چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اعتکاف، دست نیازی که از خاک بسوی افلاک بلند می‌شود

اعتکاف، دست نيازي که از خاک بسوي افلاک بلند مي‌شود

اعتکاف فرصتي براي پيرايش دل از زنگار گناه و بلند کردن دست نياز از خاک به سوي افلاک است.

 

فرصتي مي‌خواهي تا فارغ از هياهوي پايان ناپذير زندگي، چند روزي با خودت خلوت کني؛‌ فرصتي مي‌خواهي تا بر سفره عشق مهمان شوي و از جامعه و تعلقات دنيوي برکني، با خداي خويش خلوت کني و پا به پاي ام داوود، زيارت رجبيه بخواني،‌ فرصتي مي‌خواهي تا معتکف کوي عشق شوي، و اين فرصت اعتکاف است.

اعتکاف لحظه هاي ناب وصال و عروج عارفانه در آسمان عبوديت و فرصتي براي سير و سلوکي عارفانه و رسيدن به وصال حق است

هزاران دل عاشق و لبريز از عشق به عبوديت و بندگي محرم حرم امن الهي مي شوند و سه شبانه روز در کنج خلوت و تنهايي؛ عاشقانه و بي واسطه با خداي خويش راز و نيازمي کنند و در چشمه زلال و تا ابد جاري رجب؛ ماه استغفار و بازگشت به سوي خدا؛ خالصانه غبار از روح و جان پاک مي‌کنند.

مي خواهي از تعلقات دنيوي، از هر چه وابستگي است خود را رهاسازي، چه جايي بهتر از حريم امن خدا و چه محفلي بهتر از محفل روحاني اعتکاف، پس به حريم ياد خدا خوش آمدي.

اعتکاف گوشه اي نشستن نيست، پرواز کردن است، بال گشودن است. آرام گرفتن است. نفس کشيدن است.

اعتکاف يعني خود را و خدا را با هم در يکجا ديدن، در لفافه نرم سجاده غنودن و با مهر و تسبيح و مفاتيح آرام گرفتن. اعتکاف يعني با مفاتيحي، درها را يک به يک گشودن و سرزمين هاي دور اذهان بشر را فتح کردن. اعتکاف يعني پاي در خوان بي منتهاي رحمت دوست نهادن، او را برگزيدن و از خود وارهيدن. همه او شدن و ديگر جز او هيچ نديدن

اعتکاف يعني سر بر شانه هاي عشق نهادن، در دستانش گريستن و در پيشگاهش خاک شدن. اعتکاف يعني فرشته خو شدن، افلاکي شدن، آسماني گشتن. اعتکاف يعني از جام نسيم بهشتي نوشيدن و به زلال کوثر فردوس نگريستن. اعتکاف يعني ديدن آنچه بيرون از منزل نمي توان ديد و شنيدن آن چه بيرون از خانه نمي توان شنيد.

به راستي که اعتکاف فرصتي است تا با چشم دل و با وجداني بيدار سياهه اعمال خود را مروري تازه کرد و به فکر جبران فرصت‏هاي از دست رفته بود و خود را براي حضور در پيشگاه خداي ˈارحم الراحمين‏ˈ آماده کرد.

برگرفته از: ido.ir

تعداد بازديد:279 آخرين تغييرات:96/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر