دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

قصه گلابی برجام/ ۴ درصدی‌های پُر رو/ گلهای خندان!

حواشي مناظره سوم؛

قصه گلابي برجام/ ۴ درصدي‌هاي پُر رو/ گلهاي خندان!

سومين مناظره انتخابات رياست جمهوري با محوريت مسائل اقتصادي همچون دو مناظره قبلي، حواشي خاص خود را داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، سومين مناظره انتخابات رياست جمهوري دقايقي پيش با محوريت مسائل اقتصادي آغاز شد.

- اين مناظره همچون دو مناظره قبلي، حواشي خاص خود را داشت که در ادامه به آن ها خواهيم پرداخت.

- با وجود آنکه ساعت شروع مناظره ۱۶:۳۰ اعلام شده بود، اسحاق جهانگيري زودتر از بقيه، ساعت ۱۵ در معاونت سيما حضور پيدا کرد.

- پس از جهانگيري، به ترتيب هاشمي طبا، قاليباف، رئيسي و از همه ديرتر حسن روحاني براي مناظره در معاونت سيماي رسانه ملي حضور پيدا کردند.

- نامزدها در جمع خبرنگاران، درباره مسائل اقتصادي سخن گفتند. قاليباف اظهار کرد که پيشنهاد اعلام دارايي نامزدها با منافع ۴ درصدي ها در تضاد بوده است؛ حسن روحاني نيز گفت: «نامزدها اگر وعده اي مي دهند، بگويند که منبع آن چيست؛ از حقوق چه کسي مي زنند و چگونه تورم ايجاد مي شود.»

- مانند مناظره هاي قبلي، ابتدا قائم مقام و سپس رياست سازمان صدا و سيما به استقبال از نامزدها آمدند.

- طي قرعه کشي انجام شده، شماره هاي ۱ تا ۶ به ترتيب به مصطفي هاشمي طبا، محمدباقر قاليباف، مصطفي ميرسليم، حسن روحاني، اسحاق جهانگيري، سيدابراهيم رييسي اختصاص يافت.

- به گفته همراهان کانديداها دماي هوا در استوديو ۱۸ درجه سانتي گراد است.

شروع تهاجمي جهانگيري

- جهانگيري اظهارات خود را با صداي بلند و با عتاب و خطاب آغاز کرد. وي در بخشي از اظهارات خود گفت: «نامزدها از سابقه خود نترسند و بگويند در زمينه مبارزه با قاچاق کالا در قوه قضاييه و نيروي انتظامي چه اقداماتي کرده اند.» پس از سوالات نامزدها از جهانگيري، بار ديگر نوبت به معاون اول دولت رسيد. جهانگيري صداي بلند را فراموش نکرده بود. وي قاليباف را مخاطب تمام اظهارات خود قرار داد. جهانگيري گفت: «آقاي قاليباف به حرف خلاف زدن عادت کرده است. آقاي قاليباف آيا مي دانيد در بانک شهر و بانک قوانين چه خبر است؟ من بنابر مصالح ملي نمي خواهم برخي مباحث را مطرح کنم.» قاليباف بلافاصله پس از اتمام صحبت هاي جهانگيري با خنده طعنه آميز گفت: «اميدوارم از حرف هايتان عقب نشيني نکنيد.»

۴ درصدي‌هاي پُر رو

- قاليباف در نوبت سوالات خود از ميرسليم، گفت:« آقاي جهانگيري مي گويد ۲ هزار و ۲۰۰ ميليارد در املاک نجومي دزدي شده است. ايشان بايد اين اتهام را جواب بدهند؛ اين ۴ درصدي ها خيلي پُر رو هستند.» ميرسليم در نوبت سخنراني خود ضمن گلايه از بگو مگو ميان جهانگيري و قاليباف گفت: «ما داريم بحث صادرات را مطرح مي کنيم؛ درباره مباحث مربوط به فساد در زمان خودش صحبت کنيد.»

قصه برجام و گلابي!

- رئيسي در ادامه اين مناظره در نوبت سوالش از روحاني گفت:« ما يک بار قبلا گفتيم که مناظره اي ميان دولت کنوني با مسئولان دولت سابق برگزار شود تا ديگر حواله دادن مسائل به گذشته قبل تمام شود.»

- وي در بخش ديگري از سخنان خود به تشبيهي که روحاني از برجام در گذشته انجام داده بود بازگشت و گفت:«يکي از گلابي هايي که بايد از برجام مي گرفتيد، منابع خارجي بود.»

- قاليباف در نوبت طرح سوال خود از روحاني بار ديگر برگه اي را اين بار با موضوع آمار بيکاري از چنته اش بيرون آورد. وي در پايان سخنان خود در نقد دولت گفت: «درختي که 4 سال ثمر ندهد، 4 سال ديگر هم ثمر نخواهد داد.»

اشتباه لُپي مجري!

- پس از پايان سخنراني روحاني، نوبت به قرعه کشي براي حضور نامزد بعدي پشت تريبون رسيد. مجري برنامه شماره 1 را از گوي بيرون کشيد و از مصطفي ميرسليم خواست که پشت تريبون برود؛ هاشمي طبا در همين حين گفت که شماره يک منم!

درِ گوشي هاي رقبا!

در حين سخنان قاليباف، حسن روحاني صحبت هايي را با يار دست چپش يعني جهانگيري مطرح کرد. جهانگيري نيز با رئيسي صحبت هايي را داشت.

هيچ رانتي نگرفتم

- جهانگيري در نوبت سوال خود از هاشمي طبا، در واکنش به اظهارات قاليباف که شائبه اي را درباره خانه وي مطرح کرده بود گفت: «من تاکنون در عمرم هيچ گونه رانتي نگرفته ام؛ اگر هم زميني گرفته ايم، با قيمت روز بوده است.» قاليباف با شنيدن اين صحبت، لبخند زد.

افشاگري عليه جهانگيري/ سند رو شد

- همزمان با رد ادعاي قاليباف از سوي جهانگيري مبني بر نداشتن ملک گران قيمت، سند ملک نجوميِ معاون اول رئيس جمهور و همچنين وکالت وي به عباس پاليزدار براي فروش ملک در کشور بلاروس در فضاي مجازي منتشر شد.

فراموشي!

- در قسمت پاياني مناظره، نوبت به سوال از مصطفي هاشمي طبا رسيد؛ سوال اين بود: برنامه شما براي نظام مالياتي چيست؟ هاشمي طبا پس از يک دقيقه از دو دقيقه فرصت خود، رو به مجري گفت:« سوال چه بود؟ مي شود دوباره تکرار کنيد؟»

- ميرسليم در بخش پاياني مناظره در نوبت سخنان خود با اشاره به استفاده نکردن دولت از ظرفيت هاي دروني با دست خطاب به جهانگيري گفت: «همين فرمانده نتوانست از ظرفيت هاي دروني در اقتصاد استفاده کند.»

ما گل هاي خندانيم

- نوبت به جمع بندي مصطفي هاشمي طبا رسيد؛ هاشمي طبا که تصور کرد بايد پشت تريبون برود، نيم خيز شد! وي در ادامه برگه اي را بيرون آورد اما نه براي رو کردن سند بلکه براي شعرخواني! «ما گل هاي خندانيم؛ ما وطن را مانند جان مي دانيم.»

تعداد بازديد:262 آخرين تغييرات:96/02/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر