چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

گذری بر سرزمین چهار فصل/ بهشتی زیبا در انتظار گردشگران

گردشگري در سيستان و بلوچستان

گذري بر سرزمين چهار فصل/ بهشتي زيبا در انتظار گردشگران

زاهدان- هر گوشه اي از سيستان و بلوچستان داراي جاذبه هايي بکر و زيباست اما همچنان اين ظرفيت ها ناشناخته مانده و در واقع اين استان با اين همه ظرفيت همچون بهشتي زيبا در انتظار گردشگران است.

خبرگزاري مهر - گروه استان‌ها: با نزديک شدن به ايام پاياني سال حالا ديگر همه خود را براي سفرهاي نوروزي آماده مي کنند تا بتوانند در ايام بهار از مواهب و زيبايي هاي طبيعت استفاده کنند اما نکته اي که در ميان حائز اهميت است اين است که به کجا سفر کنيم.

در کشور ما معمولا چند نقطه به عنوان مقصد هميشگي مسافران نوروزي انتخاب مي شود که قطعا داراي جاذبه هاي فراواني است اما اگر واقعا همه فقط به همين چند منطقه سفر کنند که امکان پذير نيست زيرا علاوه بر مشکل ترافيک قطعا باعث ايجاد مشکلات ديگري هم مي شود.

اما نکته اي که در اين نوشتار قصد داريم به آن بپردازيم اين است که اگر بهتر و بيشتر به کشور عزيزمان بنگريم قطعا در جاي جاي ايران اسلامي مکان هايي زيبا براي سفر وجود دارد که متاسفانه هنوز ناشناخته مانده است.

به عنوان مثال استان سيستان و بلوچستان با جاذبه هاي گردشگري، تاريخي و طبيعي فراوان، سال ها است که همچنان ناشناخته مانده در حالي که هر گوشه اي از آن داراي جاذبه هايي بکر و ناشناخته است که مي توان گفت که همچون بهشتي براي گردشگران است.

شهرستان نيکشهر يکي از شهرستان هاي جنوبي سيستان و بلوچستان است که داراي بخش ها و روستاهاي بسيار زيبايي است که هر کدام به تنهايي داراي جاذبه هاي فراواني است، اين شهرستان در فاصله ۴۶۵ کيلومتري زاهدان قرار دارد که از شمال و شمال شرقي به ايرانشهر، از جنوب و جنوب شرقي به چابهار و از غرب به استان هاي کرمان و هرمزگان محدود مي شود.

آب و هواي شهرستان نيکشهر در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل است اما وزش بادهاي باران آور موسمي در فصل تابستان و بادهاي باران آور غربي در فصل زمستان در اين منطقه موجب ريزش پراکنده باران و ايجاد هوايي مطلوب مي شود.

اين شهرستان علاوه بر آثار تاريخي حائز اهميتي که در آن وجود دارد داراي جاذبه هاي طبيعي فراواني نظير نخلستانهاي قديمي، باغ هاي ميوه گرمسيري، چشمه هاي آبگرم و آبشارهاي طبيعي فراواني است که مي تواند يکي از قطب هاي ويژه گردشگري در سطح استان پر جاذبه سيستان و بلوچستان باشد.

بخش لاشار

بخش «لاشار» يکي از بخش هاي شهرستان نيکشهر است که در تابستان داراي آب و هواي گرم و خشک و در زمستان معتدل است و و همانطور که بيان شد وزش بادهاي باران آور موسمي در فصل تابستان (نمي) و بادهاي باران آور غربي (مديترانه اي) در فصل زمستان در اين منطقه موجب ريزش پراکنده باران مي شود که به همين سبب داراي طبيعتي بکر و منحصر به فرد است.

خوشبختانه پس از ساخت جاده ترانزيتي چابهار - ايرانشهر - زاهدان - ميلک و با توجه به عبور اين محور از حوزه شهرستان نيکشهر فرصت بسيار خوبي براي گردشگران فراهم شد تا از مناظر طبيعي و روستاهاي سرسبز بخش لاشار ديدن کنند.

آبشارها و چشمه هاي آبگرم شير آباد (پوتاپ) با مناظر زيبا و ديدني و رودخانه زيباي اين بخش که در فاصله ۱۵ کيلومتري محور ترانزيتي نيکشهر به ايرانشهر و در محل دو راهي شرق روستاي «هريدوک» و روستاي «کوپچ» قرار دارد يکي از جاذبه هاي طبيعي اين منطقه است.

همچنين آبادي «کشيگان» در جنوب روستاي «کوپچ»، روستاي گردشگري بغدان، روستاي «تنگ سرحه» و روستاي «پيپ» با طبيعتي بکر و چشم اندازهاي طبيعي، باغ هاي ميوه هاي گرمسيري و سردسيري، نخلستان ها، چشمه هاي آبگرم، دامنه کوه ها و انواع پوشش گياهي خصوصا وجود گياهان دارويي و انواع پرندگان نيز از ديگر جاذبه هاي گردشگري بخش لاشار شهرستان نيکشهر است.

علاوه بر اين همه زيبايي طبيعي، اين منطقه داراي آبشارهاي بسيار زيبايي است که جز جاذبه هاي طبيعي و گردشگري خاص اين منطقه به حساب مي آيد.

آبشار پيپ (گواتاميچ )

آبشار پيپ با نام محلي گواتاميچ در شرق دهستان «پيپ» از توابع بخش لاشار شهرستان نيکشهر واقع شده اين آبشار در فاصله ۲ کيلومتري جاده ترانزيتي چابهار به ميلک قرار گرفته است و در ارتفاع ۱۳۰۰متري از سطح دريا واقع شده و از کوه هاي مرتفع «پيپ» سر چشمه مي گيرد.

آبشار پيپ همانند ديگر آبشارهاي شهرستان نيکشهر به صورت پلکاني است و جريان آب آن حوضچه هاي طبيعي را بوجود آورده که آب آشاميدني اهالي روستاي «پيپ» را هم تامين مي کند.

آبشار اوگينک (بزرگترين آبشار سيستان و بلوچستان)

آبشار «اوگينک» با نام محلي «گرپشت» از ديگر مکان هاي زيباي بخش «لاشار» شهرستان نيکشهر است که در فاصله ۳ کيلومتري غرب روستاي «اوگينک» قرار دارد اين آبشار داراي ۸۰ متر ارتفاع است و بزرگترين آبشار سيستان و بلوچستان به حساب مي آيد.

با توجه به فضاي مفرح و دل انگيز اطراف اين آبشار و همچنين وجود کوه هاي زيبا در اين محدوده اين مکان تبديل به محلي مناسب براي ورزش کوهنودي در استان سيستان و بلوچستان شده است.

آبشار گليک

آبشار گليک يکي ديگر از مکان هاي تفريحي وگردشگري بخش لاشار شهرستان نيکشهر است که در فاصله ۶۹ کيلومتري نيکشهر ويک و نيم کيلومتري جاده ترانزيتي چابهار به ايرانشهر و در نزديکي روستاي «جاکس» قرار دارد.

اين آبشار ۶ متر ارتفاع دارد و همانند ديگر آبشارهاي اين منطقه به صورت پلکاني و با حوضچه هايي زيبا و صخره اي نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کند و وجود پوشش گياهي نادر وگياهان دارويي خاص در مسير اين آبشار از ديگر جاذبه هاي ديدني آن است.

تنگه سرحه

از ديگر مناطق زيباي بخش لاشار «تنگه سرحه» است که در ۶۰ کيلومتري شمال غربي شهرستان نيکشهر واقع شده و جاده اي به طول ۲۰ کيلومتر از اين منطقه عبور مي کند.

از خصوصيات خاص اين منطقه ارتفاع زياد اين جاده نسبت به حاشيه رودخانه است که در نقاطي از مسير به بيش از ۴۰ متر نيز مي رسد که زماني که از اين منطقه عبور مي کنيد مي توانيد از اين جاذبه زيباي گردشگري ديدن کنيد.

طبيعت زيبا، رودخانه، چشمه هاي آبگرم، گونه هاي منحصر به فرد گياهي، نخلستان ها، باغ هاي ميوه و شاليزار هاي حاشيه اين رودخانه که به صورت پلکاني در اين منطقه قابل مشاهده است از ديگر جاذبه هاي تنگه زيباي سرحه است.

اما در بخش «لاشار» جاذبه ديگري هم وجود دارد که علاوه بر جاذبه گردشگري داراي خصوصيات درماني هم هست و آن وجود چشمه آب معدني در اين منطقه است.

چشمه آب معدني «چانف»

اين چشمه آب معدني در ميان کوه هاي منطقه و در فاصله ۲۵ کيلومتري دهستان «چانف» از توابع بخش لاشار شهرستان نيکشهر واقع شده است و آب اين چشمه داراي املاح معدني خاصي است که خواص درماني و طبيعي زيادي دارد و مردم اين منطقه معتقدند که خاصيت طبي آب چشمه «چانف» براي دفع سنگ کليه بسيار موثر است.

البته اين موارد تنها تعدادي از مناطق زيباي بخش «لاشار» شهرستان نيک شهر است و اين شهرستان داراي جاذبه هاي فراوان ديگري از جمله منطقه حفاظت شده کوه «پوزک»، منطقه گردشگري آبند، منطقه گردشگري گرگان، منطقه گردشگري بلپير ، منطقه شالمال و بسياري از مناطق ديدني ديگر است.

تجهيز ۱۱ مدرسه در سطح شهرستان نيکشهر با ظرفيت اسکان روزانه ۵ هزار مسافر

رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان نيکشهر در گفت و گو با خبرنگارمهر، اظهار داشت: با توجه به اينکه سيستان و بلوچستان در سال ۹۶ به عنوان مقصد گردشگري ايرانيان انتخاب شده است از همين رو اين اداره براي ايام نوروز ۹۶ تصميمات ويژه اي اتخاذ شده است.

وي افزود: در مسير حرکت مسافران نوروزي دو نمايشگاه بين راهي از جاذبه هاي گردشگري و صنايع دستي شهرستان نيکشهر پيش بيني شده است.

وي گفت: روستاهاي گردشگري شهرستان نيکشهر هم با همکاري بخشداران و دهياران آمادگي پذيرايي از مهمانان نوروزي هستند و در اين مناطق چندين «مسافرکاشانه» در نظر گرفته شده است.

خيرالنثاء اميري ادامه داد: همچنين به منظور سکونت مسافران نوروزي ۱۱ مدرسه در اين شهرستان تجهيز شده است که روزانه ظرفيت اسکان ۵ هزار مسافر را دارد.

وي بااشاره به تهيه کتابچه راهنماي گردشگري نيکشهر، افزود: در اين کتابچه ها ظرفيت هاي گردشگري اين شهرستان به همت ميراث فرهنگي جمع آوري شده که در اختيار مسافران قرار مي دهيم.

تعداد بازديد:417 آخرين تغييرات:95/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر