چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ترامپ می داند نقض برجام از سوی آمریکا دیوانگی است

معاون پيشين وزير خارجه آمريکا در گفتگو با مهر:

ترامپ مي داند نقض برجام از سوي آمريکا ديوانگي است

معاون پيشين وزير خارجه آمريکا معتقد است که ترامپ و مشاورانش مي دانند اين ديوانگي است که آمريکا را مسئول برهم خوردن برجام معرفي کنند.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل- عبدالحميد بياتي- «دونالد ترامپ» رئيس جمهور جديد آمريکا از زمان رقابت هاي انتخاباتي رويکرد خصمانه اي را در قبال ايران در پيش گرفت و صحبت از پاره کردن برجام و نقض آن به ميان آورد.

اين رويکرد ضد ايراني بعد از ورود وي به کاخ سفيد با انجام اقداماتي همچون قرار دادن ايران در ليست کشورهايي که سفر اتباعشان به آمريکا ممنوع است تکميل شد و موجب شد تا حساسيت هايي در مورد رويکرد دولت جديد آمريکا در قبال ايران شکل بگيرد.

سوالاتي همچون اينکه سرنوشت برجام در دولت ترامپ چه خواهد بود و يا همپيمانان آمريکا در قبال اقدامات ضد ايراني ترامپ چه واکنشي خواهند داشت، ما را بر آن داشت تا با «مارک فيتزپاتريک» به گفتگو بنشينيم.

فيتزپاتريک مدير فعلي برنامه خلع سلاح و منع اشاعه موسسه بين المللي مطالعات استراتژيک (IISS) بوده و سابقه حضور در وزارت خارجه آمريکا در پست معاونت وزير را دارد. متن اين مصاحبه به شرح زير است:

* شما سياست هاي دولت جديد آمريکا در خاورميانه بويژه در قبال ايران را چطور ارزيابي مي کنيد؟

سياست دولت ترامپ در قبال خاورميانه هنوز نهايي نشده که بخشي از آن به اين دليل است که تيم ترامپ هنوز تکميل نشده و هيچ يک از مقامات ارشد حاضر در تيم وزارت خارجه به عنوان مسئول امور خاروميانه معرفي نشده است. در اين ميان انتخاب ژنرال مک مستر به عنوان مشاور امنيت ملي بسيار مهم بود. وي يک چهره عملگرا است و نه يک شخص ايدئولوژيک و همانند ساير نفرات حاضر در دولت ترامپ هيچ تمايل و يا گرايشي به ايران ندارد. ژنرال مک مستر در دوران حضور خود در عراق شاهد رويارويي ايران و آمريکا بوده و خواستار مقابله با آنچه که آن را هژموني ايران مي ناميد بود اما وي به عنوان يک فرد نظامي بخوبي از خطرات جنگ آگاه بوده و بدنبال يافتن راه حل هاي ديپلماتيک در صورت امکان است.

*با اين اوصاف شما اقدام بعدي ترامپ در قبال ايران را چطور پيش بيني مي کنيد؟ آيا ممکن است که وي برجام را نقض کند؟

اگرچه ترامپ برجام را بدترين توافق انجام شده خوانده اما با اين وجود او (ترامپ) تا اين حد باهوش هست که بداند در حال حاضر برجام مشکلي فوري که نيازمند اقدام فوري باشد محسوب نمي گردد. در حال حاضر ترامپ مسائل زيادي دارد که بايد به آنها بپردازد.

ترامپ و مشاورانش همچنين مي دانند اين ديوانگي است که آمريکا را مسئول برهم خوردن برجام معرفي کنند. بنابراين آنچه بسيار محتمل به نظر مي رسد آن است که ترامپ بسيار آرام آرام اين توافق را از ميان برده يا اجازه مي دهد که اين توافق خود به خود از بين برود و ايران مسئول برهم خوردن برجام معرفي شود.

* اگر آمريکا اقدام به نقض برجام کند واکنش همپيمانان واشنگتن بويژه اتحاديه اروپا و روسيه به چه صورت خواهد بود؟

اگر آمريکا به عنوان مسئول برهم خوردن برجام شناخته شود تمام متحدان و شرکاي اصلي آمريکا از آن ناراحت خواهند شد و براي مذاکره مجدد براي تنظيم دوباره قرارداد و يا اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران با آمريکا همراه نمي شوند.

* همانطور که مي دانيد ايران به دولت هاي عراق و سوريه در مبارزه با داعش کمک مي کند و ترامپ نيز اعلام کرده که خواستار نابودي داعش است. با توجه به اين موارد آيا امکان همکاري دولت جديد آمريکا با ايران عليه داعش وجود دارد؟

اين سوال موجب روشن تر شدن يکي از تناقضات موجود در ديدگاه هاي ترامپ مي شود. در مبارزه با داعش ايران بايد شريک آمريکا باشد و يا حداقل در بُعد تاکتيکي با آمريکا همکاري داشته باشد. اما ايران از سوي ترامپ به عنوان يک دشمن تلقي مي شود و بنا بر دلايلي من انتظار ندارم که دولت ترامپ بدنبال همکاري با ايران باشد.

*در هفته هاي گذشته برخي رسانه ها از احتمال اقدام آمريکا عليه سپاه پاسداران ايران و قرار دادن آن در ليست سياه خبر داده بودند، اگر اين خبر صحت داشته باشد شما اين رويکرد دولت آمريکا را چطور ارزيابي کرده و بطور کلي بزرگترين تهديد پيش روي ايران و آمريکارا چه موردي مي دانيد؟

به نظر مي رسد که ايده در ليست سياه قرار دادن نام سپاه براي هشدار دادن به شرکت هاي خارجي براي پرهيز از داد و ستد با ايران باشد زيرا گفته مي شود که سپاه در اقتصاد ايران فعاليت دارد. کمترين بازخورد اين اقدام آمريکا آن است که نقض روح برجام تلقي مي شود و اين در حالي است که انجام آن يک کار بي هدف است درست همانند تحريم هاي فعلي سپاه.

اما بدتر از آنکه اين اقدم آمريکا بي معني باشد آن است که اين اقدام با واکنش ايران در عراق همراه شود و کار مبارزه با داعش سخت تر شود. اگر چه از نظر آمريکا حضور ايران درعراق و سوريه مشکل ساز است اما آنها در امر مبارزه با داعش و گروه هاي تروريستي فعال هستند و برچسب زدن به سپاه پاسداران به عنوان يک گروه تروريستي آنها را از يک متحد تاکتيکي به دشمن نظاميان آمريکايي تبديل مي کند.

تعداد بازديد:472 آخرين تغييرات:95/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر