پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مادر خوانده‌ها مشمول مرخصی زایمان می‌شوند!

مادر خوانده‌ها مشمول مرخصي زايمان مي‌شوند!

مادراني که اقدام به پذيرش کودکان بي سرپرست مي‌کنند مي‌توانند مشمول مرخصي زايمان شوند.

به گزارش کودک مديا به نقل از ميزان، طي سال‌هاي اخير اقدامات متعددي در راستاي واگذاري سرپرستي کودکان فاقد سرپرست به خانواده‌هاي متقاضي در دستور کار قرار گرفته است.

روند فرزند خواندگي که روزي بسيار دشوار بود اکنون تا حدود زيادي تسهيل شده است و اين را شايد بتوان نتيجه بازنگري در قانون حمايت از فرزندخواندگي دانست.

در سال ۹۲ قانون حمايت از فرزندخواندگي مورد بازنگري قرار گرفت و همين موضوع سبب شد خانواده‌ها آسان‌تر از قبل نسبت به قبول سرپرستي کودکان فاقد سرپرست اقدام کنند.

در پي بازنگري قانون حمايت از فرزندخواندگي، امتيازاتي نيز براي خانواده هايي که اقدام به قبول سرپرستي يک کودک مي‌کنند در نظر گرفته شد.

بر همين اساس، مقرر شد مادراني که حمايت از کودکان بي سرپرست را برعهده مي‌گيرند مشمول مرخصي دوره بارداري شده و از مزاياي حق اولاد نيز بهره‌مند شوند.

البته براي اين امتياز، تبصره‌اي نيز در نظر گرفته شده و کودکي که به سرپرستي گرفته مي‌شود بايد زير ۳ سال باشد تا مادر بتواند از مرخصي زايمان بهره‌مند شود.

شروع مرخصي مادراني که اقدام به فرزند خواندگي مي‌کنند از تاريخ صدور حکم سرپرستي آزمايشي شش ماهه از مرجع قضايي است و مدت زمان مرخصي نيز ۸۴ روزه است.

محمد نفريه، مديرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزيستي کشور در رابطه با امتيازات در نظر گرفته شده براي مادران خانواده هايي که اقدام به پذيرش سرپرستي کودکان بي سرپرست مي‌کنند مي‌گويد: خانواده هايي که اقدام به پذيرش يک کودک بي سرپرست مي‌کنند مي‌توانند مشمول برخي از خدمات شوند.

وي مي‌افزايد: اين خدمات مشمول بهره مندي مادر از مرخصي زايمان و همچنين دريافت حق اولاد مي‌شود.

مديرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزيستي کشور با اشاره به مشکلات متعدد موجود بر سر اختصاص مرخصي زايمان به مادراني که اقدام به گرفتن فرزند خوانده مي‌کنند مي‌گويد: پيش از اين سازمان تامين اجتماعي با اعطاي مرخصي دوره مراقبت به مادر خوانده‌ها به همراه حقوق و مزايا موافقت نمي‌کرد، اما با جلسات متعددي که با مسئولان اين سازمان داشتيم در نهايت با اين امتياز براي مادران موافقت شد.

شرايط لازم براي بهره مندي از مزاياي مرخصي زايمان

زن خانواده‌اي که اقدام به پذيرش يک کودک بي سرپرست مي‌کند در صورتي که شاغل بوده و بيمه نيز باشد مي‌تواند در صورتي که کودک پذيرش کرده شان زير ۳ است، با ارائه مدارک و مستندات مربوطه از جمله قرار سرپرستي آزمايشي از مرجع ذي صلاح قضايي به همراه نامه اداره بهزيستي از ۸۴ روز مرخصي استفاده کند.

مبناي تعيين سن فرزند خوانده نيز از جمله مستندات مهمي است که لازم است به اداره بيمه ارائه شود.

تعداد بازديد:352 آخرين تغييرات:96/02/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر