چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

۵۵ درصد معتادان شاغلند

۵۵ درصد معتادان شاغلند

۵۵ درصد معتادان شاغل هستند. اعتياد به عنوان معضلي که از نظر بيش از ۹۰ درصد خانواده‌هاي ايراني اصلي‌ترين آسيب اجتماعي کشور است، به رغم تلاش‌هايي که در راستاي کنترل و کاهش آن صورت گرفته، همچنان سالانه افراد زيادي را به دام مي‌اندازد.

title

برخي باور‌هاي نادرست در سال‌هاي اخير باعث شده برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي در حوزه پيشگيري از اعتياد انجام نشود. بسياري از برنامه‌ريزان در گذشته بر اين باور بوده‌اند که اعتياد به موادمخدر در سنين جواني شروع شده، افراد بيکار و مجرد را تهديد مي‌کند و شاغلان و متاهلان در معرض اين بلاي خانمانسوز نيستند. بررسي‌هاي جديد حکايت از اين دارد که اين آسيب اجتماعي اقشار مختلف جامعه از جمله افراد شاغل و متاهل را نيز تهديد مي‌کند؛ آسيبي که خود مي‌تواند به آسيب‌هاي ديگر از جمله طلاق منجر شود يا ابعاد اقتصادي را با پايين آوردن راندمان کاري و بيکاري افراد تحت تاثير قرار دهد.

وزير کشور گفت: سياست ما در حوزه پيشگيري و درمان مواد مخدر، اجتماعي کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است. عبدالرضا رحماني فضلي در جلسه مشترک شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر و بررسي آسيب‌هاي اجتماعي استان کرمانشاه با تاکيد بر اينکه مقام معظم رهبري موضوع اعتياد و مواد مخدر را آسيب نخست کشور مي‌دانند، اظهارکرد: موضوع آسيب‌هاي اجتماعي بايد به‌طور مستقل پيگيري شود. او با اشاره به تجربه طولاني کشور در حوزه مبارزه با اعتياد تصريح کرد: سال گذشته شاهد افزايش ۱۶ تا ۱۷ درصدي کشفيات بوديم و در بحث پيشگيري با قوت در حال پيگيري هستيم. وزير کشور تاکيدکرد: در حوزه درمان ظرفيت‌ها در مقايسه با زمان ورودم به اين حوزه از ۵۰۰ نفر به ۱۰ هزار نفر در شهر تهران افزايش پيدا کرده است. رحماني فضلي يادآوري‌کرد: نوروز امسال در ۱۲ يا ۱۳ استان جمع‌آوري خرده فروشان و معتادان متجاهر را داشتيم که در قالب اين طرح ۱۹ هزار نفر در کشور دستگير شدند که پنج هزار نفر آنها خرده فروش و مابقي معتادان متجاهر بوده‌اند. او افزود: قرار شده اين افراد به جاي سه ماه به مدت بيشتر و تا شش ماه نگهداري شوند. وزير کشور با تاکيد بر اينکه در حوزه توانمندسازي و اشتغال از هيچ کمکي به استان‌ها فروگذار نمي‌شود افزود: در استان‌هاي ديگر بخش خصوصي هم به اين مقوله ورود داشته، هرچند به جز موضوع اشتغال، مسائل رواني و فرهنگ پذيرش اين افراد در خانواده‌ها هم اهميت دارد. رحماني فضلي با تاکيد بر اينکه بسياري از خانواده‌ها گرفتار اعتياد هستند، اظهارکرد: اعتياد حد و مرز ندارد و بيکار، شاغل، پولدار، فقير، دانشجو و کارگر نمي‌شناسد. آمارها حاکي‌ست بين ۵۰ تا ۵۵ درصد معتادان کشور شاغل هستند. او مردمي کردن مبارزه با مواد مخدر را يک ظرفيت مهم برشمرد و خاطرنشان‌کرد: سياست ما در حوزه پيشگيري و درمان، اجتماعي کردن موضوع مبارزه با موادمخدر است و خود مردم بايد در اين حوزه ورود کنند. وزير کشور گفت: در استان کرمانشاه در حوزه کارهاي عمراني و اقتصادي گام‌هاي مناسبي برداشته شده و با تلاش مسئولان سرعت و حجم کار بالا رفته است. هرچند اين تلاش‌ها بايد حداقل سه برابر شود تا عقب‌ماندگي‌ها جبران شود. رحماني فضلي با تاکيد بر اهميت پاي کار بودن مسئولان و در راس آنها استاندار در حوزه مبارزه با اعتياد افزود: بايد تعداد جلسات برگزار شده در حوزه اعتياد به تناسب شيوع اعتياد باشد. اگرچه متوسط تعداد برگزاري اين جلسات در کشور ۱۲ جلسه است، اما بايد تعداد اين جلسات در استاني همچون کرمانشاه که وضعيت بدتر است، ۲۴ جلسه باشد. او از مسئولان استاني خواست تا براي بهبود وضعيت استان از نظر آمارهاي اعتياد برنامه‌ريزي و تلاش کنند. وزيرکشور با اشاره به مطرح بودن ديگر آسيب‌هاي اجتماعي همچون حاشيه‌نشيني، از مسئولان خواست تا برنامه‌هاي خود را تدوين کرده و تلاش کنند تا از اعتبارات امسال سهم بيشتري گيرند.

افزايش ۲برابري دستگيري‌ خرده‌فروشان

همزمان قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: بايد در حوزه مبارزه با اعتياد استان‌هايي همچون کرمانشاه و خوزستان را به‌طور ويژه رصد شوند. علي مويدي اظهارکرد: رصد و پيگيري وضعيت استان‌ها و گزارش پيشرفت و اقدامات انجام شده در آنها در برنامه است. اين مقام مسئول افزود: بايد در حوزه مبارزه با اعتياد استان‌هايي همچون کرمانشاه و خوزستان به‌طور ويژه رصد شوند. مويدي با بيان اينکه استان کرمانشاه از نظر تعداد برگزاري جلسات مبارزه با مواد مخدر جايگاه مناسبي در کشور ندارد، افزود: اين استان از حيث برگزاري جلسات رتبه ۱۸ کشوري را دارد، هرچند شهرستان کرمانشاه از نظر برگزاري تعداد جلسات عملکرد قابل قبولي داشته و از اين حيث رتبه نخست را در استان دارد که اين موضوع جاي تقدير ويژه دارد. او با اشاره به اعلام آلودگي به مواد مخدر در روستاهاي استان اظهارکرد: صد روستاي استان در صورت تامين فضا و امکانات در امر پيشگيري ورود مي‌کنند. قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجراي پايلوت طرح توانمندسازي در ۱۳ استان افزود: استان کرمانشاه جزو استان‌هاي ويژه در اين طرح است. مويدي با اشاره به همجواري استان کرمانشاه با اقليم کردستان و بخش مرکزي عراق اظهارکرد: اين استان مسير ترانزيت توليد پيش‌سازهاي مواد مخدر از مسير اقليم کردستان عراق و بعضا بخش مرکزي عراق بوده و از طرفي از سمت ما هم ترانزيت مواد مخدر به کشور عراق با توجه به بازار گرم مواد مخدر در اين کشور وجود دارد که بايد اين مسير از کرمانشاه به عراق و بالعکس را ناامن کنيم. او با اشاره به مشهود بودن خرده فروشان محلات افزود: دستگيري‌هاي خرده‌فروشان در سال گذشته دو برابر شده و اميد است چهره مناسبي را در پاتوق‌ها داشته باشيم. قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در حوزه درمان و حمايت‌هاي اجتماعي راه‌اندازي شش مرکز سرپناه شبانه به صورت شلتر در شهرستان‌هاي کرمانشاه (دو مرکز مردانه و يک مرکز زنانه)، سنقر، کنگاور و هرسين را داشته باشيم. ساماندهي کودکان معتاد زير ۱۸ سال، زنان باردار معتاد، راه‌اندازي سه واحد تعاوني توليد در سمن‌ها با حمايت مالي و هفت پايگاه سلامت در حاشيه شهر کرمانشاه از ديگر اقدامات قابل اجرا در استان است.

سبک زندگي تحت عنوان اعتياد!

يک کارشناس حوزه اعتياد با بيان اينکه امروزه ديگر اعتياد متعلق به قشر خاصي از جامعه نيست به«آرمان»مي‌گويد: بر اساس تحقيقات انجام شده نمي‌توان گفت که فقط يک قشر خاص از جامعه به اعتياد مبتلا مي‌شوند و امروزه جغرافياي اعتياد در کشور تغيير کرده است. با تحليل ساختاري درباره اعتياد بايد گفت که ساختار جامعه از بعد فرهنگي و اقتصادي تعيين کننده مناسبات بين افراد است و مي‌تواند بر موضوعات آسيب‌زا تاثير اساسي داشته باشد. رويا نوري مي‌افزايد: وقتي شکاف‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و... وجود دارد و افراد در جامعه توانايي پاسخگويي به نيازها را نداشته باشند، بي‌شک براي پاسخگويي به نيازهايشان از روش‌هاي ناسالم استفاده مي‌کنند. به گفته او وقتي يک نوع سبک زندگي روش حل مساله ‌شود، طبيعتا هر فردي در هر جايگاهي مي‌تواند به عنوان ابزار از آن بهره‌مند شود. اما هر گروه و طبقه اجتماعي به فراخور شرايطش از اين ابزار بهره‌مند مي‌شود. در اين شرايط طبقه مرفه جامعه به سراغ مواد خالص‌تر مي‌رود و طبقه پايين جامعه هم با تهيه جنس ناخالص زودتر از بين مي‌رود. اين کارشناس اعتياد مي‌گويد: طبقه متوسط معمولا شکاف طبقاتي را بيشتر حس مي‌کند و تحت تاثير آن قرار دارد. وقتي اين مساله همراه با مدگرايي شود، گرايش به آسيب‌هايي مانند اعتياد را نيز به همراه دارد. چون مساله فاصله طبقاتي زن و مرد، پير و جوان، شاغل و بيکار و... نمي‌شناسد، اعتياد نيز تمامي اين اقشار را تهديد مي‌کند.

تعداد بازديد:322 آخرين تغييرات:96/01/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر