبي دارند اما نحوه استفاده از آن را به خوبي بلد نيستند مثلا بسيار ولخرج هستند و يا در نقطه مقابل به سختي خرج مي کنند. . حتي اگر در سفري که به صورت دسته جمعي صورت مي گيرد، تامين هزينه ها دونگي باشد اما طبيعتا سبک خرج کردن همسفرتان بر رفتار شما هم تاثير مي گذارد . مثلا اگر همسفرتان وضعيت مالي بسيار بهتري از شما داشته باشد و اهل خرج کردن زياد هم باشد قطعا در نخستين گامهاي سفر مانند تعيين اسکان، انتخاب خورد و خوراک و .. با هم دچار مشکل مي شويد؛ و يا اگر همسفرتان در خرج کردن بسيار سخت گير باشد باز هم شما به نوعي ديگر به دردسر مي افتيد پس قبل از اينکه سفر نوروزي تان را شروع کنيد هم در مورد وضعيت اقتصادي و هم در مورد نحوه مديريت مالي وي توجه ويژه داشته باشيد. حتي توصيه مي کنيم ميزان بودجه

نکته مهم ديگر که بايد حايز اهميت قرار گيرد اين است که درآمد همسفر و وضعيت اقتصادي او نيز بايد بررسي شود؛

خودتان را براي همسفرتان مشخص کنيد و همين بررسي را از همسفرتان هم داشته باشيد.

شناخت نحوه گذران اوقات فراغت

يکي ديگر از مسايلي که در انتخاب همسفر بايد مورد توجه قرار گيرد، نحوه گذران اوقات فراغت اوست. اوقات فراغت ان وقتي است که انجام کارهاي ضروري و رسمي فرد پايان يافته و فرصت در اختيار است که به انجام فعاليتهايي دلخواه و رغبت انگيز بپردازد البته کل ايام عيد و روز هاي سفر جز اوقات فراغت به شمار مي رود ولي نحوه گذران اين اوقات نمادي از رفتار فرد در اوقات فراغت او در ايام سفر و نوروز است.

سپري کردن اوقات فراغت و نحوه انجام دادن فعاليت در چنين اوقاتي مي تواند بيانگر علايق و روحيات فرد باشد و با شناخت آن مي توانيد با حالات و روحيات او بيش تر آشنا گرديد. پس اگر مي خواهيد همسفري برگزينيد، بايد حساسيتهاي او را درک کنيد و دربرخورد با او آن را مد نظر قراردهيد مثلا اگر فردي عادت دارد اوقاتي از روز را صرف مطالعه کند، پس وقتي با او همسفر مي شويد بايد به اين اوقات احترام بگذاريد.و يا اگر کسي وقت فراغت خود را حتما بايد صرف خوابيدن هم بکند پس به اين مساله توجه داشته و ان را درک کنيد تا باعث دلخوري در سفر نوروزي تان نشود.

تعداد بازديد:415 آخرين تغييرات:95/12/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر