پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

رساله حقوق امام سجاد(ع) تدریس شود/ قصیده فرزدق برای زین العابدین

به مناسبت ولادت امام سجاد(ع)؛

رساله حقوق امام سجاد(ع) تدريس شود/ قصيده فرزدق براي زين العابدين

حجت الاسلام فاطمي نيا با بيان اينکه صحيفه سجاديه و رساله حقوق دو يادگاري است که از حضرت زين العابدين به يادگارمانده مي گويد بايد افرادي داشته باشيم که بتوانند رساله حقوق را تدريس کنند.

خبرگزاري مهر، گروه دين و انديشه: امام سجاد (ع) خود در حوزه عمل فردي و شخصي سرمشق اخلاق و گذشت و رفتارهاي هنجاري و پسنديده بود. مجموعه‌اي از گزارش‌ها و روايات به خوبي نشان مي‌دهد که آن حضرت همان‌گونه که در برابر خداوند زين‌العابدين و سيدالساجدين بوده در برابر مردم سيدالکرام بوده است. همان اندازه که در برابر خداوند امام بزرگوار کرنش داشت، در برابر مردم هم به تواضع و فروتني رفتار مي‌کرد. در بررسي انديشه‌هاي امام مشاهده مي‌شود که امام در حوزه رفتارهاي فردي بيش‌ترين تأکيد را بر اصول اخلاقي مي‌گذارد و در حوزه مسائل اجتماعي هر چند که مي‌کوشد تا اصول اخلاقي را بر حقوقي چيره سازد ولي براي ايجاد جامعه سالم بر حقوق نيز تأکيد دارد. به مناسبت ولادت امام سجاد(ع) مروري کوتاه بر سيره آن حضرت در عصر پر از خفقان اموي خواهيم داشت.

حجت الاسلام مسعود عالي در گفتگو با مهر در مورد وظايف امام سجاد در دوره امويان گفت: امام سجاد(ع) سه وظيفه مهم داشت. حضرت امام سجاد(ع) بعد از شهادت پدر ۳۴ سال زنده ماند. عمر شريف ايشان حدود ۵۸ سال بود که در واقعه عاشورا ۲۴ ساله بودند.

وي ادامه داد: اولين وظيفه امام سجاد فرماندهي کاروان اسراي کربلا بود که بايد پيام اباعبدالله را به گوش تاريخ برساند. اشک چشم امام سجاد(ع) در طول آن ۳۴ سالي که بعد از واقعه عاشورا زنده بود، خشک نشد و دائم به بهانه هاي مختلف گريه مي کرد.

وي افزود: دومين وظيفه آن حضرت حفظ شيعيان بود. در آن مقطع شيعه اي ديگر باقي نمانده بود. شيعيان درجه يک و خالص با امام حسين شهيد شده بودند. حتي خيلي از شيعيان درجه دو يا سه هم در سال ۶۳ و واقعه حره و بعد در سال ۶۴ در قيام توابين و بعد در سال ۶۵ در قيام مختار از بين رفتند.

عالي گفت: از امام سجاد نقل است که فرمودند در مکه و مدينه ۲۰ نفر بيشتر نيستند که محب ما هستند. لذا امام سجاد بايد شيعيان را حفظ کند. لذا ماموريت امام سجاد(ع) جنگ نبود بلکه سکوت بود.

وظيفه سومي که امام سجاد بر عهده داشت بازسازي فرهنگي جامعه مسلمين بود که به شدت منحط شده بودند و از جهت فرهنگي سقوط کرده بودند. فساد توسط دستگاهي مثل دستگاه بني اميه خيلي رواج پيدا کرده بود

وي با اشاره به بازسازي فرهنگي جامعه توسط امام سجاد(ع) گفت: وظيفه سومي که امام سجاد بر عهده داشت بازسازي فرهنگي جامعه مسلمين بود که به شدت منحط شده بودند و از جهت فرهنگي سقوط کرده بودند. فساد توسط دستگاهي مثل دستگاه بني اميه خيلي رواج پيدا کرده بود. زماني که عبدالمک مروان حاکم بود و حجاج ابن يوسف کارگزار او بود، زن رقاصه وقتي مي خواست از مدينه به مکه برود، مردم چنان در مدينه به بدرقه او رفتند و در مکه به استقبال او آمدند که انسان تعجب مي کند. زن رقاصه اي اينقدر محبوب شده بود و خوبان خدا مظلوم و غريب بودند. اين نشان دهنده سقوط جامعه است و جامعه از نظر اخلاقي تنزل پيدا کرده است. امام سجاد بازساي علمي و فرهنگي جامعه مسلمين را بر عهده گرفت. منتهي اين کار را با کلاس درس انجام نداد چون به قدري اختناق شديد بود، شرايط آن وجود نداشت. امام سجاد در قالب دعا و راز و نياز با خدا معارف را منتقل کرد.

وي در پايان اظهار داشت: دعاي ابوحمزه، مناجات خمس عشر، رساله حقوق امام سجاد(ع) و... يادگارهاي امام سجاد است که معارف دين را در قالب دعاها آورده است. بعد امام باقر و امام صادق همين ها را پرورش و تفصيل دادند.

حجت الاسلام فاطمي نيز در مورد سيره امام سجاد در آموزش مردم مي گويد: امام سجاد و بقيه ائمه ما معلمين بشر بودند و هرگز ياددادن را ترک نکردند و مکتب را تعطيل نکردند. منتهي اين امر در هر زمان به گونه اي بوده است. نهضت سيدالشهدا نهضت علم است و حضرت در اين راه کشته شد. در زمان امام سجاد شرايط به گونه اي بود که امام هرکاري انجام مي داد عکس العملي از بني اميه ديده مي شد. يزيد پس از آنهمه ظلم به مدينه حمله کرد و جنايت بزرگي را رقم زد ولي خواست خدا بر اين بود که کسي به خانه امام سجاد متعرض نشد. در اين واقعه حره يکي از دشمنان شماره يک امام سجاد(ع) از حضرت درخواست کرد و زن خود را به خانه امام فرستاد تا در امان باشد چون خانه امام سجاد امن بود.

وي ادامه مي دهد: غلامان و خدمتکاران وقتي خطايي مي کردند حضرت آن را يادداشت مي کرد و چيزي به آنها نمي گفت. در ماه مبارک رمضان حضرت آنها را جمع مي کرد و خطاهاي آنها را مي خواند. پس از آن حضرت مي فرمود من شما را بخشيدم، شما هم دعا کنيد خداوند مرا ببخشد. سپس به آنها پاداشي مي داد و آنها را آزاد مي کرد. کار حضرت اين بود که اين غلامان را بخرد و به آنها آموزش دهد و سپس آنها را آزاد کند. آنها در خانه سيدالساجدين استاد و مبلغ مي شدند.

اين کارشناس ديني معتقد است نهضت امام سجاد نهضتي علمي بود و نه تنها شيعيان خيلي از اهل تسنن نيز روايات امام سجاد را نقل کرده اند.

نقل کرده اند که ديديم در طواف خانه خدا فردي مي آيد که «و کان من اجمل الناس وجهاً» از زيباروترين مردم بود «و اطيبهم ارجا» از خوشبوترين مردم بود. ديدند آن فرد امام سجاد(ع) است

وي در مورد خصوصيات امام سجاد(ع) با نقل روايتي مي گويد: نقل کرده اند که ديديم در طواف خانه خدا فردي مي آيد که «و کان من اجمل الناس وجهاً» از زيباروترين مردم بود «و اطيبهم ارجا» از خوشبوترين مردم بود. ديدند آن فرد امام سجاد(ع) است. عده اي حضرت را نمي شناختند اما وقتي امام به سمت حجر حرکت کرد بي اختيار مردم کنار مي رفتند.

وي ادامه مي دهد: گزارش اهل تسنن اين است که «تنحي له الناس» مردم بي اختيار کنار رفتند. امام به حجر دست زد. اين در حالي بود که هشام نتوانسته حجر را در ازدحام جمعيت لمس کند. به هشام گفتند «من هذا الذي هابه الناس هذه الهيبه؟» يعني اين چه کسي بود که چنين هيبتي داشت. او به صراحت دروغ مي گويد و گفت « لا اعرفه» او را نمي شناسم.

حجت الاسلام فاطمي نيا در ادامه ذکر اين روايت مي گويد: فرزدق شاعر جان در کف نهاد و در مقابل او گفت «انا اعرفه» من او را مي شناسم. او در همان لحظه شعري گفت که مي گويند از همه اشعار او قوي تر است. فرزدق گفت «هَذا الّذي تَعرِفُ البَطْحاءُ وَطْأتَهُ» او کسي است که حتي سرزمين مکه او را مي شناسد. فرزدق ادامه داد تا رسيد به اين قسمت که « وليــــس قـــولک من هذا بضائره» هشام درست است که تو داري تجاهل مي کني «العرب تعــــرف مـــن أنکرت والعجم» اما عرب و عجم او را مي شناسند. مي گويد واضح تر بگويم او کيست؟ مي دانم که تجاهل مي کني ولي مي خواهم براي تو اتمام حجت شود و مي گويد «هذا ابن فاطمة إن کنت جاهله/ بجــــده أنبياء الله قد ختموا» او فرزند فاطمه زهرا(س) است و جد او خاتم پيامبران است. تا آخر که به اينجا مي رسد که بسيار زيبا گفته است «يکاد يمسکه عـــرفان راحته/ رکن الحطيم إذا ما جـاء يستلم‏» اين دست آنقدر با برکت است وقتي مي خواهد به اطراف کعبه بيايد، رکن حطيم مي خواهد اين دست را نزد خود نگه دارد، چراکه اينقدر جود و کرم. لذا فرزدق قصيده اي گفت که ديگر در دنيا مثل آن گفته نشده است.

وي معتقد است: امام سجاد دو يادگار براي ما به جا گذاشت که بايد از آن استفاده کنيم. يکي صحيفه سجاديه است که تنها کتابي که مي توان قسم يادکرد که تمام کلمات آن از ميان دو لب معصوم بيرون آمده صحيفه سجاديه است. ديگري نيز رساله حقوق امام سجاد(ع) است که بايد افرادي داشته باشيم که بتوانند رساله حقوق را در جامعه ما درس دهند.

تعداد بازديد:257 آخرين تغييرات:96/02/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر