سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

اجازه نمی دهیم تلگرام از اپراتورها شکایت کند

واعظي در جمع خبرنگاران:

اجازه نمي دهيم تلگرام از اپراتورها شکايت کند

وزير ارتباطات در مورد مسدود شدن سرويس پيام صوتي شبکه اجتماعي تلگرام گفت: اين سرويس با حکم قضايي، مسدود شده و دلايل آن را بايد از قوه قضاييه بپرسيد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظي در حاشيه چهارمين همايش سراسري مديران وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در جمع خبرنگاران در خصوص دلايل مسدود شدن سرويس تماس صوتي تلگرام اظهار داشت: اين سرويس با هماهنگي وزارت ارتباطات برقرار شده بود و کاربران مي توانستند از طريق آن با يکديگر مکالمه کنند. اين در حالي است که روز گذشته و با حکم قضايي که به اپراتورهاي موبايل و اينترنت ارائه شد اين سرويس مسدود شده است.

وي توضيح داد: از آنجايي که من در مسافرت بودم از چند و چون دلايل اين حکم خبر ندارم اما با توجه به ا ينکه اين حکم از سوي دادستاني بوده، بايد از قوه قضاييه در مورد آن سوال کنيم.

وي در خصوص موضوعي که در مورد شکايت تلگرام از اپراتورهاي تلفن همراه مطرح شده بود گفت: ما به هيچ عنوان اجازه شکايت نمي دهيم و از اپراتورهاي داخلي درمقابل اين شبکه پيام رسان خارجي حمايت خواهيم کرد.

دستورالعمل تبليغات کانديداها در فضاي مجازي تصويب شد

وزير ارتباطات در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره نحوه تبليغات کانديداهاي رياست جمهوري در انتخابات پيش رو در فضاي مجازي گفت: دستورالعملي در شوراي عالي فضاي مجازي به تصويب رسيده است که مربوط به قبل از انتخابات مجلس مي شود و اين دستورالعمل براي انتخابات رياست جمهوري نيز بايد اجرايي شود.

وي افزود: موضوع تبليغات در فضاي مجازي در حيطه مسئوليت وزارت ارتباطات نبوده و کانديداها بايد طبق دستورالعمل شوراي عالي فضاي مجازي از آن تبعيت کنند.

شبکه ملي آماده انتخابات الکترونيکي

وزير ارتباطات درخصوص فراهم شدن زيرساخت هاي اجراي انتخابات الکترونيکي گفت: بسترهاي زيرساختي براي انتخابات الکترونيکي آماده است، اما اينکه اين انتخابات به صورت سراسري و کاملاً الکترونيکي انجام شود تصميمي است که بايد از سوي شوراي نگهبان و وزارت کشور گرفته شود و مربوط به وزارت ارتباطات نيست.

واعظي خاطرنشان کرد: هم اکنون تمامي مقدمات تحت بستر شبکه ملي اطلاعات، آماده شده و ظرفيت سازي براي برقراري انتخابات الکترونيکي به صورت امن و پايدار وجود دارد.

وي همچنين در مورد دلايل تأخير افتتاح پروژه هايي همچون دولت الکترونيک افزود: ما تمام تلاشمان اين بود که اين پروژه با حضور رئيس جمهور افتتاح شود اما به دليل درگيري هاي موجود و نبود وقت کافي تاکنون اين امر ميسر نشده است. اما در هر صورت چنانچه نتوانيم وقت خالي از رئيس جمهور بگيريم پروژه دولت الکترونيک را خودمان افتتاح مي کنيم.

به گفته واعظي تمامي مقدمات براي افتتاح اين پروژه آماده است و اجراي پروژه الکترونيک نيز در کشور شروع شده است تنها مراسم افتتاح باقي مانده است.

شمار مشترکان اينترنت به ۴۳ميليون نفر رسيد

وزير ارتباطات همچنين در مراسم همايش سراسري مديران وزارت ارتباطات با محوريت تدبير در توسعه «فاوا» و اميد در افزايش اشتغال با اشاره به اقدامات انجام شده در توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات گفت: شمار مشترکان اينترنت به ۴۳ ميليون نفر رسيد و تا دو هفته آينده، ظرفيت پهن باند کشور به ۱۰ هزار گيگابيت خواهد رسيد.

وي با بيان اينکه بازار فناوري اطلاعات و ارتباطات در ابتداي دولت، ۱۳.۵ هزار ميليارد تومان ارزش داشت اضافه کرد: هم اکنون ارزش بازار ICT به ۴۰ هزار ميليارد تومان رسيده و تا پايان برنامه ششم به بيش از ۱۲۰ هزار ميليارد تومان خواهد رسيد.

واعظي با بيان اينکه افق ديدمان اين است که در اقتصاد کشور تحول ايجاد کنيم ادامه داد: در اين زمينه بايد موانع کسب و کارهاي الکترونيکي را از بين ببريم.

وي با اشاره به اينکه ظرفيت IP داخلي به ۶ هزار و ۸۰۰ گيگ رسيده و ۱۱ برابر شده افزود: در اين دولت ۳۰ ميليون سيم کارت فاقد هويت شناسايي شد و ۷۴۲ شهر به نسل چهارم تلفن همراه و ۹۰۰ شهر به نسل سوم تلفن همراه مجهز شدند.

وزير ارتباطات کاهش تعرفه در چند مرحله در حوزه اينترنت و اجراي طرح رومينگ ملي را از ديگر اقدامات انجام شده در اين دولت عنوان کرد و اظهار داشت: پوشش خدمات ارتباطات به ۶۱ درصد رسيده است و شرايط براي ايجاد ۱۳۰ هزار شغل در کشور مهيا شده است.

وي در مورد انتخابات پيش روي رياست جمهوري عنوان کرد: بايد در انتخابات رقابت سالم مدنظر قرار بگيرد تا شاهد وحدت و توسعه کشور باشيم و بتوانيم با انتخابات پرشور، انسجام و وحدت ملي را تقويت کنيم.

واعظي با اشاره به اينکه بسياري از اقدامات دولت، اطلاع رساني مناسبي نشده است گفت: اميدواريم تا چند ماه باقي مانده تا پايان دولت درباره بسياري از فعاليت هاي مدنظر اطلاع رساني مناسب صورت گيرد.

وزير ارتباطات شفافيت حقوق شهروندي و ايجاد دولت الکترونيک را از جمله وعده هاي رئيس جمهور عنوان کرد که فعاليت هايي که صورت گرفته هنوز اطلاع رساني نشده و خاطرنشان کرد: براي راه اندازي فاز نخست دولت الکترونيک مصمم هستيم و فاز تکميلي شبکه ملي اطلاعات را نيز به زودي افتتاح مي کنيم.

تعداد بازديد:530 آخرين تغييرات:96/01/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر