دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودک

اسبابِ بازي يا اسبابِ دردسر؟

راهنماي انتخاب اسباب بازي براي کودک

دوره ي کودکي دوره بازي ست و کودک با کودک با ايفاي نقش هاي نمادين در بازي به يادگيري آن نقش مي پردازد. در اين ميان والديني هستند که از روي ناآگاهي کودک را به راهي مي برند که خواست خودشان هست.

اسبابِ بازي يا اسبابِ دردسر؟

انتخاب اسباب بازي با توجه به سلول هاي مغزي

کودک تازه متولد شده قريب به دو برابر بيشتر از يک فرد بالغ سلول مغزي(نورون) در مغز خود دارد. اين تعداد سلول در طول رشد کاهش مي يابد و بعد از بلوغ به نصف مي رسد. اما سوال اينجاست که سلول ها به چه قاعده اي در مغز انسان مي ميرند؟

يک نظريه ( و شايد مهمترين آن ها) اذعان مي کند مرگ سلول ها بر اثر عدم استفاده از آن ها مي باشد. براي استفاده از نورون ها بايد محرک به آن ها داد. به عبارت ديگر مغز يک کودک تازه متولد شده پتانسيل اين را دارد که در زمينه هاي بي شماري فعاليت کند، اما بر اثر محدوديت هاي محيطي اين اتفاق رخ نمي دهد.

بنابر آنچه گفته شد بهترين اسباب بازي ها آن هايي هستند که محرک هاي زيادي داشته باشند؛ هم از نظر ظاهري متفاوت باشند هم از منظر اندازه زياد. به طور مثال قطعات چوبي را درنظر بگيريد که از منظر اندازه، رنگ و شکل ظاهري آن ها متفاوت مي باشند. از آنجا که تعداد اين قطعات چوبي زياد است، تشابهاتي نيز ميان آن ها يافت مي شود، مثلا قرمز رنگ ها يک طبقه خواهند بود.

دست ورزي از ديگر نکات ضمني اين نظريه است. دست ورزي به معناي کار با دست مي باشد. اين لغت به لمس حجم، سطح و بُعد اشاره دارد. خمير بازي، خاک بازي، سفال گري و از اين دست بازي ها براي کودک بسيار مفيد فايده هست. اخيرا نيز بازي ديگري با نام مکعب روبيک به وجود آمده است. اين بازي در اشکال گوناگون وجود دارد. يکي از اين اشکال بسيار عالي مثلث هرمي شکلي ست که با چرخش آن هرم از شکل خارج مي شود. تجسم ديداري-فضايي کودک در اين مثلث بسيار ورزيده مي شود.

دست ورزي به معناي کار با دست مي باشد. اين لغت به لمس حجم، سطح و بُعد اشاره دارد. خمير بازي، خاک بازي، سفال گري و از اين دست بازي ها براي کودک بسيار مفيد فايده هست.

انتخاب اسباب بازي با توجه به نقش جنسيتي

کودکان ما فارغ از هر نکته ي ديگر مادران و پدران آينده اند و عموما بر اساس نقش جنسيتي خود عمل خواهند نمود. بازي در کودکي مي تواند آموزش اين نقش جنسيتي باشد. کودک بايد در ابتداي زندگي فرا بگيرد نقش مادر چيست و وظايف پدر کدام است، جامعه از دختران چه مي خواهد و همسر آينده ي آن ها چه مطالباتي خواهد داشت. نقش آموزي جنسيتي نکته اي است که ريشه در کودکي دارد و ميوه در بزرگسالي مي دهد.

در صورتي که اسباب بازي هاي مناسب جنسيت فرزندمان را در اختيار او قرار دهيم به اين نقش آموزي کمک کرده ايم. اما هرگز کودک را به خاطر بازي کردن با اسباب بازي هاي جنس متفاوت سرزنش نکنيد، زيرا در اين صورت کودک عقده نسبت به جنس متفاوت را در خود پرورش مي دهد. پسر بچه وقتي مي بيند خواهرش با عروسک بازي مي کند و او نمي تواند در ذهن خود از جنس مونث يک رقيب مي سازد.

اسباب بازي طبيعي

شايد بهترين اسباب بازي براي هر کودکي، در هر سني و هر جنسي طبيعت باشد. اجداد ما در طبيعت زاده شدند در طبيعت زيستند و در طبيعت مردند. از اين رو دوستي بين انسان و طبيعت دوستي جدا ناشدني مي باشد. کودک خود را به طبيعت ببريد و اجازه دهيد آنجا بدود، حيوانات را نظاره کند و هر کاري که دلش مي خواهد انجام دهد. همچنين دوستي با محيط زيست را نيز به او آموزش دهيد. اجازه ندهيد به طبيعت آسيب بزند و يا حيواني را بيازارد. به او آموزش دهيد محيط زيست سطل زباله نيست و اگر زباله اي دارد در دستش نگه دارد تا در اولين سطل آشغال بريزد.

ممکن است بگوييد در اين زندگي شهري جايي و يا زماني براي طبيعت باقي نمانده است. من مي گويم پارک هاي محله، کوه هاي نزديک و هر جا که اثري از گل و درخت و حيوان باشد براي آموزش او جايي بي نظير است.

يک نکته از اين معني

در سراسر اين مقاله هرگز به تکنولوژي اشاره نشد. شايد شما خوانندگان گرامي اعتقاد داشته باشيد اگر کودک با تکنولوژي کار کند در بزرگسالي مهندس رايانه خواهد شد. تا امروز که اين مطلب به رشته ي تحرير در آمده مقاله اي در جهت تاييد اين مدعا نوشته نشده است. بگذاريد با يک مثال برايتان روشن کنم: کسي که راننده ي خوبي است ،ماشينش را خودش طراحي کرده؟ پس بايد بين استفاده از رايانه و طراحي آن تفاوت قائل شد. در بهترين شرايط کودک شما کار با رايانه را فرا خواهد گرفت. البته اين ياد گيري نيز الزاما مناسب سن او نيست.

صفحات تبلت يا گوشي هوشمند هرگز قدرت دست ورزي فرد را ارتقا نمي دهند. شايد بزرگترين اشتباه در انتخاب اسباب بازي، انتخاب گوشي لمسي براي کودک باشد.

اگر کودک براي بازي با گوشي شما مصر است براي او زمان تعريف کنيد و خود نيز حتما بر کار او با گوشي نظارت داشته باشيد.

تعداد بازديد:286 آخرين تغييرات:96/02/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر