پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

اثرات ترتیل بر جریان‌سازی انس با قرآن/ نوید حضور قاریان نوآور و نظریه‌‌پرداز

اثرات ترتيل بر جريان‌سازي انس با قرآن/ نويد حضور قاريان نوآور و نظريه‌‌پرداز

گروه فعاليت‌هاي قرآني: مشاور دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني طي يادداشتي به بيان برداشت‌هاي خود از سيزدهمين نشست تخصصي شوراي عالي قرآن پرداخته و اظهار کرده است که برگزاري اين نشست نويد حضور قاريان نوآور و نظريه‌پرداز را به دنبال دارد.


به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، طي روزهاي گذشته سيزدهمين نشست تخصصي شوراي عالي قرآن که به موضوع ترتيل اختصاص يافته بود با حضور و استقبال خوبي از سوي قاريان برجسته و جوان کشورمان مواجه شد.

محمدحسين فريدوني، مشاور دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني که خود از حاضران در اين نشست بود،‌ برداشت‌هاي خود از اين نشست را در قالب يک يادداشت در اختيار ايکنا قرار داده است که شرح آن در زير آمده است.

۱. برگزاري نشست‌هاي علمي در امور قرآني يکي از نياز‌هاي اساسي توسعه فرهنگ قرآني است، نشست بررسي ابعاد تلاوت ترتيل/ مرتل قرآن نيز در همين راستا کاري پسنديده بود که با عنايت الهي و با حضور فعال اصحاب تلاوت قرآن به خوبي برگزار شد. بنابراين به عنوان يک عضو دعوت شده و حاضر در اين نشست از زحمات برگزار‌کنندگان و شرکت‌کنندگان و خصوصاً مشارکت‌کنندگان در ارائه مطالب علمي آن سپاسگزاري مي‌کنم.

۲. انتظار از جامعه دانشگاهي قرآني اين است که موضوع مهم تلاوت و ابعاد و آثار فرهنگي و علمي آن به عنوان يکي از مسائل جدي در حوزه پژوهش و مطالعات قرآني تلقي شده و به آن پرداخته شود. زمان کوتاه ارائه و نقد مقالات و سخنراني‌هاي علمي همايش اين نکته را ياد آور بود که لازم است نشست‌هاي نقد و بررسي علمي ابعاد تلاوت و از جمله تلاوت ترتيل /مرتل در وقت موسوم و حتي هفتگي در طول سال برگزار و در رسانه قرآني ملي به خوبي پوشش داده شود. بديهي است بهترين مکان براي اين کار محيط دانشگاهي و حوزوي است. حاصل اين کار مستمر مي‌تواند در چنين نشست‌هاي سالانه‌اي به صورت جشنواره‌اي مطرح و تبليغ شود.

۳. براي امثال بنده که از بستر جلسات تلاوت وارد عرصه برنامه‌ريزي امور قرآني شده‌ايم حضور در اين نشست‌هاي هنري و معنوي، نعمت است. خصوصاً آن که دوستان با‌اخلاص فعال در ترويج هنر تلاوت و البته فرهنگ قرآني را زيارت مجدد مي‌کنيم، حسن ديگر چنين توفيقي آن است که مي‌توانيم بار ديگر به جايگاه و نقش اين هنر ماندگار در توسعه فرهنگ قرآني توجه مجدد کنيم و در ابعاد مختلف آن بينديشيم و بهره ببريم.

۴. نگارنده توفيق يافت که از افتتاح نشست بررسي ابعاد تلاوت ترتيل تا حدود ظهر جمعه در حسينيه الزهرا(س) حضور يابد و به طور مستقيم در جريان مطالب علمي و فضاي همايش قرار گيرد. بنابراين به عنوان يک مشاهده‌گر مطالعه کننده اين واقعه نکاتي را در خدمت جامعه اساتيد و قاريان ارجمند و ديگر فعالان قرآني عرض مي‌کنم. اميد است که قدمي در مشارکت و تعاون بر برّ و تقوي باشد.

الف- مهمترين برداشت بنده از همايش تلاوت ترتيل آن بود که به لطف الهي جامعه اساتيد و قاريان سال به سال از ابعاد علمي و هنري بالاتري برخوردار مي‌شوند. به‌خصوص نسل جوان قاريان تحصيلکرده در رشته علوم قرآني نويد بخش فضاي نوآوري و حتي نظريه پردازي در مباحث علمي و هنري تلاوت است. بايد اين نعمت بزرگ را قدر دانست و از بزرگ اين سلسله که با هدايت و حمايت معنوي خود اين «فئة قليلة» را پدرانه رشد داده‌اند قدرداني ويژه کرد.

ب- باز شدن نگاه فرهنگي به موضوع تلاوت از ديگر نکات قابل مشاهده در همايش بود.

برخي مدرسان و قاريان درجه يک کشور در اين همايش به کارکرد ويژه فرهنگي تلاوت ترتيل در گسترش انس مردم با قرآن پرداخته و حتي به ضرورت توجه به اين کارکرد در حوزه فنّي و علمي تلاوت نيز تذکر دادند. سخنراني استاد عزيز جناب آقاي حاج احمد ابوالقاسمي از نظر بنده يکي از برجسته‌ترين ارائه‌ها در توجه به ابعاد فرهنگي تلاوت ترتيل بود که جا دارد از ايشان تشکر کنم.

ج- فضاي مباحث و نقدهاي همايش حاکي از آن بود که فضاي گفتماني در مقولات داراي سابقه بيشتر مانند حوزه تجويد، وقف و ابتدا و خصوصاً الحان و نغمات از اتقان قابل توجهي برخورداراست. اما حوزه مباني و اصول حاکم بر تلاوت و استناد آن به سيره، قرآن و حديث هنوز هم وادي ناشناخته‌اي است که نياز به تتبع و طرح سوال و پژوهش کاربردي و بنيادي دارد. همچنين موضوع لحن بيان و توجه به تکيه‌هاي آوايي در کلمات عليرغم گستردگي طرح آن هنوز موضوعي است که براي اتقان علمي و فني نياز به آن دارد که نشست‌هاي نقد و بررسي ويژه‌اي به صورت مستمر در آن برگزار شود. در اين ميان توجه به جايگاه نحوي کلمات و عبارات زير و بم در زنجيره گفتاري و تاثير آن در نبر کلمات و مواکبه کمتر پرداخته شده است.

د- به نظر مي‌رسد که مي‌توان در دوره‌هاي بعدي چنين همايشي، بخشي از آن را به موضوع روش تحقيق در ابعاد اسنادي و ميداني آن اختصاص داد. خوشبختانه در ميان استادان و قاريان، افراد آشنا با اين

مقوله وجود دارد و چنانچه از آنها خواسته شود مي‌توانند ارائه قابل استفاده و در خور توجهي در اين دو موضوع داشته باشند، چنين کاري يقيناً نوع نگاه و برداشت جامعه اهل تلاوت را از مسير برداشت‌هاي ذوقي به روش تحقيق و ارائه علمي سوق خواهد داد. اين ادبيات مي‌تواند علاوه بر نتايج متقن علمي، حضور و گفتمان سازي اهل تلاوت را در محيط‌هاي حوزوي و دانشگاهي به دنبال داشته باشد و اين ضرورتي انکار ناپذير است.

ه- يکي از برجستگي‌هاي مشهود در اين همايش، حضور متعدد اساتيد و قاريان روحاني بود. در بخشي از همايش نيز اين عزيزان نقدهايي نسبت به کم مهري به موضوع تلاوت در فضاي آموزشي و فرهنگي روحانيت داشتند که البته موضوعي در خور تامل و پيگيري است. اما به نظر بنده براي گفتمان سازي نسبت به آثار فرهنگي و اجتماعي تلاوت در فرهنگسازي ديني و تقويت اين جريان در نهاد روحانيت بايد به لسان قوم اقدام کرد. روحانيون اهل تلاوت بايد تمرکز خود را بر توليد مقالات علمي متقن به روش اجتهادي حوزوي بگذارند. به نظر مي‌رسد مي‌توان با تحقيق و دقت اجتهادي، مباني نگاه مقام معظم رهبري نسبت به جايگاه تلاوت در فرهنگ ديني و جايگاه تعليم و تعلم عمومي قرآن و ابعاد آن براساس منابع قرآن و سنت شناسايي و آن را در محيط علمي حوزوي ترويج کرد. چنين کاري مي‌تواند انقلاب فرهنگي در توجه به قرآن در ميان مقالات ديني و انقلاب و در محيط‌هاي معنوي مورد اقبال جامعه ايجاد کند.

خدايا، اين موج قرآني را که به برکت امام و شهيدان و با نفس اولياي تو ايجاد شده است روز به روز در ابعاد مختلف آن وسعت بخش و سيره قرآني اهل بيت را در ميان امت عاشق آنان رواج فرما.

تعداد بازديد:280 آخرين تغييرات:96/02/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر