چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

راهکارهای افزایش اشتغال در کشور از نگاه رهبر انقلاب

راهکارهاي افزايش اشتغال در کشور از نگاه رهبر انقلاب

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام نوروزي به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶، از مجموعه اقتصاد مقاومتي دو نقطه اصلي را مشخص کردند که همه فعاليت‌ها به سمت آن متمرکز شود: اول توليد؛ دوم اشتغال.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي (مدظله العالي) در بيانات خويش سال جاري را به‌عنوان سال «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» نامگذاري کردند. حال بايد به اين موضوع پرداخت که چرا در وهله نخست، عنوان «اقتصاد مقاومتي» براي اين سال دوباره تکرار شده و چرا دو بال و موتور محرک اين موضوع، «توليد و اشتغال» قرار گرفته است. رهبر معظم انقلاب در راهکاري که براي ايجاد اشتغال مطرح مي‌کنند مي فرمايند که « مسئولان براي ايجاد اشتغال شب و روز نشناسند». اين موضوع شايد در نگاه اول بسيار ساده تلقي شود. منتهي در نگاهي ژرف تر حکايت از مشکلي دارد که اکنون جامعه ايراني را دستخشو تحولات قرار داده و نه تنها در کشورما، بلکه در ساير کشورهاي درحال توسعه نيز به‌عنوان يکي از مهمترين مشکلات اجتماعي بر سر راه دولتمردان قرار دارد.
رهبر معظم انقلاب مي فرمايند:« مسئله‌ي اشتغال، که وابسته‌ي به همين مسئله‌ي توليد داخلي و مانند اينها است، خيلي مهم است. همين‌طور مدام همه‌ي ما ميگوييم؛ دولتي ميگويد، مجلسي ميگويد، اقتصاددانِ آزادِ روزنامه‌اي ميگويد، که فلان‌درصد از کارخانه‌ها تعطيلند يا مثلاً کمتر از نصف ظرفيّت کار ميکنند. خب بالاخره چه ميشود؟ بالاخره بايد اينها راه بيفتد، بايد کار بکند؛ اگر کار کرد، اشتغال به وجود خواهد آمد.
اين خجلت و شرمندگي نظام از بيکاري جوان، از خجلت خود آن جوان در داخل خانه بيشتر است؛ اين را شما بدانيد. بنده خودم وقتي‌که به فکر اين جوان بيکار مي‌افتم [شرمنده ميشوم‌]. در بعضي از شهرستان‌ها بيکاري بالا است. البتّه ما نرخ يا به‌اصطلاح درصد بيکاري را يک‌مقداري معيّن ميکنيم؛ حالا دوازده درصد يا ده درصد -همين‌که حالا گفته ميشود- لکن اين ميانگين است. وقتي انسان اين را ميبيند شرمنده ميشود؛ يعني شرمندگي بنده‌ي حقير از ملاحظه‌ي اين آمار و مطالعه‌ي اين حقيقت، از شرمندگي آن جواني که بيکار ميرود خانه و دستش چيزي نيست، کمتر نيست، بلکه بيشتر است؛ اين را بايد برطرف بکنيم.»
بيانات در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ۱۳۹۵/۰۳/۱۶

ايشان در جاي ديگري مي فرمايند:«من بارها در سخنراني‌ها تکرار کرده‌ام، مسئولين عزيز کشور در زمينه‌ي مسائل اقتصادي بپردازند به واحدهاي توليدي کوچک و متوسّط. ما چند صد هزار از اين واحدها در کشور داريم. اينها را احيا بکنند، اشتغال به وجود مي‌آيد، ابتکار به وجود مي‌آيد.»
بيانات در ديدار اقشار مختلف مردم ۱۳۹۵/۰۵/۱۱

معظم له با اشاره به سال اقتصاد مقاومتي، ايجاد کارگاه هاي زودبازده را موثر دانسته و مي فرمايند:« الان چندين هزار کارگاه و کارخانه‌ي متوسّط و کوچک در کشور هست؛ اگرچنانچه اين آماري که به من داده‌اند و بنده گفتم که شصت درصد از اينها الان دچار بيکاري و تعطيل هستند درست باشد، خسارت است. آن چيزي که در متن جامعه اشتغال ايجاد ميکند، تحرّک ايجاد ميکند و طبقات پايين را بهره‌مند ميکند، همين صنايع کوچک و متوسّط است؛ اينها را تقويت کنند و پيش ببرند.»

بيانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوي ۱۳۹۵/۰۱/۰۱

رهبر معظم انقلاب توليد فرآورده هاي نفتي را در تحقق اقتصاد مقاومتي موثر مي دانند و چنين تصريح مي‌کنند:
«توليد بالاي نفت در فرهنگ نفت و فروش نفت و بازار نفت يک چيز مثبتي است. توليد را بالا ببريم، صادرات نفت را هم افزايش بدهيم، چيز خوبي است، کشور هم به آن احتياج دارد؛ در اين شکّي نيست، منتها بهتر از آن، اين است که ما نفت را داراي ارزش افزوده بکنيم. اين نفتي که ما از چاه در مي‌آوريم، ميفرستيم بيرون، پولش را ميگيريم، هيچ ارزش افزوده‌اي ندارد؛ روزبه‌روز هم نفت کم ميشود. اگر بتوانيم ما اين نفت را يا آن گاز را تبديل کنيم به کالايي که داراي ارزش افزوده باشد براي کشور، اين خوب است. سياست را اين قرار بدهيد -به موازات کارهايي که براي توليد نفت و فروش نفت و کارآمد شدن چاه‌هاي نفت و امثال اينها انجام ميگيرد- که ما بتوانيم فرآورده توليد کنيم، فرآورده صادر کنيم، بنزين صادر کنيم. چرا ما بايد بنزين وارد کنيم؟ يکي از چيزهايي که انسان گاهي وقتي فکر ميکند، پيش خودش خجالت ميکشد، وارد کردن بنزين است. جمهوري اسلامي با اين‌همه نفت -که دائم پُزش را ميدهيم پيش مردم و پيش دنيا که ما نفت و گازمان بر روي هم بزرگ‌ترين منبع نفت و گاز دنيا است که واقع قضيّه همين است- آن وقت بنزين وارد کنيم، يا گازوئيل وارد کنيم! [بايد] کاري کنيم که نياز به واردات گازوئيل و بنزين نداشته باشيم؛ فرآورده توليد کنيم، فرآورده را صادر کنيم. يا در زمينه‌ي گاز، اين صنايع پايين‌دستي پتروشيمي را فعّال کنيم؛ خب، قسمت‌هاي بالادستي‌اش خوشبختانه خوب است، کارهاي خوبي انجام گرفته است امّا قسمت‌هاي پايين‌دستي را فعّال کنيم؛ اشتغال به وجود بيايد، کار به وجود بيايد.»
بيانات در ديدار مسئولان نظام ۱۳۹۵/۰۳/۲۵

 

«ايجاد اشتغال در استانهاي محروم» يکي از مهمترين موضوعاتي ست که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکيد داشته اند. ايشان مي فرمايند:« در خصوص اين منطقه [کردستان]، يکي از چيزهائي که بسيار مهم است، مسئله‌ي سرمايه‌گذاري است؛ سرمايه‌گذاريهاي صنعتي و سرمايه‌گذاريهاي کشاورزي که ايجاد اشتغال کند. وقتي اشتغال به قدر کافي وجود نداشته باشد، راه‌هاي صحيح باز نباشد، آن وقت جوانان ما متأسفانه متوسل ميشوند به راه‌هاي غير صحيح؛ به قاچاق و امثال اينهالله اين باب بايستي مسدود شود و اين با سرمايه‌گذاريهاي درست و ايجاد اشتغال در همه‌ي مناطق کردستان، در همه‌ي بخشهاي شهرستانهاي کردستان، بخصوص شهرستانهائي که نزديک مرزند مثل مريوان، اين معنا امکان‌پذير است و من ديدم مسئولين کشور، خوشبختانه به اين نکته توجه دارند، رو اين مسئله فکر کردند. بايد زمينه‌اي فراهم شود که سرمايه‌گذاريهاي خوبي انجام بگيرد تا اشتغال ايجاد شود، تا جوان بتواند معيشت خود را از راه صحيح، از راه قانوني، از راه حلال تأمين کند.»
بيانات در ديدار مردم مريوان ۱۳۸۸/۰۲/۲۶

کشاورزي يکي ازمهترين مشاغل و پيشه هايي ست که توسط رهبر معظم انقلاب به آن تاکيد شده و چنين مي فرمايند:« کشاورزي را بايد در درجه‌ي اول اهميت قرار داد؛ نه به معناي اينکه از صنعت استان فراموش کنيم؛ نه، استان صنايعي هم دارد که اينها با رسيدگي و توجه و اهتمام ميتواند اشتغال ايجاد کند، ميتواند سوددهي فراواني براي استان به وجود بياورد؛ ليکن در مرتبه‌ي اول، مسئله‌ي کشاورزي است؛ که اگر توانستيم کشاورزي را با شرائطي که دارد، احياء کنيم، هم مسئله‌ي اشتغال حل ميشود، هم عوارض گوناگون بيکاري - اين حاشيه‌نشيني، اعتياد و امثال اينها - از بين خواهد رفت يا ريشه‌هاي آن تضعيف خواهد شد.»
بيانات در ديدار نخبگان و مسئولان استان خراسان شمالي ۱۳۹۱/۰۷/۲۵

از مجموع سخنان رهبر معظم انقلاب چنين بر مي آيد که توجه ويژه به اشتغال يکي از مولفه هاي اصلي اقتصاد مقاومتي ست. تا جايي که بايد آن را محترم و مغتنم شمرد.

برگرفته از : ido.ir

تعداد بازديد:429 آخرين تغييرات:96/01/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر