پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

مرحله اول شتابدهنده سزامی با حضور ایرانیان افتتاح شد

در اردن ؛

مرحله اول شتابدهنده سزامي با حضور ايرانيان افتتاح شد

مرحله اول «شتابدهنده سزامي» امروز با حضور نمايندگاني از ايران، فلسطين و کشورهاي ديگر در قلب خاورميانه در شمال غربي امّان پايتخت اردن افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از بي بي سي، طرح مرکز تحقيقاتي Synchrotron-light for Exprimental Science and Applications امروز در اردن افتتاح شد. در مراسم افتتاحيه اين مرکز پادشاه اردن، وزير علوم مصر و سفير ايران سخنراني کردند. اين مرکز که با همکاري کشورهاي مختلف در خاورميانه و اروپا ساخته شده اکنون در اختيار دانشمندان ايراني، فلسطيني و اروپايي قرار خواهد گرفت.

در مرکز سينکروترون با توليد اشعه هاي قدرتمند نور چشم اندازي دقيق از هر چيزي فراهم مي کند. با اين روش مي توان بافت هاي سرطاني يا حتي کاغذهاي پوستي باستاني را براي وجود بيماري هاي مختلف بررسي کرد.

ساختمان اين مرکز در ۳۵ کيلومتري شمال عمان پايتخت اردن قرار دارد. ايده ساخت اين مرکز حدود ۲۰ سال قبل شکل گرفته است.

اين نخستين مرکز سينکروترون خاورميانه به حساب مي آيد. سزامي درحقيقت نشان دهنده شروع عصر جديدي از همکاري هاي علمي ميان کشورهاي جهان است.

دکتر تبريزچي، دکتر جواد رحيقي، سفير کشورمان در اردن دکتر فردوسي پور، دکتر روضاتيان بعنوان سرپرست کاربران ايراني در سزامي و دکتر خسرو ابادي جزء کادر سزامي هستند.

کلمه سزامي (SESAME) به معناي لغوي کنجد (در انگليسي) کوتاه شده عبارت Synchrotron light for Experimental Science and Application in the MiddleEast که مي‌توان آن را تابش سينکروترون براي تحقيقات علوم کاربردي و بکارگيري آن در خاورميانه معني کرد. اين پروژه همکاري علمي و فني بين‌المللي براي تأسيس و استفاده از يک دستگاه سينکروترون در منطقه خاورميانه است که با هدف توسعه تکنولوژي سينکروترون در منطقه خاورميانه بوجود آمده است.

سزامي اولين مرکز تحقيقاتي مهم با سرمايه‌گذاري مشترک بين‌المللي در خاورميانه است که به وسيله دانشمندان و دولتمردان منطقه پايه‌گذاري شده است. اين طرح بين‌المللي زير چتر يونسکو در سال ۲۰۰۲ آغاز به کار کرد و از سال ۲۰۰۳ به بعد به عنوان يک مؤسسه بين‌المللي مستقل به کار خود ادامه داده است.

پيش بيني مي‌شود که منابع تابش سينکروترون تأثير زيادي بر توسعه علم و فناوري در منطقه خاورميانه و همچنين توسعه صنعتي، آموزش دانشجويان و اقتصاد عمومي منطقه، داشته باشند. يکي از مهمترين اهداف پروژه سزامي علاوه بر اهداف ذکر شده، ايجاد يک بستر براي ترويج توافق و صلح در منطقه بوسيله همکاري‌هاي علمي و فني ميان اين کشورها است. سينکروتروني که در طرح سزامي استفاده خواهد شد، سينکروتروني است که پيش از اين در آلمان استفاده مي‌شده است و با به روز رساني‌ها و افزايش توان و تغيير مشخصات فني به منطقه منتقل خواهد شد و شايد بتوان آن را هديه آلماني‌ها به خاورميانه ناميد. دليل آلمان براي اهدا اين شتابدهنده به طرح سزامي اين بود که ساخت دستگاه سينکروترون جديد خود را به پايان رسانده بود و وزارت آموزش و تحقيقات آلمان براي تمرکز بودجه بر روي فعاليت سينکروترون جديدش تصميم به تعطيلي فعاليت سينکروترون قديمي گرفت.

تعداد بازديد:243 آخرين تغييرات:96/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر