سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

کتابخانه سیار؛ ایده مترجم نروژی برای معرفی قرآن

کتابخانه سيار؛ ايده مترجم نروژي براي معرفي قرآن

گروه بين‌الملل: مترجم نروژي در اقدامي بي‌سابقه با راه‌اندازي کتابخانه و کتاب‌فروشي سيار در مرکز شهر اسلو، اهالي نروژ را به آشنايي بيشتر با قرآن و اسلام دعوت مي‌کند.

در حال اديت//کتاب‌فروشي سياري که در خيابان‌هاي پايتخت نروژ قرآن مي‌فروشد+عکس


به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني المدن، «کريستين شل استروپ»، منتقد، مترجم نروژي و سردبير فصلنامه ديرپاي «معاصر» اين کشور، با راه‌اندازي کتابخانه و کتاب‌فروشي سيار، به فروش قرآن با ترجمه نروژي در مرکز شهر اسلو، پايتخت اين کشور اقدام کرده است.
سردبير مجله «معاصر»، از اين ايده در صفحه شخصي خود در شبکه اجتماعي فيس‌بوک خبر داد و در همان ساعت‌هاي اوليه با استقبال زيادي از سوي دنبال‌کنندگان خود مواجه شد و به خاطر اهميت اين طرح در اين برهه زماني که اروپا شاهد چالش‌هاي گفتمان اسلام‌ستيزانه و اسلام‌هراسي است، رسانه‌هاي نروژي نيز آن را پوشش دادند.
اين مترجم نروژي درباره انگيزه خود و دليل اجراي اين طرح گفت: قرآن فقط يک کتاب مقدس و قديمي به‌شمار نمي‌آيد، بلکه کتابي است که به مسائل سياسي و زندگي روزمره ما مرتبط مي‌شود، همچنين برخي بدون آنکه قرآن را خوانده باشند از اسلام دفاع و يا با آن دشمني مي‌کنند، فکر مي‌کنم کسي که از يک انديشه دفاع و يا با آن دشمني مي‌کند، در درجه اول بايد براي آن اهميت قائل شود، در اسلام نيز اين مسئله تنها با خواندن قرآن ميسر است؛ بسياري هستند که با اسلام دشمني مي‌کنند در حالي که نه قرآن را خوانده و نه حتي کتابي درباره اسلام مطالعه کرده‌اند و فقط براساس اخبار رسانه‌هاي معاند و اتفاقاتي که آن‌ها به مخاطبان القاء مي‌کنند، موضع دشمنانه مي‌گيرند، همچنين برخي هستند که از اسلام کورکورانه دفاع مي‌کنند در‌حالي‌که هيچ چيزي درباره قرآن کريم نمي‌دانند.
به گفته شل استروپ، نروژ کشوري نمونه در آزادي بيان و اجراي طرح‌هاي تقريبي بين فرهنگ‌ها و اديان است؛ همين امر مشوق او براي اجراي اين ايده بوده است.
او با اينکه مسلمان نيست و با اين ايده قصد تبليغ اسلام را هم ندارد، تأکيد مي‌کند که هدفش از اين طرح آن است که مردم قبل از اتخاذ هر‌گونه موضع مثبت يا منفي در مقابل ديني، کتاب مقدس آن را مطالعه کنند و بدون شناخت و فهم آن دين تصميمي نگيرند، اين طرح نيز تشويقي براي فهم و مطالعه کتاب آسماني مسلمانان است.
اين فعال فرهنگي اهل نروژ همچنين مي‌گويد: اين طرح فقط براي آشنايي با دين و کتابي است که در حال حاضر نقش مهمي در زمينه سياسي و اجتماعي در سراسر جهان دارد.
بنابراين گزارش، استقبال غير مسلمانان نروژ از اين طرح و خريد قرآن کريم، من باب اطلاع آن‌ها از دين اسلام و عشق به شناخت بيشتر اين دين صورت گرفته است و به همين خاطر در روزهاي کمي اين فرهيخته نروژي صدها نسخه از قرآن کريم با ترجمه نروژي را فروخت و خريداران او از سنين مختلف، جنسيت‌ها و گرايش‌هاي متعدد و حتي برخي از آن‌ها به‌صورت آشکارا، اسلام‌ستيز بودند.
گفتني است، فصل‌نامه «معاصر» به گفت‌وگوي بين پيروان اديان مي‌پردازد و نخستين نشريه‌اي است که در شماره نخست خود پرونده کاملي درباره قرآن و اسلام گشود که پژوهشگران و کارشناسان زيادي ديدگاه‌هاي مختلف و گاهي متناقض خود را درباره اين موضوع ارائه کرده بودند.

در حال اديت//کتاب‌فروشي سياري که در خيابان‌هاي پايتخت نروژ قرآن مي‌فروشد+عکس


در حال اديت//کتاب‌فروشي سياري که در خيابان‌هاي پايتخت نروژ قرآن مي‌فروشد+عکس

تعداد بازديد:378 آخرين تغييرات:96/01/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر