چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

علت نامیده شدن امام عصر (عج) به نور خدا چیست؟

جمعه هاي انتظار؛

علت ناميده شدن امام عصر (عج) به نور خدا چيست؟

ولايت امام غايب (ع)، نور است و اين نور، قلب و روح انسان را روشن مي‌کند. بنابراين کساني مي‌توانند از وجود ايشان در زمان غيبت بهره ببرند که دل‌هايشان به نور ولايت حضرت روشن شده باشد.

خبرگزاري مهر، گروه دين و انديشه؛ «وجود امام زمان (عج) نور است؛ او از نور است و به نور هدايت مي‌کند و پيروانش در نور هستند، تاريخ ولادتش هم نور است. تاريخ ولادتشان نيمه شعبان سال دويست و پنجاه و شش بوده و اين تاريخ با کلمۀ «نور» از نظر عدد حروف به حساب ابجد مطابق است.» (۱) در روايات آمده است که در آيۀ شريفۀ وَ اَللّهُ مُتِمُّ نُورِهِ(۲) يعني به ولايت قائم عليه السّلام و به ظهور آن حضرت، و در آيۀ وَ أَشْرَقَتِ اَلْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها(۳)  مراد، روشن شدن زمين به نور آن حضرت است. در زيارت جامعه هم آمده است « واشرقت الارض بنورکم»

زمين با نور شما امامان مي درخشد. در زيارت روز جمعه آن حضرت هم آمده «سلام بر تو اي نور خداوند که هدايت‌جويان به وسيلۀ او هدايت مي‌شوند.(۴)

شب معراج، نور حضرت مهدي عليه السّلام براي خاتم الانبياء صلّي اللّه عليه و اله آشکار شد. پيامبر صلّي اللّه عليه و اله فرمود: «. . . اي محمد! دوست داري آن‌ها (اوصياي خودت) را ببيني؟ گفتم: بله، اي پروردگار. فرمود: به سمت راست عرش توجه کن! چون متوجه شدم، ناگاه علي و فاطمه و حسن و حسين و علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و حسن بن علي و مهدي را ديدم که در رودي از نور ايستاده، نماز مي‌گذارند و او-مهدي-در وسط آن‌ها مانند ستاره‌اي درخشان بود.(۵)

و اما درخشندگي نور حضرت در دنيا ، نور ولايت ايشان ...در فرمايش رسول اکرم صلّي اللّه عليه و اله و سلم تصريح شده است. اين‌که فرموده‌اند: «ينتفعون بولايته» به اين معناست که استضائه (طلب روشنايي) به نور امام عليه السّلام از طريق ولايت آن بزرگوار امکان‌پذير است. در نسخۀ ديگري که مرحوم علاّمه مجلسي به آن استناد فرموده، عبارت پيامبر صلّي اللّه عليه و اله و سلم چنين است:

إي و الّذي بعثني بالنّبوّة إنّهم لينتفعون به و يستضيئون بنور ولايته في غيبته. . . .(۶) آري، قسم به آن‌که مرا به نبوّت برانگيخت، آنها قطعا از او بهره مي‌برند و از نور ولايتش در غيبتش روشنايي مي‌گيرند.

تعبير «نور ولايت» نيز بر اين حقيقت دلالت مي‌کند که ولايت امام غايب عليه السّلام، نور است و اين نور، قلب و روح انسان را روشن مي‌کند. بنابراين کساني مي‌توانند از وجود ايشان در زمان غيبت بهره ببرند که دل‌هاي آنها به نور ولايت حضرتش روشن شده باشد. منکران ولايت و حتّي جاهلان غيرمقصّر در اين امر، از نگريستن به اين نور، محروم و از برکات آن بي‌بهره‌اند همچون نابيناياني که نمي‌توانند روشنايي خورشيد را ببينند.(۷)

درخشندگي نور آن حضرت در هردو زمان حضور و غيبت وجود دارد. اشراق بدون واسطه، براي جمعي از مؤمنين، تشرف به ديدار آن حاصل گرديده است و ديگر، اشراق نور آن حضرت باواسطه است. يعني که خورشيد و ماه از نور آن حضرت آفريده شده است-چنان‌که روايتي بر اين معني دلالت مي‌کند.(۸) اخباري که دلالت مي‌کند بر اين‌که بقاي عالم و آن‌چه در آن است به سبب وجود حضرت قائم عليه السّلام است.

بنابراين درخشندگي نور آفتاب و ماه از آثار نور آن حضرت است در غيبت و قسم ديگر، اشراق نور آن حضرت در زمان ظهور است که دو گونه است: اشراق باطني که در دل مؤمنين است و اشراق ظاهري، اين است که امام صادق عليه السّلام در تفسير آيه شريفه وَ أَشْرَقَتِ اَلْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها .(۹) فرمود: ربّ الارض يعني امام ارض، و هرگاه ظهور کند مردم از نور آفتاب و ماه بي‌نياز مي‌شوند و به نور امام اکتفا مي‌کنند.(۱۰) و اما نور آن حضرت در آخرت؛ امام صادق عليه السّلام فرمود: نور ائمه مؤمنين در روز قيامت، در پيشاپيش و سمت راست مؤمنين پيش مي‌رود تا اين که آن‌ها را در منازل‌شان در بهشت فرود آورند.(۱۱)و(۱۲)

منابع:

۱-مکيال المکارم آيت الله موسوي اصفهاني ج ۲ ترجمه سيد مهدي حائري ص۲۹۹

۲ - سوره صف،آيه ۸

۳ - سوره زمر، آيه۶۹

۴- فرازي از زيارت جامعه و زيارت امام عصر (عج) در روز جمعه

۵- مکيال المکارم به نقل از غاية المرام ص ۱۸۹

۶- راز پنهاني ، رمزپيدايي،محد سپهري ، محمد بني هاشمي، صص۷۳-۷۰ به نقل از. بحار الانوار، ج  ۵۲، ص  ۹۳ ، ح  ۸

۷-همان

۸-موعودنامه مجتبي تونه اي ج ۱ صص ۷۴۵-۷۴۲ ، به نقل از بحار الانوار، ج  ۱۵، ص۱۰

۹ - سوره زمر،آيه ۶۹

۱۰- موعود نامه به نقل از تفسير قمي، ج  ۲ ، ص ۲۵۳

۱۱ – همان به نقل از تفسير برهان، ج  ۴، ص  ۲۸۹

۱۲- موعودنامه ج ۱ صص۷۴۵-۷۴۲

تعداد بازديد:270 آخرين تغييرات:96/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر