پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

اخطار به ۲ اپراتور برای عدم اجرای تعرفه شبکه ملی اطلاعات

معاون رگولاتوري در گفتگو با مهر خبر داد؛

اخطار به ۲ اپراتور براي عدم اجراي تعرفه شبکه ملي اطلاعات

معاون سازمان تنظيم مقررات ارتباطات، نتايج نظارت بر عملکرد اپراتورهاي ارتباطي در اجراي مصوبه کاهش ۵۰ درصدي نرخ دسترسي به اينترنت داخلي بر بستر شبکه ملي اطلاعات را اعلام کرد.

حسين فلاح جوشقاني در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد عملکرد اپراتورهاي ارتباطي براي اجراي مصوبه تفکيک ترافيک اينترنت داخلي از بين الملل، گفت: کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، در مصوبه اي از اپراتورهاي ارتباطي خواست که براي ترافيکهاي اينترنتي که منشا داخلي دارند، تعرفه ترجيحي اعمال کنند.

وي توضيح داد: در اين مصوبه دسترسي به سايتهايي که منشا داخلي دارند به عنوان «واجد شرايط» تعريف و مقرر شد تعرفه ترجيحي دسترسي به اين سايتها چه در مصرف آزاد و چه از طريق خريد بسته هاي اينترنتي، ۵۰ درصد پايين تر از تعرفه اينترنت بين الملل باشد.

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوري با تاکيد براينکه هدف، سياست استفاده از سايتهاي داخلي بر بستر شبکه ملي اطلاعات بوده است، افزود: اين مصوبه در اوايل اسنفندماه ۹۵ مصوب و پس از آن به تمامي اپراتورها ابلاغ شد و براساس آن يک دستورالعملي هم سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، براي بحث ترافيک واجد شرايط، به اپراتور اعلام کرد.

وي با بيان اينکه تقريبا از اواخر اسفندماه ۹۵ شرکتهاي اينترنتي شروع به اجراي مصوبه کردند، خاطرنشان کرد: بررسي ها نشان مي دهد که تقريبا تمامي شرکتهاي اينترنتي و اپراتورهاي اينترنت ثابت (FCP ) اين مصوبه را اجرايي کرده و براي تعداد ۱۰۰ تا ۲۰۰ سايت داخلي پربازديد که خودشان به ما معرفي کردند، اين تعرفه را اعمال کردند.

فلاح جوشقاني افزود: معرفي سايتهاي پربازديد داخلي فعلا براساس دستورالعملي که رگولاتوري به اپراتورهاي اينترنتي داده است صورت گرفته اما به زودي دستورالعمل جديدي از سوي رگولاتوري براي نحوه تشخيص واجد شرايط بودن سايتهاي داخلي به اپراتورها ابلاغ مي شود.

معاون رگولاتوري تصريح کرد: اين مصوبه توسط اکثر شرکتهاي اينترنتي اعمال شده و تنها شرکت مخابرات ايران و اپراتور اينترنتي هاي وب، آن را اجرايي نکرده اند که ما براساس پروانه به اينها تذکر و اخطار داده ايم و عدم اجراي اين مصوبه را پيگيري مي کنيم.

وي در مورد اعمال اين مصوبه توسط اپراتورهاي موبايل نيز گفت: مصوبه تفکيک ترافيک داخل از خارج و کاهش ۵۰ درصدي تعرفه اينترنت داخلي در حوزه ديتاي موبايل، تنها توسط اپراتور رايتل انجام شده است اما دو اپراتور ايرانسل و همراه اول اين مصوبه را به صورت کامل اجرايي نکرده اند.

فلاح جوشقاني اضافه کرد: ايرانسل و همراه اول گفته اند که از نظر فني مشکل دارند و اين مصوبه را تنها براي مصرف آزاد ترافيک داخلي و خارج از خريد بسته اينترنتي، اجرايي کرده اند. البته قول داده اند که با رفع مسائل فني از جمله ارتقاي سيستم صورتحسابگيري (بيلينگ) اين مصوبه را هرچه سريعتر اجرايي کنند.

وي گفت: به هرحال ما به اين دو اپراتور موبايل نيز اخطار داده ايم چرا که بالغ بر ۴۰ روز است که از زمان اجراي مصوبه گذشته است اما نتوانسته اند آن را به طور کامل اجرايي کنند. البته مشکلات فني خود را در جلسات شبکه ملي اطلاعات عنوان کرده اند که اميدوارم به زودي اين اقدام صورت گيرد.

اين مقام مسئول در رگولاتوري تاکيد کرد: اپراتورهاي ارائه دهنده خدمات وايرلس بي سيم ثابت (TD-LTE ) نيز اين مصوبه را به صورت کامل اجرايي کرده اند.

تعداد بازديد:235 آخرين تغييرات:96/02/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر