چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن

تبیین دستاوردهای ۳۳ دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران

حجت‌الاسلام محمدي مطرح کرد:

تبيين دستاوردهاي ۳۳ دوره مسابقات بين‌المللي قرآن ايران

گروه مسابقات: رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه با اشاره به اينکه نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري بايد در برنامه‌هاي اصلي خود برنامه قرآني ـ فرهنگي داشته و آن را اعلام کنند، به تبيين دستاوردهاي سي و سه دوره مسابقات بين المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران پرداخت.


به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين علي محمدي، رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در گفت‌وگويي با اشاره به اينکه اين سازمان سه مأموريت مهم مسابقات قرآن، وقف و مديريت بقاع متبرکه را برعهده دارد، گفت: هر سه اين مقولات از احکام الهي است، قرآن کتاب الهي و بقاع متبرکه و امامزادگان يادگار ائمه(ع) هستند و وقف نيز يکي از احکام الهي است که از صدر اسلام بوده است. بنابراين لازم است که در شأن اين سه موضوع مهم به وظايف خودمان عمل کنيم.
وي با اشاره به اينکه سازمان اوقاف در بحث قرآني تنها به مسابقات نمي‌پردازد، به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در مورد تربيت ۱۰ ميليون حافظ قرآن کريم در سال ۹۰ اشاره کرد و افزود: در محضر رهبر معظم انقلاب تعهد کرديم در مدت چهار سال يک ميليون حافظ قرآن تربيت کنيم که اين کار محقق شد و ادامه دارد. در چهارساله دوم نيز سهميه‌اي براي کل کشور مشخص شده است که پرداختن به آن جزء اولويت‌ها هست.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در ادامه و در پاسخ به اين سؤال که چرا سازمان اوقاف وظيفه برگزاري مسابقات را دارد، گفت: فعاليت‌هاي قرآني در سطح کشور بين دستگاه‌ها تقسيم شده است که آموزش عمومي قرآن برعهده وزارت آموزش و پرورش، بخش پژوهش برعهده وزارت علوم و مؤسسات فعال در اين بخش و فعاليت‌هاي تبليغي و ترويجي نيز برعهده سازمان اوقاف گذاشته شده است. به همين دليل برگزاري مسابقات يکي از اولويت‌هاي کاري سازمان است و به آن مي‌پردازيم.
محمدي همچنين در مورد دلايل برگزاري مسابقات در نظام جمهوري اسلامي ايران نيز بيان کرد: موضوع اول اين است که دنيا مسابقه است خداوند بارها در قرآن از لفظ مسابقه استفاده کرده است. اگر مسابقه و مقايسه نباشد اين زيباترين عمل شناخته نمي‌شود. موضوع ديگر اين است که براي تبليغ و ترويج فرهنگ قرآن لازم است به اين موضوع پرداخته شود، بحث قرائت و حفظ يک علم و تخصص است و در کشور و در دنيا رايج است که در رشته‌هاي تخصصي مسابقه برگزار شود.
وي با تأکيد بر اينکه مسابقات بين‌المللي قرآن اوج تمام فعاليت‌هاي قرآني ايران است، گفت: در کشور بيش از ۱۶۰۰ مسابقه برگزار مي شود تا به مسابقات کشوري و بين المللي برسيم و لذا مسابقات بين المللي نماد تمام فعاليت هاي عظيم قرآني جمهوري اسلامي ايران در سطح کشور و جهان است.
نماينده ولي فقيه و رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه تصريح کرد: در مسابقه افراد تمام توان و ظرفيت خود را به کار مي گيرند، ما در حالت طبيعي يک توان داريم اما اگر رقابت و مسابقه باشد تمام توان را به کار مي گيرم لذا در مسابقات استعدادها شناخته مي شود و همچنين مهم ترين تشويق براي افراد مستعد است.
محمدي در ادامه اين بخش از صحبت هاي خود فرهنگسازي در عموم جامعه را يکي ديگر از کارکردهاي مسابقات عنوان و اظهار کرد: از طريق مسابقات است که توده مردم با فرهنگ قرآن آشنا شده و اين سبب مي شود عموم مردم در زمان برگزاري مسابقات چه به صورت مستقيم و چه به صورت غير مستقيم در محضر قرآن حضور داشته باشند. به اين دليل لازم است مسابقات قرآن داشته باشيم تا به دنيا ثابت کنيم همانطور که توجه به عترت و پيامبر(ص) و ائمه(ع) داريم به قرآن نيز به همين ميزان داريم. با برگزاري مسابقات به دنيا ثابت مي کنيم انقلاب و نظام برخواسته از قرآن است.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در بخش ديگري از صحبت هاي خود در پاسخ به اين سوال که آيا اقبال عمومي مردم به قرآن جزء دستاورد مسابقات بوده است يا خير، گفت: خوشبختانه استقبال عمومي از فعاليت هاي قرآني خوب است. در مسابقات نيز به همين ترتيب است، با اينکه شرايط فراهم نيست که همه مردم در سالن مسابقات حضور يابند، اما عموماً در سطح کشور از طريق رسانه ارتباطي با مسابقات کشوري و بين المللي برقرار مي کنند.
محمدي با تأکيد بر اينکه انتظارها در اين زمينه بيشتر است، افزود: برآورده شدن اين انتظار بستگي به هنر مديران مسابقات و اطلاع رساني آن دارد. سال گذشته ارزيابي و نظرسنجي توسط دستگاه هاي ديگر در مورد مسابقات صورت گرفت که درصد مشارکت کننده هاي اول بار در مسابقات قرآن رقم قابل توجهي بود.
وي همچنين در مورد حضور مسئولان و مديران نظام در متن فعاليت هاي قرآني اظهار کرد: در اين زمينه ضمن تقدير از مسئولان و مديران نظام براي حضور در مسابقات و فعاليت هاي قرآني، بايد گفته شود که آنچه مدنظر مقام معظم رهبري است در بين مديران و مسئولان کمتر ديده مي شود.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در اين بخش از صحبت هاي خود با تأکيد بر اينکه يکي از مطالبات جامعه قرآني از کانديداهاي رياست جمهوري اين است که منتخب مردم براي قرآن و فعاليت هاي قرآني چه برنامه هايي دارند، خاطرنشان کرد: متاسفانه کمتر ديده شده است که يک کانديداي رياست جمهوري يا رؤساي جمهوري به صورت اختصاصي به فعاليت هاي فرهنگي بپردازند و آنها را جزء برنامه هاي اصلي خود مطرح کنند.
وي در ادامه به ديدار اخير جمعي از مديران نظام با مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: در اين ديدار معظم له فرمودند که فرهنگ عمومي بايد با آموزه هاي قرآني منطبق باشد. لذا اين يکي از موضوعات مهم و جدي است و اميدواريم دولت مردان برنامه هاي قرآني را يکي از برنامه هاي اصلي خود قرار دهند.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه اذعان کرد: اين نکته را نيز بايد يادآور شد که دولتمردان مشغله اي بيشتر از مقام معظم رهبري ندارند، ايشان در طول سال دو برنامه قابل توجه و طولاني با قرآنيان دارند، اين موضوع يک الگو است تا ساير مسئولان نيز اين چنين توجه داشته باشند.
محمدي در ادامه صحبت هاي خود که آن را در گفت وگوي صبح جمعه خبر قرآني شبکه قرآن مطرح مي کرد، در مورد تعامل سازمان اوقاف با ديگر دستگاه ها در برگزاري مسابقات، گفت: يکي از موضوعاتي که تلاش شده است تا تبيين شود اين است که مسابقات يک برنامه مهم قرآني نظام اسلامي است و نه سازمان اوقاف، اوقاف تنها مجري کار است، به همين ميزان دستگاه ها بايد براي تعامل در مسابقات توجه داشته باشند و به همين جهت اعلام شد هر دستگاهي مي تواند در اين مسابقات مشارکت کند. در همين راستا امسال نماد اوقاف را از مسابقات کنار گذاشته ايم و امسال نشان خاصي را توسط هنرمندان تعريف کرده ايم. بحث اصلي در اينجا مطرح کردن پرچم قرآن و نه چيزهاي ديگر است.
نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف در بخش ديگري از صحبت هاي خود به دستاوردهاي ۳۳ دوره برگزاري مسابقات اشاره و بيان کرد: اعتراف داوران و متسابقان نسبت به موفقيت نظام جمهوري اسلامي در برگزاري مسابقات مهم ترين دليل بر اين مساباقت است که يکي از برترين مسابقات قرآن در دنياست و حتي نسبت به برخي کشورها که سابقه بيشتر دارند نقاط قوت بيشتري دارد، خود اساتيد و داوران به اين مطلب اذعان دارند.
وي افزود: قرار گرفتن قاريان و حافظان ايراني در رديف برترين قاريان و حافظان دنيا از ديگر دستاوردهاي مسابقات در ۳۳ دوره برگزاري آن است. علاقه حفاظ و قراء ديگر کشورهاي دنيا براي حضور در مسابقات ايران از ديگر دستاوردها هست، اين علاقه به حدي هست که در برخي کشورها که سفارتخانه ايران وجود ندارد، شرکت کنندگان از طرق گوناگون به مسابقات دعوت مي شوند و اين نشان از موفقيت مسابقات است. اگر جايي دولت ها مانع حضور شوند شرکت کنندگان به صورت خودجوش و شخصي براي حضور در مسابقات ابراز تمايل مي کنند.
وي در ادامه با اشاره به اينکه در سي و چهارمين دوره مسابقات بين المللي قرآن ايران بيش از ۸۰ کشور در رشته هاي مختلف اعلام آمادگي کرده اند، گفت: از جمله ويژگي هاي اين دوره اين است که شاهد برگزاري مسابقات در پنج بخش هستيم. اين يک جشنواره قرآني و نشان دهنده قدرت نظام اسلامي در مديريت اين برنامه قرآني و معرفي کردن سرمايه ها در تمامي اين زمينه ها است.
نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه در ادامه در مورد برگزاري مسابقات در مصلي و ميزان رضايت از آن، گفت: سال گذشته در اين مورد نظرسنجي صورت گرفت، يکي از مولفه هاي خوبي که مردم ابراز رضايت کرده بودند اين بود که مسابقات در مصلي برگزار مي شود. برگزاري مسابقات در مصلي باعث شده بود تا حضور مردم نسبت به سال هاي گذشته نيز بيشتر شده بود.
وي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد لزوم ساخت سالني براي برگزاري اختصاصي مسابقات قرآن در کشور، گفت: مصلي ظرفيت بسيار خوبي است، ما اين ظرفيت را داريم ديگر لزومي ندارد هزينه بيشتري صورت بگيرد. اما مي شود با يک امکانات و ابزار امروزي مکاني را براي برپايي مسابقات مهيا کرد.
محمدي در ادامه در مورد تعامل سازمان اوقاف با ديگر کشورها در برگزاري مسابقات نيز بيان کرد: ما تلاش داريم تا از تجربيات ساير کشورها استفاده در موضوعات مختلف استفاده کنيم، همچنين افرادي که به عنوان نماينده ايران به کشورهاي ديگر مي روند نيز تجربيات و مشاهدات خود را به ما منتقل مي کنند. در کل اطلاعات لازم در مورد مسابقات بين المللي کشورهاي مختلف را داريم و اقدامات خوب آنها را اجرا مي کنيم.

تعداد بازديد:278 آخرين تغييرات:96/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر