دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۱۱ مربی لیگ برتری در لیگ یک/ استقلال اهواز رکود تغییرات را شکست

گزارش تحليلي - خبري مهر؛

۱۱ مربي ليگ برتري در ليگ يک/ استقلال اهواز رکود تغييرات را شکست

رقابت‌هاي فوتبال ليگ دسته اول درحالي به پايان رسيد که حضور مربياني با سابقه ليگ برتري بر کيفيت اين مسابقات افزود؛ يک تيم سقوط کننده هم رکورد تغييرات را شکست!  

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌هاي ليگ دسته اول کشور که با سطح کيفي بالا و با حضور ۱۸ تيم برگزار شد، با قهرماني و نايب قهرماني دو تيم پارس جنوبي جم و سپيدرود و راهيابي اين دو تيم به هفدهمين دوره از ليگ برتر به پايان رسيد. همچنين در پايان اين مسابقه سه تيم خيبر خرم آباد، فولاد يزد و استقلال اهواز با قرار گرفتن در سه رتبه پاييني اين مسابقات به ليگ دسته دوم سقوط کردند.

يکي از عواملي که باعث شد ليگ يک در اين فصل با کيفيت تر از فصل‌هاي گذشته پيگيري شود، حضور چند مربي با سابقه نشستن روي نيمکت تيم هاي ليگ برتري در اين مسابقات بود. حضور مربيان ليگ برتري و پيامد آن حضور بازيکنان ليگ برتري بر جذابيت و کيفيت اين مسابقات افزود تا اين اميدواري ايجاد شود که ليگ يک نيز در سال هاي آينده روي جاده پيشرفت گام بردارد. در خصوص حضور مربيان در ليگ يک و تغييرات آنها در طول فصل مي توان به نکات زير اشاره کرد.

* ۸ تيم بدون تغيير مربي
در بين ۱۸ تيم ليگ برتري، ۱۰ تيم در طول مسابقات مربيان خود را تغيير دادند و ۸ تيم بدون تغيير ليگ را به پايان رساند. در ميان اين ۸ تيم، يک تيم سقوط کرده به ليگ يک نيز ديده مي‌شود. 

پارس جم، سپيدرود، ملوان، گل‌گهر، مس کرمان، مس رفسنجان، ايرانجوان و فولاد يزد تيم هايي بودند که ليگ را با همان مربياني به پايان رساندند که با آن ها شروع کرده بودند. در ميان اين ۸ تيم، دو تيم پارس جم و سپيدرود به ليگ برتر صعود کردند و تيم هاي گل گهر و ملوان نيز تا آخرين روز ليگ در کورس صعود قرار داشتند. همچنين مي‌توان گفت فولاد يزد نيز تنها تيمي بود که دست به تغيير سرمربي اش نزد و به ليگ دسته دوم سقوط کرد.

* بالانشين ترين تيمي که مربي عوض کرد
تيم فوتبال بادران را مي‌توان بالانشين ترين تيم در جدول رده بندي دانست که در ميانه راه دست به تغيير سرمربي زد. اين تيم ليگ را با اکبر ميثاقيان آغاز کرد و با اين مربي از نيم فصل هم عبور کرد. اما نتايج نه چندان مورد رضايت مديران اين باشگاه باعث شد تا آنها ميثاقيان را برکنار کرده و هدايت تيم شان را به محمد ربيعي بسپارند. اين تيم در زمان هدايت ربيعي نتايج خوبي گرفت و در نهايت با ايستادن در رده پنجم جدول به کار خود خاتمه داد تا اين تيم را بالانشين ترين تيم جدول رده بندي دانست که مربي‌اش را در بين راه تغيير داد.

* از برکناري در ليگ يک تا حضور در ليگ برتر
از نکات عجيب در تغييرات مربي اين بود که دو مربي بعد از برکناري از تيم‌هاي ليگ يکي به دليل ضعف در نتيجه گيري، از سوي تيم‌هاي ليگ برتري استخدام شدند. فيروز کريمي که فصل را با تيم اکسين البرز در ليگ يک شروع کرد بعد از برکناري از اين تيم به تيم صنعت نفت در ليگ برتر پيوست و اکبر ميثاقيان هم که از ابتدا سرمربي تيم بادران بود، بعد از برکناري هدايت تيم سياه جامگان در ليگ برتر را بر عهده گرفت.

* از برکناري در ليگ برتر تا حضور در ليگ يک
در مقابل مربياني هم بودند که از ليگ برتر کنار گذاشته شدند و بعد از آن هدايت تيم‌هاي ليگ يکي را پذيرفتند که ا زجمله آنها مي‌توان به يحيي گل‌محمدي و نادر دست نشان اشاره کرد. گل‌محمدي بعد از آن که با ذوب آهن نتايج ضعيفي در ليگ برتر گرفت و از کار برکنار شد، هدايت تيم اکسين در ليگ يک را پذيرفت و البته در اين تيم هم نتوانست رضايت مديران تيم را جلب کند.

نادر دست نشان هم بعد از آن که در نيم فصل از صنعت نفت آبادان کنار گذاشته شده بود، جانشين عليرضا مرزبان در تيم خونه به خونه شد و البته با اين تيم موفق به صعود به ليگ برتر نشد.

* ۱۱ مربي ليگ برتري در ليگ يک
حضور تعدادي از مربيان با سابقه حضور روي نيمکت تيم‌هاي ليگ برتري در اين مسابقات باعث رونق بخشيده شدن به اين دوره از مسابقات شده بود. مهدي تارتار، وينگو بگوويچ، محمد مايلي کهن، نادر دست نشان، يحيي گل‌محمدي، منصور ابراهيم زاده، نادر دست نشان، فيروز کريمي، غلام پيرواني، عليرضا مرزبان و  اکبر ميثاقيان مربياني بودند که مي‌توان آنها را مربيان ليگ برتري دانست که در اين فصل حضور در ليگ يک را تجربه کردند.

* دو مربي خارجي در ليگ يک
تنها دو تيم در اين دوره از مسابقات از مربي خارجي استفاده کردند. گل گهر سيرجان و مس رفسنجان دو تيمي بودند که با استخدام دو مربي کروات قدم به مسابقات گذاشتند. اين دو تيم مربيان خود را عوض نکردند و از روند امتياز گيري آنها نيز رضايت داشتند.

* جابجايي دو مربي در ليگ يک
محمود فکري و مهدي پاشازاده تنها مربياني بودند که فصل را با يک تيم در ليگ يک شروع کرده و بعد از جدايي از تيم اولشان، به تيمي ديگر از ليگ يک پيوستند. فکري فصل را با تيم نساجي شروع کرد و با تيم نفت مسجد سيلمان به اتمام رساند و پاشازاده نيز فصل را با تيم  راه آهن آغاز کرد و با آلومينيوم اراک به پايان رساند.

* رکورد شکني استقلال 
تيم استقلال اهواز از بابت تغيير و تحولات روي نيمکت خود يک رکورد تاريخي شکست. اين تيم فصل را با حميدرضا فرزانه بعنوان مربي آغاز کرد و با حميدرضا بابايي به پايان رساند. اما اين دو تنها مربياني نبودند که روي نيمکت اين تيم نشستند. در طول فصل حدودا يازده مربي در مقاطع مختلف به عنوان مربي دائم و موقت هدايت اين تيم را عهده دار بودند. استقلال اهواز يکي از پر مشکل ترين تيم‌هاي اين دوره از مسابقات بود و در نهايت نيز با حداقل امتيازات ممکن و بدون آن که حتي يک پيروزي به دست بياورد ليگ را به پايان رساند. 

بعد از استقلال اهواز تيم راه آهن با ۵ سرمربي و بعد از آن نساجي با ۳ سرمربي در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند. 

تعداد بازديد:238 آخرين تغييرات:96/02/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر