چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

لاوروف: نشست سوریه- ایران- روسیه پیامی قاطع برای آمریکا دارد

در کنفرانس خبري با همتايان سوري و ايراني؛

لاوروف: نشست سوريه- ايران- روسيه پيامي قاطع براي آمريکا دارد

وزير خارجه روسيه حمله شيميايي «خان شيخون» را ساختگي و هدف از آن را براندازي دولت دمشق عنوان کرد و گفت: نشست روسيه، ايران و سوريه بعد از حمله آمريکا به «الشعيرات» حاوي پيامي قاطع است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اسپوتنيک، «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه پس از ديداري که در مسکو با «وليد المعلم» و «محمد جواد ظريف» همتايان سوري و ايراني خود داشت؛ در کنفرانس خبري مشترک با ايشان گفت: مذاکرات مهمي را پشت سر گذاشتيم که به ما امکان مقايسه مواضعمان در رابطه با جديدترين پيشرفت ها در حل بحران سوريه را داد.

وي همچنين از افزايش شواهد پيرامون تعمدي بودن حمله شيميايي که دو هفته پيش در خان شيخون واقع در حومه ادلب اتفاق افتاد، سخن گفت و تاکيد کرد: آنهايي که مانع از تحقيق پيرامون اين حمله شيميايي مي شوند؛ به طور قطع چيزي براي پنهان کردن دارند.

لاوروف در عين حال از اتفاق نظر روسيه، ايران و سوريه درباره لزوم احترام به تماميت ارضي سوريه از سوي واشنگتن و متحدانش خبر داد.

وي در عين حال تاکيد کرد که حمله موشکي آمريکا به پايگاه هوايي الشعيرات سوريه با هدف براندازي دولت دمشق انجام گرفت.

لاوروف از نشست سه جانبه روسيه- ايران- سوريه به عنوان پيامي قاطع بعد از تهاجم نظامي آمريکا به الشعيرات ياد کرد.

وزير امور خارجه ايران نيز ضمن موافقت با اظهارت همتايان سوري و روسي خود از اهميت افزايش مشارکت در مبارزه با تروريسم سخن گفت و تحقيق پيرامون حمله شيميايي خان شيخون را خواستار شد.

ظريف در اين باره گفت: دستاويز قرار دادن تسليحات شيميايي به عنوان توجيهي براي اقدام عليه حاکميت و تماميت ارضي يک کشور مستقل که از اعضاي سازمان ملل است، بسيار خطرناک تلقي مي شود. در همين راستا، انجام تحقيقات بين المللي به منظور جلوگيري از اقدامات مشابه امري ضروري است.

وي همچنين اولين قدم در افزايش سطح همکاري هاي بين المللي را آغاز تحقيق پيرامون اين مسئله عنوان کرد و از همکاري در زمينه مبارزه با تروريسم و افراط گرايي و همچنين بازگشت به مسير احياء مذاکره براي حصول راه حل سياسي به عنوان گام هاي بعدي نام برد.

تعداد بازديد:258 آخرين تغييرات:96/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر