پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 25 آپريل 2019
صفحه اصلي/قرآن

معانی و مفاهیم آیات قرائت را جهت می دهد

قاري هندي:

معاني و مفاهيم آيات قرائت را جهت مي دهد

گروه بين الملل: درک معاني و مفاهيم قرآن کريم در جهت دادن به قرائت و تاثيرگذاري آن روي شنوندگان حائز اهميت است.

 

معاني و مفاهيم آيات قرائت را جهت مي دهد

«محمد کاشان خان»، قاري ۱۹ ساله هندي در گفتگو با خبرگزاري بين المللي قرآن (ايکنا)، اظهار کرد: قرائت قرآن را در هفت سالگي شروع کردم و در طول اين مدت با مطالعه تفسيرهاي متعدد از جمله تفسير «ابن کثير» و «جلالين» (اين تفسير به علت اينکه دو عالم جلال الدين محلي و شاگردش جلال الدين سيوطي با هم نوشته‌اند به تفسير جلالين معروف است) توانسته ام مفاهيم قرآن را به خوبي درک کنم.

وي گفت: دانستن معاني آيات به نوع موسيقايي تلاوت کمک مي کند و با درک مفهوم آيات، تلاوت در راستاي هدف آيه جهت مي گيرد که اين به تاثيرگذاري روي شنونده کمک مي کند.

قاري هندي در پاسخ به اينکه قرآن چه تاثيري در زندگي دارد، اظهار کرد: از تاثير قرآن همين را مي دانم که قرآن زندگي من است و قرآن خود زندگي است.

محمد کاشان نقش پدر و مادر خود را به عنوان اولين معلم قرآن قابل تقدير خواند و افزود: والدينم همواره راهنما و معلم من در زندگي بوده اند و اگر کمک و راهنمايي هاي آن ها نبود هرگز موفق نمي شدم.

وي که نخستين بار است در مسابقات بين المللي شرکت مي کند، حضور در اين دوره را يکي از موفقيت هاي بزرگ خود در عرصه فعاليت هاي قرآني عنوان کرد و گفت: قبل از اين مسابقات در مسابقات ملي قرآن در هند عنوان رتبه نخست را کسب کردم و به عنوان نماينده کشور هند به ايران دعوت شدم.

قاري هندي يکي از معضلات قرآن آموزي در هند را عدم ارائه اين آموزش ها در مدارس دانست و تصريح کرد: در مدارس دولتي زبان عربي آموزش داده مي شود و همين فرصتي براي کودکان مسلمان است تا بتوانند قرآن را ياد بگيرند و معاني آن را متوجه شوند.

وي به نوجوانان ايران توصيه کرد در يادگيري قرآن کوتاهي نکنند، چون ايران يک کشور کاملا اسلامي است و برگزاري مسابقات قرآن نشان مي دهد که دولت ايران تا چه حد حامي قاريان و حافظان قرآن است.

محمد کاشان به قاري خوش خون ايراني «حامد شاکرنژاد» اشاره کرد و افزود: قاريان ايراني محبوبيت زيادي در بين قاريان هندي دارند و ما از تلاوت هاي زيباي قاريان ايراني لذت مي بريم.

وي از استاد خود قاري «فرهاد سلطان خان» ياد کرد و گفت: وي در سال ۲۰۱۴ در مسابقات بين المللي ايران شرکت کرده بود و هميشه از خاطرات خوب خود از اين مسابقات تعريف مي گفت که آرزو مي کردم روزي در اين مسابقات شرکت کنم و اکنون خدا را شاکرم به اين آرزوي خود رسيدم.

قاري نوجوان هندي مسابقات ايران را مسابقات بي نظيري خواند و تاکيد کرد: استقبال ايراني ها و احترامي که نسبت به قاريان خارجي مي گذارند، قابل تقدير است و با اينکه اهل تسنن هستم اما در اينجا کنار قاريان ديگر احساس تنهايي نمي کنم.

وي به شعار مسابقات نيز اشاره کرد و گفت: اين شعار به معناي اتحاد است و اتحاد يعني هيچ تفاوتي بين اهل سنت و شيعه وجود ندارد.

تعداد بازديد:378 آخرين تغييرات:96/02/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر