دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

خیال گردی های کودکانه

خيال گردي هاي کودکانه

شقايق دختر هشت ساله اي است که مادرش دايما از حواس پرتي ها و خيال پردازي هاي وي شکايت دارد.

خيال پردازي کودکان

مادر شقايق معتقد است که او دختري ببسيار باهوش است اما رويايي بودن وي باعث شده که دايما در خانه تنش ايجاد شود چرا که او ساعتها در اتاقش مي ماند و بدون اينکه به تکاليفش رسيدگي کند مشغول خيال بافي و صحبت با خود است.

 

خيال پردازي در هر سني، ممکن است وجود داشته باشد اما معمولا از خردسالي و سنين قبل از دبستان آغاز مي شود و عمدتا داشتن اين رفتار تا سن 8-10 سالگي طبيعي به نظر مي رسد. حتي برخي از کودکان در اين دوره داراي دوست خيالي هم هستند که اين مساله هم غير عادي نيست. تنها زماني بايد نگران خيال پردازي و يا دوستان خيالي کودک شد که عملکرد طبيعي او اعم ازعملکرد تحصيلي وي مختل شود و ضمنا کودک نتواند بين خيال و واقعيت تمايز قايل شود مثلا در موقعيتهاي نامناسب شروع به خيال پردازي و بازي بادوست خيالي اش کند و حتي دوستش را واقعي بپندارد.

با توضيحاتي که ارايه شد و اينکه او هنوز از دامنه سني مذکور فراتر نرفته است پس وجود روياپردازي در شقايق طبيعي به نظر مي رسد و ما تصور ميکنيم چيزي که به شدت مادر شقايق را نگران کرده است حواس پرتي زياد او براي کارهاي روزمره و گاه تکاليف مدرسه اش است. 

ارايه راهکار به والدين 

عمدتا به نظر رسيد که چند مساله در مورد شقايق نيازمند رسيدگي جدي است:

اگر کودک زياد جنب و جوش مي کند و انرژي زيادي دارد، اول به او فرصت بازي بدهيد تا آرام شود و مقداري از انرژي اش با بالا و پايين پريدن و قايم باشک بسوزد، بعد از او بخواهيد کارش را انجام بدهد و پيش از پايان يافتن مقداري از تکاليف که مشخص کرده ايد از جايش بلند نشود.

 

- خستگي و برنامه نامنظم خواب 

- محيط خشک و رسمي خانواده

- وقت گذاشتن کم والدين 

- تغذيه نامناسب 

براي کاهش خستگي  شقايق لازم بود که برنامه خواب وي بسيار منظم شود. مادر شقايق متعهد شد که ساعت نه شب او را به رختخواب ببرد تا او حداقل هشت ساعت در شبانه روز خواب کافي داشته باشد ضمن اينکه اگر ملاحظه مي کند که کلاس زبان براي او  بسيار خسته کننده است، رفتن به اين کلاس را متوقف کند.

ضمنا مقرر شد که والدين شقايق مسايل کاري  و تماس هاي تلفني و .. را تا حد زيادي محدود کنند و وقت بيشتري را صرف صحبت و رسيدگي به امورات وي کنند به نظر تنهايي او باعث شده بود که تا اين حد با وسايل و عروسک هايش صحبت کند چون همزبان ديگري در خانه نداشت. 

ضمن اينکه پدر شقايق موظف شد که حداقل هفته اي يکبار شقايق را به پارک يا يک گردش يک ساعته ببرد همچنين حتما هر شب نيم ساعت براي کتاب خواندن براي او وقت بگذارد و در مورد اتفاقات روز با او صحبت کند. 

و مساله آخر تغذيه بسيار نامناسب شقايق بود. مادر شقايق نيز موظف شد تا براي تامين تغذيه وي قدري با سليقه تر و با حوصله عمل کند و انواع کيک ها و شيريني هاي خانگي را براي تغذيه شقايق مهيا کند. از طرف ديگر، ميوه هاي خرد شده به اشکال زيبا همچنين ميوه هاي خشک مانند سيب و آلو و زرد آلو هم براي او مي تواند مفيد باشد. 

گنجاندن ريز مغزهايي مثل پسته و بادام، مويز وگردو و .. نيز در برنامه هر روزه شقايق بايد گنجانده شود. 

نقش بازي ها را از قلم نيندازيد

در اغلب موارد بازي ها براي کودکان فقط جنبه سرگرمي نداشته و عمدتا يک راه مناسب درماني هستند. اگر کودک زياد جنب و جوش مي کند و انرژي زيادي دارد، اول به او فرصت بازي بدهيد تا آرام شود و مقداري از انرژي اش با بالا و پايين پريدن و قايم باشک بسوزد، بعد از او بخواهيد کارش را انجام بدهد و پيش از پايان يافتن مقداري از تکاليف که مشخص کرده ايد از جايش بلند نشود.

اين بازي ها نيز در افزايش تمرکز کودک کمک مي کند:

پازل ها 

پازل ها يکي از بهترين ابزارهاي افزايش تمرکز در کودکان هستند. در پازل هاي تصويري، که براي پيدا کردن هر تکه مناسب بايد توجه و تمرکز زيادي به خرج داد، تمرکز و توجه کودک افزايش مي يابد.

بازي با مکعبها

با مکعب هاي رنگي شکل هاي ساده اي به عنوان الگو بسازيد و از فرزندتان بخواهيد پس از مشاهده مانند الگوي شما

 بسازد. پس از چند بار موفقيت، در مراحل بعدي، پس از ساختن الگوي مورد نظر، از کودک بخواهيد بادقت آن را مشاهده کند، سپس روي آن را بپوشانيد و از کودک بخواهيد مانند شما آن را بسازد. 

پيدا کردن تصاوير اشتباه

اين تصاوير شامل يک نقاشي شلوغ است که داراي اشتباهاتي است و کودک بايد اين اشتباهات را شناسايي کند. 

مازها

حل کردن مازها نيز نيازمند تمرکز زيادي است. اين مازها را يا خودتان طراحي کنيد و يا به صورت آماده از کتابفروشي ها تهيه نماييد.

حل جداول سودوکو

حل اين جدولها جز برنامه هاي آموزشي برخي از مدارس است. اما اين جدولها در افزايش تمرکز کودکان هم بسيار نقش

 دارد .

معلم چه مي تواند بکند؟

-  نحوه‌ نشستن دانش‌آموز در کلاس درس، بر تمرکز وي موثّر است؛ بنابراين مراقب باشيد که دانش‌آموز در هنگام ارائه درس

پازل ها يکي از بهترين ابزارهاي افزايش تمرکز در کودکان هستند. در پازل هاي تصويري، که براي پيدا کردن هر تکه مناسب بايد توجه و تمرکز زيادي به خرج داد، تمرکز و توجه کودک افزايش مي يابد.

 

 و ... سرش را به حالت خوابيده روي ميز نگذارد و صاف و درست بنشيند.

-  اگر مطالب به‌صورت شعر و يا ريتميک باشد، موجب تقويت دقّت دانش‌آموزان مي‌شود.

-  به دانش‌آموز کم‌دقّت، مسئوليّت داده و او را در کارهاي گروهي شرکت دهيد تا بدين وسيله، برخي مطالب را از دوستان خود فرا بگيرد.

-  اگر مطالبي که تدريس مي‌شوند، همراه با تصوير باشند، بر ميزان يادگيري دانش‌آموزان تأثير بيشتري خواهند داشت.

-  معلّم با طرح سؤال‌هاي مختلف، بر قدرت تفکّر و افزايش دقّت دانش‌آموزان، نقش بسزايي خواهد داشت. 

-  از دانش‌آموزان بخواهيد در هنگام خواندن مطالب، زير آن خط بکشند و يا انگشت خود را زير کلمات بگذارند و شمرده شمرده بخوانند.

تعداد بازديد:251 آخرين تغييرات:96/02/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر