سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

7 مشکل شایع در شیردهی

7 مشکل شايع در شيردهي

شيردهي براي مادران جوان با مسائل مختلفي گره خورده است. در اين مطلب ما تلاش کرديم به برخي از مشکلات و پرسش هاي شايعي که مادران در دوران شيردهي به آن برخورد مي کنند، بپردازيم.

title

شيوا فرجي، کارشناس ارشد تغذيه در اين مورد توضيح مي دهد:

1. مرحله سخت گرفتن سينه

اينکه نوزاد با کمي سختي سينه مادرش را بگيرد طبيعي است اما اگر کلا نتواند سينه را بگيرد احتمالا مشکلي در بيني و دهان نوزاد وجود داشته باشد بررسي شود ممکن است مثلا بيني کيپ شده باشد. شکاف کام مشکل داشته باشد که از ديد مادر پنهان مانده باشد. بهتر است ابتدا اين موارد چک شود و سپس براي دادن شيرخشک به نوزاد اقدام شود.

2. احتقان شير، زخم يا آبسه

وقتي سينه را نمي گيرد سينه احتقان پيدا مي کند يعني شير در سينه مادر جمع مي شود اگر سينه را بگيرد اما باز هم اين اتفاق بيفتد به اين معناست که مادر به شکلي بدي به بچه شير مي دهد و کودک نمي تواند خوب سينه را بمکد و شير بخورد. روش شير دادن را بايد تغيير بدهد. از طرفي احتقان سينه مي تواند به دليل شرايط جسمي مادر باشد. يعني بيماري هاي ويروسي. در زمان شيردهي نوک سينه مادران زخم مي شود عفونت يا آبسه مي کند سينه اگر بچه به محض تماس با مادر شير بخورد و عمل شيردهي به نوزاد به طور درست و مکرر انجام شود وضعيت مادر در هنگام غذا دادن به نوزاد درست باشد و بچه بتواند به اندازه کافي دريافت داشته باشد اين اتفاقات نمي افتد. اما اگر اين اتفاقات افتاد يک کيسه آب گرم روي سينه بگذارند و آن را بدوشند. چون بچه نتوانسته خوب تخليه کند اين اتفاقات مي افتد. اما اگر دچار عفونت شديد به پزشک مراجعه کنيد که در اغلب موارد آنتي بيوتيک هايي براي اين مشکل تجويز مي شود. در اين صورت بايد مصرف مايعات در مادر بسيار بيشتر شود تا شير او خشک نشود.

3. هم درد و هم درمان

مشکلات گوارشي مانند اسهال نبايد باعث شود که ما شير مادر را قطع کنيم. بلکه کاملا برعکس ما تعداد دفعات شير دادن را بيشتر مي کنيم شير مايع است و نبايد به بچه بدهيم که شکمش بيشتر کار کند. به تعداد دفعات بيشتر شير مي دهيم به بچه بايد داد و با تجويز و نظر پزشک ممکن است او آر اس هم به نوزاد بدهيم. اما شير مادر در حقيقت خودش درمان مي کند. اگر سينه زخم شد يک قطره شير را بگذاريد روي سينه بماند. اين قطره شير در سرعت بهبود زخم شما به شدت موثر است زيرا شير مادر حاوي آنتي بادي ها و فاکتورهاي ترميم کننده است که باعث بهبود مي شود.

4. شست و شوي بيش از اندازه ممنوع!

اين ايده که سينه را به صورت مداوم بشوييم يا از محلول هاي مختلف تميز کننده استفاده کنيم خودشان مضر است و باعث شقاق نوک سينه مي شود. استحمام براي پاکيزگي سينه مادر کافي است و اگر احساس تعريق يا آلودگي کرديد سينه را با آب تنها بشوييد.

5. بارداري و شيردهي همزمان

يکي از مشکلاتي که ممکن است براي مادران شيرده به وجود بيايد بارداري در زمان شيردهي است. در صورت بارداري شير مادر کم مي شود. ولي لازم نيست شير قطع شود مگر اينکه بدن کودک شما واکنشي از خود نشان دهد که علامت قطع شيردهي باشد. به عنوان مثال کودک دچار برون روي و اسهال شود و با ادامه شيردهي بهبود پيدا نکند. در صورت بروز چنين مشکلاتي پزشک نظر بايد بدهد و اگر صلاح بداند شير مادر را قطع مي کند اما در اين حالت مادر بايد بسيار به تغذيه خود توجه کند چون علاوه بر اينکه جنيني را در رحم پرورش مي دهد در حال تغذيه نوزاد نيز مي باشد.

6. اعتماد به نفس؛ کليد شيردهي موفق

«شما سزارين کرديد و بيهوشي داشته ايد، پس توانايي شير دادن نداريد يا شيرتان کم است!» اين گزاره ها درست نيست. اعتماد به نفس و باور خود مادر در موفقيتش براي شيردهي به نوزاد خود، بسيار تاثير گذار است. نبايد از همان ابتدا منفي بافي يا حکم صادر کند که «ژن ما اين طور است» يا «من که زايمان طبيعي نداشتم پس حتما شيرم کم خواهد بود» و امثال اينها. اضطراب و نگراني و خستگي مادر در روند شيردهي او بسيار تاثير گذار است، به همين دليل خيلي طبيعي است که در روزهاي اوليه بعد از زايمان شير با تاخير يا کم باشد. مضطرب و نگران شدن چيزي را حل نمي کند. آرامش، مايعات گرم کافي، استراحت و خواب حتي در زمان هاي کوتاه، روند شير را بسيار بهتر مي کند.

7. مراقب کالري هاي اضافي باشيد

«خانم شيرده بايد اندازه دو نفر بخورد!» چنين چيزي وجود ندارد. اين کار باعث مي شود که اضافه وزن مادر تا پايان شيردهي حفظ شود چنين گزاره‌اي درست نيست. در بيشترين ميزان، مادر نياز به 500 کالري اضافه در روز دارد که عدد چندان بزرگي نيست و خيلي راحت پر مي شود. اگر مادر سه ليوان شير کم چرب با کمي خرما و بيسکوييت در کنارش بخورد اين ميزان کالري جبران مي شود پس لازم نيست غذاي خودش را اضافه کند.

تعداد بازديد:409 آخرين تغييرات:95/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر