چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 7 رمضان 1439 - 23 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

آشنایی با جنبش «خـانواده آماده در مـخاطرات»

آشنايي با جنبش «خـانواده آماده در مـخاطرات»

هلال احمر طرحي براي آمادگي خانواده‌ها در زمينه مقابله با حوادث در حال اجرا است که بهتر است همه خانواده‌ها با اين طرح که جنبش «خـانواده آماده در مـخاطرات» نام دارد، آشنا شوند و تحت آموزش قرار گيرند.

title

جنبش «خـانواده آماده در مـخاطرات» يا جنبش «خادم»، يک تلاش دسته‌جمعي است براي آموزش خانواده‌هاي ايراني، براي اينکه در برابر مخاطراتي که آنها را تهديد مي‌کند، آماده شوند.

بدنه اصلي جنبش خادم را داوطلباني تشکيل مي‌دهند که بدون هيچ چشمداشتي براي سلامت هر چه بيشتر جامعه تلاش مي‌کنند. با وجود اين، داوطلبان بر اساس ميزان تلاششان، از مشوق‌هايي هم برخوردار مي‌شوند.

اعضاي جنبش خادم، از طريق پايگاه‌هاي هلال احمر، با آموزش‌هاي سرپايي آشنا مي‌شوند و بعد با مراجعه به شعبه جمعيت هلال احمر محل سکونت خود، با تکميل و تحويل فرم عضويت در جنبش خادم، پس از طي يک دوره آموزشي سه ساعته به عضويت اين جنبش بشردوستانه درمي‌آيند.

مردم مي‌توانند به زودي فرم عضويت در جنبش خادم را از اين پايگاه‌هاي هلال احمر دريافت کنند و پس از تکميل آن، به همراه يک برگ تصوير کارت ملي خود، به شعبه جمعيت هلال احمر محل سکونت خود مراجعه کنند.

همچنين در اين رابطه نيز سيد اميرمحسن ضيائي - رئيس جمعيت هلال احمر اظهار اميدواري کرد که در سال جاري با اجراي طرح خادم (خانواده آماده در مخاطرات) جمعيت به طور موثر و معني داري بتواند تغيير رفتار مثبت در جامعه ايجاد کند.

رئيس جمعيت هلال احمر با تشريح تدابير اين جمعيت در زمينه مقابله با حوادث احتمالي آتي گفت: پاسخ به حوادث، آخرين فعاليتي است که هلال احمر مي تواند انجام دهد اما پيش از حادثه و در مراحل پيشگيري، کاهش ريسک خطر پذيري و آمادگي مبتني بر ريسک، که از اصول اوليه مديريت بحران هستند، اگر تدابير مناسبي انديشيده نشود، هيچ دستگاهي عملکرد مناسبي در حوادث نخواهد داشت.

دکتر ضيائي با اشاره به اينکه جمعيت هلال احمر، پيش از وقوع حوادث، ماموريت‌هاي متفاوتي را به عهده دارد، تاکيد کرد: يکي از اين ماموريت‌ها، آماده کردن مردم و در واقع تاب آور کردن اجتماع از طريق ارائه آموزش‌هاي همگاني است که منجر به تغيير رفتار مثبت در جامعه شود. همچنين در مرحله آمادگي، بايد با توجه به نقشه آمايش سرزميني و متناسب با داده‌هاي آن، خود را آماده کرده تا بتوانيم در زمان وقوع حوادث، چه از نظر فيزيکي، چه از نظر سخت افزاري و چه از نظر نرم افزاري، پاسخي سريع و مناسب داشته باشيم.

ضيائي با تاکيد بر ضرورت برگزاري دوره‌هاي تخصصي پيشرفته در حوزه مديريت بحران و حوادث براي مديران عامل استان‌ها، گفت: ضروري است تا سطح آموزش مديران عامل استان‌ها در حوزه مديريت بحران و حوادث افزايش يابد و در اين زمينه بايد دوره‌هاي فوق‌تخصصي با بهره‌گيري از توان کارشناسي خارج از جمعيت و حتي در سطوح بين‌المللي برگزار کرد و اين ماموريت بايد با همکاري معاونت‌هاي آموزش، پژوهش و فناوري و امور بين الملل در دستور کار قرار گيرد.

وي آموزش نيروهاي هلال احمر چه در بخش داوطلبان و جوانان و چه در بخش امدادگران و نجاتگران و چه در بخش کارکنان رسمي جمعيت را نيز يکي از ملزومات دوره پيشگيري عنوان کرد و افزود: علاوه بر ارتقاي آموزش، جمعيت هلال احمر در حوزه مدافعه گري نيز بايد به وظيفه خود عمل کرده و در دفاع از حقوق مردم در قوانين و مقررات و رعايت اين قوانين با ابزارهايي که در اختيار دارد تاثيرگذار باشد.

تعداد بازديد:284 آخرين تغييرات:96/01/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر