چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تداوم مذاکره با مرسک برای لایه نفتی پارس‌جنوبی

وزير نفت به مهر خبرداد؛

تداوم مذاکره با مرسک براي لايه نفتي پارس‌جنوبي

وزير نفت از ادامه مذاکره با شرکت دانمارکي مرسک جهت توسعه لايه نفتي پارس جنوبي و تغيير کارفرماي اين ميدان خبر داد.

بيژن نامدار زنگنه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تداوم مذاکرات با اين شرکت دانمارکي گفت: اميدواريم توافق هاي نهايي در آينده اي نزديک حاصل شود. بر همين اساس تصميم گرفته شد کارفرماي اين پروژه شرکت نفت و گاز پارس باشد.

در همين ارتباط، غلامرضا منوچهري، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت هم در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اينکه در حوزه پيمانکاري تکليف مذاکرات به چه نتيجه اي ختم شده است گفت: فعلا مذاکرات خود را با شرکت مرسک دانمارک به پيش مي بريم تا در آينده اي نزديک به انعقاد قرارداد برسيم.

اين اظهارات منوچهري در حالي مطرح مي شود که وي از شرکت پترو ايران خواسته است براي اجراي برنامه توليد از لايه نفتي پارس جنوبي حتما از مشورت هاي شرکت مرسک دانمارک استفاده کند. تاکيد بر اين موضوع هم، به دليل توسعه لايه نفتي توسط اين شرکت دانمارکي است.

وي در تکميل اظهارات وزير نفت درباره تغيير کارفرماي اين پروژه به خبرنگار مهر گفت: اين پروژه پيشتر توسط شرکت نفت و گاز پارس کارفرمايي شد اما سال گذشته تصميم گرفته شد اين پروژه به شرکت نفت فلات قاره واگذار شود و بر اساس تصميمات جديد، اين پروژه به شرکت نفت و گاز پارس بازگشت.

غلامرضا منوچهري با بيان اينکه قرار بود از اين ميدان ٣٥ هزار بشکه نفت بطور روزانه برداشت کنيم افزود: هم اکنون اين ميزان حدود ٢٥ هزار بشکه است که با ظرفيت سازي براي دو چاه لايه نفتي، اميدواريم تا پايان سال به اين رقم دست يابيم.

بر اساس اين گزارش، شرکت مرسک دانمارک تا سال گذشته وظيفه توسعه و توليد از بخش قطري لايه نفتي را بر عهده داشت و توانسته بود يک ميليارد بشکه در طول سال هاي اخير براي قطر برداشت کند اما در سال گذشته پيشنهاد توتال به قطر براي توليد از اين لايه، موجب خروج مرسک از اين حوزه نفتي و خداحافظي با قطري ها شد.

مرسک پس از اين اتفاق، مذاکرات خود را با شرکت ملي نفت ايران بصورت جدي‌تر دنبال کرد که فعلا به امضاي قرارداد منجر نشده است. مرسک در ابتداي دهه ٨٠ طي جلساتي با وزارت نفت، پيشنهاد خوبي را براي توسعه لايه نفتي ارائه داد که با تصميم وزارت نفت، اين پيشنهاد کنار گذاشته شد و شرکت پترو ايران براي توسعه در نظر گرفته شد.

حاشيه هاي فراوان در حفاري اين پروژه و شکست برنامه شلمبرژه در حفاري ها، موجب بروز اتفاقات سريالي شد تا اينکه شناور مخصوص برداشت از لايه نفتي خريداري شد.

بازگشت مرسک به ايران يادآور بخشي از اظهارات پاشا رمضان پور، مدير وقت امور حقوقي و قراردادي شرکت مرسک است که گفته بود: با وجود تاکيد و اعلام آمادگي مرسک براي آغاز توسعه در اين حوزه، تصميم گرفته شد يک شرکت ايراني تازه تاسيس توسعه را بر عهده بگيرد.

تعداد بازديد:246 آخرين تغييرات:96/01/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر