دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

اعتراف به سوءاستفاده سیاستمداران از فیس‌بوک

اعتراف به سوءاستفاده سياستمداران از فيس‌بوک

مارک زاکربرگ مديرعامل فيس بوک اذعان کرده که بازيگران عرصه سياست از امکانات اين شبکه اجتماعي براي دستکاري آرا و عقايد کاربران استفاده مي‌کنند.

فيس بوک

در حالي که تا چندي پيش زاکربرگ مدعي بود فيس بوک از بابت افزايش انتشار اخبار جعلي در اين شبکه اجتماعي نگراني ندارد، حالا وي اعتراف کرده که ممکن است سياستمداران از فيس بوک براي تاثيرگذاري سوء بر نتايج انتخابات امريکا استفاده کرده باشند.

البته زاکربرگ تا چندي قبل همين مساله را هم يک ايده مضحک مي‌دانست، ولي ظاهرا با گذشت زمان و افزايش فشارها بر فيس بوک براي يافتن راه حلي براي اين مشکل نظرات وي تغيير کرده است.

فيس بوک روز گذشته گزارشي را منتشر کرد که بر طبق آن هم دولت ها و هم بازيگران غيردولتي از فيس بوک به منظور دستکاري افکار عمومي در مورد موضوعات سياسي مانند انتخابات امريکا استفاده کرده اند. فيس بوک اين تلاش ها را هماهنگ شده و منظم توصيف کرده است.

بر طبق اين گزارش براي انتشار اخبار جعلي و محتواي دروغين تلاش هاي سازمان يافته اي هم انجام شده تا اين اخبار تا حد امکان در دسترس افراد بيشتري قرار بگيرند.

بر اساس يافته هاي گروه امنيتي فيس بوک عده اي با طراحي حساب هاي کاربري جعلي در فيس بوک در اقدامي هماهنگ تلاش کردند تا مجموعه متنوعي از اطلاعات را در ارتباط با انتخابات رياست جمهوري آمريکا منتشر کنند که از جمله آنها مي توان به اطلاعات برگرفته از ايميل هاي هک شده هيلاري کلينتون اشاره کرد.

پيش از اين نهادهاي اطلاعاتي آمريکا از دخالت هکرهاي روس وابسته به دولت اين کشور براي تاثيرگذاري بر نتايج انتخابات ايالات متحده خبر داده بودند، اما اين موضوع هنوز اثبات نشده است. در گزارش فيس بوک هم اين موضوع رد نشده است

پيش از اين نهادهاي اطلاعاتي آمريکا از دخالت هکرهاي روس وابسته به دولت اين کشور براي تاثيرگذاري بر نتايج انتخابات ايالات متحده خبر داده بودند، اما اين موضوع هنوز اثبات نشده است. در گزارش فيس بوک هم اين موضوع رد نشده است.

با توجه به اين تحول گروه امنيتي فيس بوک قصد دارد تا تمرکز خود را از موضوعاتي مانند گسترش بدافزارها و هرزنامه ها به موضوعات ديگري مانند تلاش براي دستکاري گفتمان هاي مدني و اثرگذاري سوء بر افکار عمومي منتقل کند.

فيس بوک مي گويد براي حل اين مشکل حساب هاي کاربري درگير اين نوع فعاليت ها را پاک يا تعليق مي کند و براي شناسايي آنها از روش هاي جديدي مانند اتکا به هوش مصنوعي و رايانه هاي خودآموز بهره مي گيرد. فيس بوک پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري فرانسه بيش از 30 هزار حساب کاربري را به همين علت تعليق کرد.

همچنين روش هاي جديدي براي دريافت گزارش هاي کاربران در اين زمينه به کار گرفته مي شود. علاوه بر اين لايک زدن هاي هماهنگ و ناگهاني و سازمان دهي شده نيز براي شناسايي حساب هاي مشکوک به کار گرفته مي شود. بايد منتظر ماند و ديد استفاده از چنين روش هايي مثمر ثمر خواهد بود يا خير.

اين اعتراف در حالي است که پيش از اين به دنبال پيروزي دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آمريکا، مارک زاکربرگ موسس فيس بوک تاثيرگذاري و دخالت اين سايت بر نتايج انتخابات مذکور را انکار کرده بود.

وي همچنين مدعي شد تلاش زيادي کرده تا جلوي تکثير خبرهاي جعلي و نادرست در فيد خبري فيس بوک را بگيرد. اين در حالي است که مخالفان وي مي گويند در بسياري از موارد اخبار قلابي و غيرمعتبري در فيدخبري فيس بوک به طور گسترده در معرض ديد کاربران قرار گرفته و همين اخبار ديدگاه ها و نظرات کاربران در مورد نامزدهاي انتخاباتي را به ناحق تغيير داده است.

زاکربرگ تصريح کرد نهايت تلاش خود را براي ارتقاي کيفيت فيدخبري فيس بوک به عمل آورده، و اين شبکه اجتماعي قادر به تاثيرگذاري بر نتيجه انتخابات نبوده است.

وي افزوده است: من شخصا فکر مي کنم اين ايده که اخبار جعلي فيس بوک که حجم بسيار اندکي از محتواي اين سايت را تشکيل مي دهند، بر نتيجه انتخابات تاثير داشته، ايده کاملا احمقانه اي است.

زاکربرگ علت اين ادعاها را تلاش عده اي براي توجيه نتايج انتخابات اخير رياست جمهوري آمريکا دانسته که منجر به پيروزي شگفت آور دونالد ترامپ نامزد نژادپرست و افراطي جمهوري خواهان گرديده است. به گفته وي اين تصور که حاميان ترامپ آن قدر احمق هستند که صرفا تحت تاثير معدود اخبار جعلي فيس بوک قرار گرفته باشند، تصوري غلط و توهين به آنان است. زيرا به همين نسبت اخبار جعلي در مورد کلينتون هم در فيد خبري فيسبوک منتشر شده است. زاکربرگ گفت: حاميان ترامپ به وي راي دادند زيرا معتقد بودند او مي تواند زندگي بهتري برايشان به ارمغان آورد.

تعداد بازديد:259 آخرين تغييرات:96/02/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر