چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

چگونه عکس پرسپولیس روی جام افتاد؟

پايان مديريت‌هاي زوج و فرد و انتخابي درست؛

چگونه عکس پرسپوليس روي جام افتاد؟

هيچ اتفاق غير قابل پيش بيني در پرسپوليس امسال رخ نداد؛ اين باشگاه با ثبات مديريت و حضور يک مربي کارنامه‌دار کارش را جلو برد و حالا در آستانه قهرماني قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرسپوليس خوشحال و خندان چند قدم باقي مانده براي قهرماني در ليگ برتر را با اعتماد به نفس زياد طي مي کند و عکس خود را روي جام مي بيند و مي توان گفت اين تيم در حال تدارک براي جشن قهرماني زود هنگامي است که لايق آن بود. لايق آن بود که پس از ده سال قهرمان ليگ برتر شود و هر گونه اتهامي در اين رابطه اشتباه است و غلط.

اگر از توهم ها بگذريم و تعطيلي اردوهاي درخواستي کي روش براي آماده سازي تيم ملي به خاطر پرسپوليس را نديد بگيريم، اين تيم حتي از سال قبل هم معلوم بود که اين فصل قهرمان ليگ برتر مي‌شود. چرايي اين حدس کاملا مشخص است. اين تيم دو فاکتور اصلي را براي قهرماني درست چيده بود و اگر و تنها اگر سال قبل هم دروازه بان و يک دفاع وسط خوب داشت شايد همان سال قبل هم قهرمان مي شد اما تقريبا هيچ تيمي در دنيا وجود ندارد که بدون دروازه بان خوب رنگ قهرماني ببيند حتي اگر تا نزديکي هاي آن هم رفته باشد.

دو دليل اصلي و ستون قهرماني پرسپوليس اين دو دليل بودند:

اول: ثبات مديريت
پرسپوليس در ده سال اخير اين مديران را به خود ديده بود: «مصطفوي، هدايتي، منتقمي، پروين، سياسي، رحيمي، کاشاني، رويانيان، نژادفلاح و ...». برخي از اين مديران حتي دو يا سه بار مدير پرسپوليس شدند.

باشگاهي که به صورت زوج و فرد مدير عوض مي کند هرگز رنگ قهرماني را نمي بيند، امسال اما سال دومي بود که پرسپوليس يک مدير داشت و اتفاقا مدير خوبي هم داشت.

علي اکبر طاهري هم از نظر درآمدزايي و هم در پشتيباني و تدارکات و حمايت از مربي تا حدود زيادي خوب عمل کرد و با وجود بدهي هاي افسانه اي پرسپوليس شرايط خوبي را براي اين تيم در ميان تيم هايي به وجود آورد که غالبا مشکل مديريتي داشتند؛ ازاستقلال گرفته تا سپاهان و تراکتور سازي هر سه رقيب سنتي ضعف هاي مديريتي را تجربه کردند و به اين ترتيب تقريبا تهديدي براي پرسپوليس محسوب نشدند و اگر در اين بخش تصميمات مديريتي خودشان را عوض نکنند، سال آينده هم تهديدي براي اين پرسپوليس محسوب نمي شوند.

ثبات مديريت طاهري شرايط خوبي را ايجاد کرده و به نظر مي رسد در اين بخش نبايد به طاهري دست زد چون او تک اشتباه هاي خودش را هم در اين مديريت تجربه کرده و حالا آزمون و خطاي کمتري دارد. طاهري حتي در نقل و انتقالات هم بد عمل نکرد، اگرچه مشکلاتي هم داشت اما از بقيه تيم ها بهتر عمل کرد.

دوم: انتخاب درست
اگر چه طاهري برانکو را انتخاب نکرد و اين نژاد فلاح بود که با کمک وزارت ورزش ماليات برانکو را تقبل کرد و او را به پرسپوليس آورد اما هر کس هم که انتخاب کرده باشد انتخاب درستي بوده است. انتخابي که اميدواريم به صورت تصادفي با مديريت با ثبات گره نخورده باشد و پشت آن برنامه ريزي بلندي ديده شده باشد.

انتخاب برانکو يک انتخاب گران اما ارزان بود! گران بود چون دستمزد اين مربي بسيار بالاتر از درخشان ها و استيلي ها و ... بود. ارزان بود چون وقتي اين مربي را داريد بازيکنان گران قيمت و ستاره کمتري مي خريد چون اين مربي سازنده است و از سازه هاي ديگران استفاده نمي کند بلکه خودش بازيکن مي سازد و حتي مي توان با ترانسفر اين بازيکنان درآمدزايي هم کرد.

برانکو ايوانکوويچ مربي تيم ملي ايران بود، با تيم ما به جام جهاني هم رفته بود که اين موضوع به خودي خود بسيار معتبر و بزرگ است. علاوه بر آن برانکو در چين و عربستان و حتي در کرواسي هم مقام آورده بود پس به سادگي مي شد به او اعتماد کرد و اين کاري بود که اتفاق افتاد و هواداران به وي اعتماد کردند و پاي او ايستادند تا تيم را بسازد. انتخاب درست يعني همين، يعني کارنامه را ببينيد و خريد کنيد نه اينکه بي کارنامه ها را آورد و سپس منتظر خوب يا بد بودن آنها ماند.

نتيجه گيري
پرسپوليس در همه ده سال اخير اين دو فاکتور را نداشت، يا يکي از اين دو را داشت يا هيچ کدام، امسال اما هر دو را داشت و قهرمان هم شد. ديگر تيم ها هم اگر مي خواهند قهرمان شوند بايد مدير درست انتخاب کنند و پاي او بايستند و مدير هم بايد مربي درستي انتخاب کند و پاي او بايستد. اگر اين دو فاکتور درست باشد، در برابر مشکلات داوري، مشکلاتي که تيم ملي ايجاد مي کند و اتفاقات حاشيه اي مي توان ايستاد و جلو رفت. در غير اين صورت هرگز قهرماني رخ نمي دهد.

تعداد بازديد:519 آخرين تغييرات:96/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر