جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/صفحات معمولي

اعلام آمادگي آمريکا براي مذاکره مستقيم هسته‌اي با ايران

با اين حساب آمريکا در يک عقب‌نشيني از موضع قبلي خود به موضع اروپا نزديک شده است...بوش در اولين اظهارنظر رسمي در مورد نامه احمدي نژاد گفته است كه اين نامه بلند به اين سوال جامعه جهاني كه چه موقع شما از برنامه هسته اي خود رها مي‌شويد، جواب نداده است. وي اين نامه را جالب خواند.

پرتيراژترين روزنامه امريكايي اعلام کرد، كاخ سفيد قصد دارد با ايران بر روي برنامه هسته با ايران مذاكره نمايد. اين در حالي است که آمريکا پيشتر مذاکره با ايران بر سر برنامه هسته‌اي را رد کرده و آن را تنها بر سر موضوع عراق درخواست کرده بود.

به گزارش سرويس بين الملل ، روزنامه يو.اس.اي.تودي نوشت: دولت بوش روز چهارشنبه اعلام نمود كه مي‌خواهد با ايران در مورد برنامه هسته اي مذاكره نمايد، اگر ايران برنامه غني سازي خود را متوقف نمايد. با اين حساب آمريکا در يک عقب‌نشيني از موضع قبلي خود به موضع اروپا نزديک شده است.

توني اسنو سخنگوي كاخ سفيد اعلام كرد، وقتي اين موضوع اتفاق بيفتد فرصتهايي پيش مي آيد كه مي‌شود از آنها استفاده كرد. او از بيان جزئيات بيشتر در اين مورد خودداري نمود و همچنين جواب اين سئوال را نداد كه آيا كشورهاي ديگر در اين مذاكرات مشاركت داده مي‌شوند يا خير.

از سوي ديگر دو ديپلمات اروپايي در واشنگتن و يك نفر در لندن كه در مذاكرات لندن مشاركت داشتند، گفته اند، بسته پيشنهادي به ايران شامل گفتگوهايي در مورد امنيت خليج فارس خواهد بود كه شامل امريكا نيز مي‌شود. اين مذاكرات براي تعليق غني سازي اورانيوم توسط ايران خواهد بود.
به گزارش اين روزنامه ديپلماتها به دليل اينكه اين پيشنهاد هنوز آماده نشده است، نخواستند نام خود را افشا نمايند. اما وزارت خارجه آمريکا از اظهار نظر خودداري نموده و مي‌گويد كه مذاكرات در حال پيشرفت است.
وزير دفاع پيشين امريكا ويليام پري كه مذاكره با كره شمالي در زمان كلينتون را رهبري مي‌نمود نيز روز چهارشنبه گفته است كه اين بسيار ضروري ميباشد كه ما مقدمات تماس مستقيم با ايران را فراهم نمائيم تا پس از آن بتوانيم چين و روسيه را قانع نمائيم كه اگر ايران تعليق غني سازي را نپذيرفت ، تحريم سخت ايران را بپذيرند.
اين اولين بار است كه دولت امريكا رسما مذاكرات مستقيم با ايران را براي برنامه هسته اي پذيرفته است. پيش از اين دولت امريكا اين مورد را مشكل ايران با جامعه جهاني عنوان مي‌کرد، اما اكنون پذيرفته است كه خود مستقيما در مذاكرات هسته اي شركت نمايد.

در تحولي ديگر به گزارش همين روزنامه، جورج بوش پس از چندين سئوال از سوي خبرنگاران روزنامه هاي فلوريدا در اوهايو در اولين اظهار نظر رسمي در مورد نامه طولاني آقاي احمدي نژاد گفته است كه اين نامه بلند به اين سوال جامعه جهاني كه چه موقع شما از برنامه هسته اي خود رها مي‌شويد، جواب نداده است.وي اين نامه را جالب خواند.

بوش در ادامه گفت كه امريكا و ديگر كشورها توافق دارند كه ايران نبايد برنامه ساخت سلاح هسته اي و يا توانايي ساخت حتي يك بمب را داشته باشد اما اين نامه به اين سئوال جواب نمي‌دهد.

تعداد بازديد:2541 آخرين تغييرات:85/03/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر