چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بانکها بایدبازسازی مالی شوند/پشت پرده مقاومت بانکها

رئيس سازمان حسابرسي در گفتگو بامهر؛

بانکها بايدبازسازي مالي شوند/پشت پرده مقاومت بانکها

رئيس سازمان حسابرسي با بيان اينکه صورتهاي مالي بانکها داراي اشکال بود و همين امر، بانک مرکزي را بر آن داشت که دستور اصلاح صورتهاي مالي را بدهد، گفت: بانکها بايد بازسازي مالي شوند.

اکبر سهيلي‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بانک مرکزي سال گذشته بانکها را مکلف کرده بود که بندهاي گزارش سازمان حسابرسي را در صورتهاي مالي خود اعمال کنند؛ چراکه صورتهاي مالي آنها داراي اشکالاتي بود که گاهي اوقات، همراه با عدم رعايت استانداردهاي حسابرسي مي‌شد؛ البته نمي‌توان گفت که اين عدم تطبيق جرم است ولي نوعي تخلف به شمار مي‌رود.

رئيس سازمان حسابرسي افزود: در هر حال، استانداردهاي حسابرسي در گزارش صورتهاي مالي بانکها مراعات نشده بود و البته بر اساس بندهايي که سازمان در گزارش‌هاي خود نوشته بود، بر روي سود و زيان بانکها اثر مي‌گذاشت؛ اما به هر جهت، بانک مرکزي همان اطلاعاتي را که سازمان حسابرسي درخواست کرده بود، از بانکها خواست و آنها را ملزم کرد تا بر اساس اين ضوابط، صورتهاي مالي خود را گزارش کنند.

وي تصريح کرد: البته بحث بانکها اين بود که چرا بانک مرکزي در طول ده سال گذشته اين کار را انجام نداده و اکنون به يکباره درخواست کرده تا گزارش‌ صورتهاي مالي، بر اساس استانداردهاي IFRS تدوين شود، و براي انجام اين کار مقاومت مي‌کردند.

به گفته سهيلي‌پور، در هر حال بايد بپذيريم که شرايط تحريم، بر روي کار بانکها اثر گذاشته و منابع آنها را تحت تاثير قرار داده است؛ ضمن اينکه دستوراتي که حتي بيست سال قبل، برخي روساي جمهور به بانکها داده و از آنها خواسته بودند که در يک پروژه عمراني مشارکت کنند، اثر خود را اکنون بر روي صورتهاي مالي بانکها و ضرر و زيان آنها نشان مي‌دهد، و در حال حاضر به هر ترتيب بانکها بايد بازسازي مالي شده و مسائل آنها نيز اصلاح شود.

وي اظهار داشت: اصرار بانک مرکزي بر سر اين بود که اين اصلاحات را در گزارشهاي مالي سال گذشته بگنجانند و بنابراين ممکن بود که بسياري از آنها، با صورتهاي مالي منفي روبرو بشوند.

تعداد بازديد:323 آخرين تغييرات:96/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر