سه شنبه 29 خرداد 1397 - 5 شوال 1439 - 19 ژوئن 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی در اعتکاف/رشد ۱۳ درصدی اعتکاف در سال ۹۵

در نشست خبري عنوان شد:

ممنوعيت تبليغات انتخاباتي در اعتکاف/رشد ۱۳ درصدي اعتکاف در سال ۹۵

حجت الاسلام روحاني نژاد طي نشستي خبري ضمن ارائه برخي آمارها از شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف گفت: کانديداهاي انتخابات شوراها و رياست جمهوري حق حضور براي تبليغ در مراسم اعتکاف را ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري با موضوع مراسم اعتکاف امروز شنبه ۱۹ فروردين ماه با حجت الاسلام حسين روحاني نژاد، معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در ساختمان سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

حجت الاسلام روحاني نژاد در اين نشست با اشاره به بيانات امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب درباره مراسم اعتکاف گفت: مراسم اعتکاف در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۱۳ درصد رشد داشته است. مراسم سال ۹۴ تلاقي شد با امتحانات دانشگاه ها، ولي سال ۹۵ از فضاي امتحانات بيرون بود و حدود ۷۵۰ هزار نفر سال گذشته معتکف شدند. جمعيت آقايان از اين تعداد حدود ۲۳۲ هزار نفر بود و بقيه جمعيت مربوط به خانم ها مي شد.

وي ادامه داد: کساني که در شهر معتکف شده اند حدود ۵۶۷ هزار نفر بودند و کساني که در روستاها معتکف شدند حدود ۱۸۳ هزار نفر بودند. آمارها نشان مي دهد آنهايي که به اعتکاف مي پيوندند، در سال هاي بعد هم در اين مراسم شرکت مي کنند. ۵۳۰ هزار نفر براي دومين و چندمين بار در اعتکاف شرکت کرده اند و هر سال ما اين شرايط را در اعتکاف شاهد بوده ايم. ۶۹ درصد معتکفين در سال ۹۵ خانم ها بودند.

وي با بيان اينکه ميزان تحصيلات معتکفين نيز بررسي شده است، گفت: خوشبختانه جمعيتي که داراي تحصيلات حوزوي هستند اکثريت معتکفين را به خود اختصاص داده اند. مساجدي که در سال ۹۵ در آنها اعتکاف برگزار شد در کل کشور حدود ۵ هزار و ۵۶۸ مسجد بود و گروه هاي شغلي اعم از کارگر و کارمند و بازنشسته و ساير جمعيت طلبه و دانشجو بوده است. يک سوم معتکفين در سال ۹۵، طلبه ها و دانشجويان بوده اند که اين نشانه خيلي خوبي است که قشر تحصيلکرده ما رويکرد معنوي دارند.

روحاني نژاد افزود: ۵۵ درصد شرکت کنندگان در حقيقت بخشي از دانش آموزان و طلبه ها هستند. ۴۵ درصد هم متأهل بوده اند. استقبال گروه سني بين ۱۵ الي ۲۰ سال، ۲۰ درصد بوده است و ۲۱ تا ۲۵ سال، ۲۳ درصد. ۲۶ تا ۳۰ سال، ۱۸ درصد، ۳۱ تا ۴۰ سال، ۱۹ درصد و ۴۱ سال به بالا ۲۰ درصد بوده است. حدودا ۶۵ درصد معتکفين قشر جوان بودند.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: امسال خوشبختانه زمان براي برگزاري اعتکاف بسيار مناسب است و تلاقي با امتحانات دانشگاه ها و حوزه ها ندارد. هوا هم مناسب است و به خاطر گرما و سرما محدوديتي براي حضور در مراسم وجود ندارد. بخشي از ثبت نام ها به صورت اينترنتي و بخشي هم حضوري انجام شده است و مساجد سراسر کشور در حال آمادگي براي برگزاري مراسم اعتکاف هستند. کمترين مساجد در استان هاي کردستان با ۲۱ مسجد، اردبيل با ۳۰ مسجد و سيستان و بلوچستان با ۹۰ مسجد بوده است. بيشترين مساجد هم خراسان رضوي با ۷۵۰ مسجد، اصفهان با ۵۵۰ مسجد و تهران با ۵۱۰ مسجد بوده است.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: هزينه هاي برگزاري مراسم اعتکاف، مردمي است، نهادها و ارگان ها هيچ ريالي را براي اعتکاف هزينه نمي کنند؛ مگر جايي که بايد هزينه هاي فرهنگي صورت بگيرد. نقش صدا و سيما در تشويق و ترغيب مردم براي حضور در اين مراسم بسيار مؤثر است. مراسم ويژه اي در اين سه روز خواهيم داشت. به مناسبت ۱۳ و ۱۵ رجب هم مراسم ويژه اي خواهيم داشت.

وي تصريح کرد: با توجه به اينکه در آستانه انتخابات شوراها و رياست جمهوري هستيم، ما اعلام کرديم به اولياي امور در اين مساجد اجازه ندهند کساني که به عنوان کانديداها هستند، در مراسم اعتکاف براي سخنراني تبليغاتي شرکت کنند. کانديداها حق حضور براي تبليغ در مراسم اعتکاف ندارند، چرا که فضاي معنوي مراسم را بر هم مي ريزند. ما از همه ائمه جماعت مساجد از همين جا استدعا داريم که تا آخرين لحظه اگر امکان پذيرش افراد را دارند، پذيرش کنند. البته استقبال کنندگان از مراسم اعتکاف بيش از اين آماري است که ما داده ايم و مساجد ما بيشتر از اين گنجايش ندارند؛ اميدواريم براي سال هاي بعد مساجد بتوانند امکانات بيشتري را فراهم کنند تا معتکفين بيشتري در اين مراسم شرکت کنند.

روحاني نژاد در خاتمه خاطرنشان کرد: سازمان تبليغات اسلامي در هيچ کجاي کشور، نرخي را براي اعتکاف و هزينه هاي سحري و افطاري معتکفين اعلام نکرده است. توصيه ها اين است که حداقل دريافتي را داشته باشند و بهترين خدمات را به معتکفين بدهند. متناسب هر منطقه اعم از شهر و روستا، ميزان مبلغي که تعيين مي شود، در دريافتشان شهر به شهر و استان به استان تفاوت دارد. اعتکاف يک سنت حسنه و ديني اسلامي ما است. اين ۸۰۰ هزار نفر وقتي به جامعه برمي گردند، اين معنويت را در جامعه برمي گردانند و سفارش امام خميني(ره) است که اين معنويت بايد حفظ شود.

تعداد بازديد:375 آخرين تغييرات:96/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر