جمعه 7 ارديبهشت 1397 - 11 شعبان 1439 - 27 آپريل 2018
صفحه اصلي/قرآن

سرانجام خوش تحصیل رایگان قاریان و حافظان ممتاز و بیمه فعالان قرآنی

در نشست خبري رئيس فراکسيون قرآن مجلس مطرح شد؛

سرانجام خوش تحصيل رايگان قاريان و حافظان ممتاز و بيمه فعالان قرآني

گروه سياسي: در نشست خبري رئيس فراکسيون قرآن، عترت و نماز مجلس و مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور، موضوع تحصيل رايگان قاريان و حافظان ممتاز و نيز افزايش فعالان قرآني تحت پوشش مطرح شد.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين نصرالله پژمان‌فر، رئيس فراکسيون قرآن، عترت و نماز مجلس شوراي اسلامي امروز، چهارشنبه، ۲۵ اسفندماه، در نشستي خبري که با حضور حسن محمدي، مدير عامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآني برگزار شد به بررسي اعتبارات قرآني بودجه‌هاي ساليانه پرداخت.
پژمانفر در ابتداي نشست با اشاره به ضرورت توجه به اعتبارات قرآني گفت: با توجه به قانون اساسي و اسناد بالادستي لازم است فعاليت‌هاي قرآني در سطوح مختلف جامعه به صورت مسنجم گسترش يابد به همين منظور لازم است اعتبارات قرآني مورد توجه قرار گيرد.
وي افزود: براين اساس شکل‌هاي مختلفي براي حمايت توسعه از فعاليت‌هاي قرآني پيش بيني شد که يکي از آنها تخصيص نيم درصد از اعتبارات دستگاه‌هاي اجرايي به فعاليت‌هاي قرآني بود که از سال ۹۰ در بودجه‌هاي ساليان آورده شد. اما عليرغم تاکيداتي که صورت گرفته بود به دستگاهها اجازه تخصيص اين اعتبار داده شده براي همين دستگاه‌ها الزامي به تخصيص اعتبار نداشتند و اين موضوع را جدي نگرفتند.
رئيس کميسيون فرهنگي مجلس اظهار کرد: يکي از دلايلي که اعتبارات قرآني به درستي تخصيص پيدا نمي‌کرد، نبود صندوقي مشخص براي واريز اعتبارات قرآني بود که اين مسئله توسط شوراي توسعه فرهنگ قرآني مورد توجه قرار گرفت و صندوقي تحت اين عنوان ايجاد شد.
وي با اشاره به روند کاهشي پيش بيني اعتبارات قرآني در بودجه‌هاي ساليان اظهار کرد: طي سالهاي گذشته اعتباري که به بخش قرآني داده مي‌شد ۲ هزار ميليارد ريال بود که اين اعتبار براي سال ۹۶ به هزار ميليارد ريال تغيير پيدا کرد.
پژمانفر ادامه داد: با توجه به گسترش فعاليت‌هاي قرآني اين سوال مطرح مي‌شود که چرا اعتباراتي که در سال گذشته تکرار مي‌شد براي سال ۹۶ ، ۵۰ درصد کاهش يافته است؟ آيا براساس کار کارشناسي که صورت گرفته انتظارات در قبال فعاليت‌ها محقق شده و يا موضوع ديگري مطرح بوده است.
رئيس فراکسيون قرآن، عترت و نماز مجلس همچنين گفت: اعتبارات مربوط به سال ۹۵ تا هفته پيش تخصيص داده نشده بود که با پيگيري‌هايي که صورت گرفت، توانستيم ۱۰۰ ميليارد ريال را به صندوق واريز کنيم و براساس وعده‌هايي که داده شده انتظار مي‌رود طي روزهاي آتي ۱۵۰ ميليارد ريال ديگر نيز به صندوق واريز شود. همچنين براي سال ۹۶ اعتبارات مربوط به وزارت ارشاد که ۱۲۰ ميلياردي بود به بيش از ۶۰ ميليارد افزايش دهيم که اين موضوع مي‌تواند در حمايت از فعاليت‌هاي قرآني موثر باشد.
پژمانفر با اشاره به تخصيص اندک و پراکنده اعتبارات قرآني اظهار کرد: اين شکل تامين اعتبار بيشتر يک شوخي است و نبايد با برنامه‌هاي قرآني اينگونه برخورد شود؛ براين اساس نمي‌توان انتظار داشت در مقابل هجمه‌هاي فرهنگي و فشارهاي تبليغاتي کشور را مصون نگه داريم.
رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: حال که اعتبارات قرآني در سال ۹۶ کاهش يافته تلاش مي‌کنيم اعتبارات قرآني به صورت صد در صد تخصيص يابد.
وي افزود: در اين زمينه فراکسيون قرآن و عترت مجلس در اولين جلسه‌اي که در سال ۹۶ برگزار خواهد کرد، ميزبان معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه خواهد بود تا پيگير تخصيص اعتبارات قرآني باشد.
رئيس فراکسيون قرآن، عترت و نماز مجلس گفت: تلاش مي‌کنيم از ظرفيت‌هاي دولت استفاده کنيم اما اگر با کمبودهايي در اين بخش مواجه شديم بايد از ظرفيت‌هاي پرشور و گسترده مردمي استفاده کنيم.
پژمانفر در پاسخ به سؤال خبرنگار ايکنا در رابطه با انعکاس بيمه فعالان قرآني و تحصيل رايگان قاريان و حافظان ممتاز در بودجه ۹۶ گفت: در رابطه با بيمه فعالان قرآني با وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتيم و به اين جمع‌بندي رسيديم که بيمه فعالان قرآني را از ساير بيمه‌ها مجزا کنيم و صندوقي، پيگير موضوع اين خدمات بيمه‌اي باشد اما با تغييراتي که به وجود آمد اين پيگيري‌ها به سرانجام نرسيد.
وي افزود: با وزير فعلي نيز صحبت‌هايي شده و قرار است نه تنها کساني که پيش از اين تحت پوشش بيمه بودند، بلکه افراد جديدي نيز تحت پوشش قرار بگيرند.
رئيس فراکسيون قرآن، عترت و نماز مجلس در مورد تحصيل رايگان قاريان و حافظان ممتاز در دانشگاه‌ها و مراکز عالي نيز گفت: اين اشکال هنوز پابرجاست و علي رغم اينکه دولت در اين زمينه مکلف بود اما هنوز اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است.
پژمانفر ادامه داد: براي رفع اين مشکل طرحي پيشنهاد شده مبني بر اينکه آموزش و پرورش سالانه تعدادي از اين افراد را جذب کند.
در اين نشست خبري همچنين حسن محمدي، مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور در سخناني اظهار کرد: در سال ۹۰ موضوع نيم درصد از اعتبارات دستگاه‌هاي اجرايي مطرح شد و بارقه‌هاي اميدي براي حمايت از فعاليت‌هاي قرآني روشن شد؛ در همين دوران رهبر معظم انقلاب موضوع تربيت ۱۰ ميليون حافظ را مطرح کردند که با نظام‌سازي که در اين رابطه انجام مي‌شود به اين سمت حرکت کنيم.
وي با اشاره به کاهش اعتبارات قرآني طي سال‌هاي گذشته علي‌رغم افزايش چشم‌گير فعاليت‌هاي قرآني کشور گفت: اين مسئله تا جايي پيش رفت که امسال اعتبارات قرآني ۵۰ درصد کاهش داشته و اين مسئله تير خلاصي بر پيکر جامعه مظلوم قرآني بود؛ با اين حال جامعه قرآني که به صورت جهادي شکل گرفته به اقتصاد مقاومتي را در دل خود نهادينه کرده است و کار خود را پيش مي‌برد.
محمدي با اشاره به تلاش مؤسسات قرآني جهت تحقق مطالبه مهم رهبري مبني بر تربيت ۱۰ ميليون حافظ قرآن کريم گفت: در سال ۹۰ با بررسي‌هايي که صورت گرفت ما نياز به تربيت ۳۰۰ ميليون نفر حافظ قرآن داشتيم که براي تربيت هر نفر ۵۰ هزار تومان نياز داشتيم؛ بر اين اساس ۱۵ هزار ميليارد تومان مورد نياز بود.
مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور افزود: در اين زمينه طرح ملي نهضت حفظ قرآن کريم را راه‌اندازي کرديم تا بتوانيم در يک چشم‌انداز ۱۵ ساله به نتيجه مطلوب دست پيدا کنيم؛ اين طرح نياز به هزار ميليارد تومان داشت اما در ادامه کار، وضعيت اعتبارات به گونه ديگري رقم خورد.
محمدي همچنين با اشاره به موضوع بيمه فعالان قرآني گفت: لازم است از اقدامات وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي اين زمينه تشکر کنيم که بخشي از اعتبارات مربوط به بيمه فعالان قرآني را تخصيص داد و همچنين ۲ هزار نفر را به افراد تحت پوشش اضافه کرد؛ همچنين قرار بود موضوع بيمه فعالان قرآني را به بخش مردمي واگذار کند که اين موضوع به سرانجام نرسيد و اميدواريم وزير فعلي اين موضوع را پيگيري کرده و بيمه فعالان قرآني را به بخش مردمي واگذار کند.
مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور در مورد بدهي سازمان اوقاف و امور خيريه در بخش هزينه تحصيل قاريان و حافظان قرآن نيز گفت: در جلسه تخصيص اعتبارات اين موضوع مطرح و قرار شد بخشي از تتمه اعتبارات سال ۹۳ و بخشي نيز از اعتبارات ۹۵ به اين موضوع اختصاص يابد.

تعداد بازديد:508 آخرين تغييرات:95/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر