پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن

اتحادیه‌های قرآنی به یک اسم و تابلو تبدیل نشوند

حجت‌الاسلام خاموشي بيان کرد:

اتحاديه‌هاي قرآني به يک اسم و تابلو تبديل نشوند

گروه مؤسسات قرآني مردم‌نهاد: رئيس سازمان تبليغات اسلامي با بيان اينکه اتحاديه‌ها نبايد تنها تشخص تابلويي در جايي پيدا کنند، اظهار کرد: اتحاديه‌ها مي‌توانند کارهاي خاصي در زمينه توسعه قرآن در محلات انجام دهند.

به گزارش خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد‌مهدي خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي در همايش تجليل و تکريم از مديران تشکل‌ها و مربيان قرآن استان تهران که صبح امروز ۱۸ ارديبهشت‌ماه در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد به سخنراني پرداخت.

وي ضمن تبريک ايام شعبانيه به ويژه عيد و ميلاد مسعود حضرت علي اکبر(ع) و عيدي که منتظر آن هستيم(نيمه شعبان) اظهار کرد: موضوع اين جلسه تقدير از مربيان قرآن است اما موضوعي که من انتخاب کردم در خصوص سبک زندگي قرآني است.

خاموشي با تأکيد بر اينکه شما مربيان گرانسنگ بايد بدانيد چه چيزي را تعريف کنيد، تصريح کرد: شما مروجان کلام خدا و وحي هستيد که رفيعتر و برتر از اين کلام سخني نيست. مجموعه علوم و نياز‌هاي بشر توسط خدا بيان شده است که شما آن را به ديگران انتقال مي‌دهيد. چيز ديگري قابل قياس نيست.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اينکه بسته‌هاي مختلفي در قرآن پيرامون سبک زندگي قرآن مي‌توان تعريف کرد، اضافه کرد: در قرآن به دو کار اشاره شده است که اگر انسان بر اساس آن تربيت يافته باشد و عامل به آن باشد اهل نجات خواهد بود چنانکه از نماز سؤال مي‌شود و همچنين پرسيده مي‌شود که آيا اهل انفاق به مساکين و محرومان بوده‌ايم يا خير.

وي با اشاره به اينکه در سوره حاقه راجع به افرادي که نامه عمل آنها به دست راست و يا چپشان داده مي‌شود، عنوان کرد: بر اساس آيات صريح اين سوره تثبيت و تقرير شده است که اگر اهل نماز و انفاق باشيد اهل نجات هستيد و جز اصحاب يمين خواهيد بود.

خاموشي با اشاره به فرقه‌هاي از سوره معارج که از سور جزء ۲۹ قرآن کريم است، اضافه کرد: طي آيات اين سوره اشاره شده است که روز قيامت روزي است که ملائکه به سمت خدا بالا مي‌روند و روزي است که يک روز آن معادل ۵۰ هزار سال است ما يک عمر کوتاه چند دهه ساله در دنيا داريم که براي آن کارهايي را انجام مي‌دهيم و حال آنکه براساس تعاليم قرآن هيچ کدام از اينها داراي ارزش نيستند چرا که روز قيامتي مي‌رسد که يک روز آن معادل ۵۰ هزار سال است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي با تأکيد بر اينکه مربيان قرآن بايد از قيامت، دنيا و برزخ زياد صحبت کنند چون نجات‌دهنده است، عنوان کرد: زيرا آخرت بنا بر صريح آيات قرآن زندگي است.

وي عنوان کرد: در قسمت دوم اين سوره اشاره مي‌شود به خصلت‌هايي از انسان چون حريص بودن و اينکه اگر شري به او برسد داد و فرياد مي‌زند و اگر خيري به او برسد آن را پنهان مي‌کند و حال اينکه افرادي هستند که اهل جزع و فزع، و اهل دنيا نيستند.

وي با اشاره به آيه «الَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ دَائِمُونَ» اظهار کرد: بنا بر نظر مفسرين اين بخش از آيه اشاره مي‌کند به نماز‌هاي ۱۷ رکعت واجب يوميه و از ديگر‌سو اينها افرادي هستند که در اموالشان حق معلوم نيز براي درخواست‌کنندگان و محرومان است. که منظور از آن انفاق تبرءي است. يعني شما بخشي از درآمد خود را به سائل و محروم کمک مي‌کنيد و حاجتي از آنها را مرتفع مي‌کنيد. اينها افرادي هستند که به روز جزا ايمان دارند.

خاموشي با تأکيد بر اينکه معاد جايگاه رفيع در نظام تربيتي دارد، اضافه کرد: فردي که اهل دنيا است با آنکه اهل آخرت است رفتار و منش متفاوتي دارد. شما معلمان تنها بيان‌کننده صرف ظاهر قرآن نيستيد بلکه بايد به باطن آن نيز توجه کنيد.

وي با اشاره به اينکه انقلاب ما به خون شهدا امضاء شده است و به دست ما رسيده است، عنوان کرد: اگر مقام معظم رهبري فرمودند بايد پاي صندوق‌هاي رأي بياييم بايد به فرمايش ايشان جامه عمل بپوشانيم. چون آراي ما تثبيت‌کننده جمهوري اسلامي است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اينکه بسته تعليم ديني ـ قرآني متعددي براي سبک زندگي قرآني وجود دارد، اضافه کرد: عمر اصلي زمان بر سبک زندگي مسلمانان بايد بخورد چون اوج ابراز موحدانه کرنش صلاة در قبال معبود است.

خاموشي اظهار کرد: اين بسته قرآني را به شما مربيان عزيز به‌عنوان نمونه ارائه کردم شما موظف هستيد بسته‌هاي تربيتي زيادي را از قرآن در‌بياوريد چنانچه که در کلام الله مجيد در قبال روابط با دشمن، احترام به پدر و مادر، زندگي خانوادگي و... فرمايشاتي بيان شده است.

وي با اشاره به اينکه مربيان قرآن براي ترويج سبک زندگي قرآني پيشگام هستند، اظهار کرد: براي انتقال آن نيز نبايد استنکاف و نظرتنگي کنيم و اول بايد سبک زندگي قرآني را در زندگي خود شروع کنيم و سپس با عمل آن را به ديگران انتقال دهيم.

خاموشي با تأکيد بر اينکه محافل قرآن را در خانه، منازل و محلات فراموش نکنيم، تصريح کرد: من شما را به برپايي محافل قرآن در منازل توصيه مي‌کنم همچنين مي‌توان در بلوک‌هاي مسکوني کانون قرآني تشکيل دهيم چنانچه در بلوک‌هاي مسکوني پرچم قرآن زده شود که در مردم تأثير‌گذار است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي اظهار کرد:قرآن را به منازل ببريد نه اينکه بر تاقچه بگذاريد همچنين اتحاديه‌ها نبايد تنها تشخص تابلويي در جايي پيدا کنند. بلکه به محلات برويد. اتحاديه‌ها مي‌توانند کارهاي خاصي در زمينه توسعه قرآن در محلات انجام دهند و اين اتحاديه بر بودجه‌هاي مردمي تکيه کنند.

تعداد بازديد:272 آخرين تغييرات:96/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر