پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/قرآن

مسابقات قرآن؛ عرصه‌ای برای ظهور توانمندی روشندلان

فرزاد حيدري بيان کرد:

مسابقات قرآن؛ عرصه‌اي براي ظهور توانمندي روشندلان

گروه مسابقات: معاون توسعه مديريت و منابع سازمان بهزيستي با اشاره به توانمندي‌هاي بسيار زياد نابينايان در عرصه‌هاي مختلف، گفت: توانمندي آنها در عرصه‌هاي مختلف حتي از افراد سالم نيز بيشتر است که يکي از اين عرصه‌ها با برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن نابينايان به منصه ظهور رسيد.

فرزاد حيدري، معاونت توسعه مديريت و منابع سازمان بهزيستي کشور، در گفت وگو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا)، در مورد مسابقات بين المللي قرآن روشندلان جهان اسلام، گفت: مأموريت مجموعه‌اي که در آن مشغول خدمت هستم، انجام فعاليت‌هاي پشتيباني و تامين منابع و ... از اين دوره از مسابقات بود.
وي افزود: با توجه به اينکه امسال، دومين دوره مسابقات بين‌المللي روشندلان برگزار شد، مقدار زيادي با تجربه‌تر از دوره گذشته عمل و تلاش شد تا نواقص اولين دوره برطرف شود که به اعتقاد من در اين زمينه تا حد زيادي موفق عمل کرديم.
معاون توسعه مديريت و منابع سازمان بهزيستي با اشاره به اينکه با برگزاري اولين دوره اين مسابقات در سال گذشته، عملاً مسابقات نابينايان با نام ايران در دنيا ثبت شد، تصريح کرد: در دوره اول اين مسابقات با اينکه شاهد تعداد کمتري نسبت به دومين دوره بوديم، اما سطح مسابقات براساس گفته کارشناسان و اساتيد قرآني مطلوب ارزيابي شد.
حيدري در ادامه گفت‌وگوي خود با ايکنا به دو رشته‌اي شدن دوره دوم مسابقات بين‌المللي قرآن نابينايان اشاره و اظهار کرد: دور دوم در دو رشته و با کشورهاي بيشتر و با کيفيت بسيار مطلوب‌تر نسبت به اولين دوره برگزار شد. از نزديک با تعدادي از شرکت‌کنندگان گفت‌وگو داشتم که اغلب آنها از سطح مسابقات و ميزباني ايران از اين رقابت‌ها خرسند بودند و در يک کلمه از ميزباني جمهوري اسلامي ايران احساس رضايت داشتند.
وي خاطرنشان کرد: در اين دوره از مسابقات هم سطح رقابت‌ها مطلوب بود و هم اينکه رضايت از پذيرايي نيز بالا بود. با توجه به وظايفي که ما برعهده داشتيم، تلاش شد تا از بدو ورود اين عزيزان به خاک ايران تا زمان ترک کشور مورد تکريم و احترام ويژه قرار بگيرند و خوشحال که به اين آرمان تا حد بسيار زيادي نزديک شديم.
معاون توسعه مديريت و منابع سازمان بهزيستي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به اينکه نابينايان در هر عرصه‌اي که گام گذاشته‌اند، توانمندي‌هاي خاص خود را نشان داده‌اند، گفت: اين توانمندي به حدي بوده است که مردم ديگر از بُعد ترحم به آنها نگاه نمي‌کنند؛ چرا که مطمئن شده‌اند توانمندي آنها در عرصه‌هاي مختلف حتي از افراد سالم نيز بيشتر است که يکي از اين عرصه با برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن نابينايان به منصه ظهور رسيد.
حيدري با تأکيد بر اينکه تلاوت قرآن از روي خط بريل و در حالي که تنها با نوک يکي از انگشتان بايد اين کار صورت بگيرد، بسيار سخت است، افزود: يکي از موضوعاتي که بايد در بحث نابينايان مورد توجه قرار گيرد اين است که قبل از هر کاري بايد توانمندي‌هايشان را به خودشان بباورانيم و آنها را متوجه توانمندي‌هاي خاص خودشان کنيم.
وي افزود: بحث خودباوري يکي از مهم‌ترين، بحث‌هايي است که در صورت دست يافتن به آن بايد شاهد شکوفا شدن استعدادهاي نابينايان در عرصه‌هاي مختلف باشيم.
معاون توسعه مديريت و منابع سازمان بهزيستي کشور همچنين عنوان کرد: بهزيستي هميشه در بحث جامعه هدف خود تلاش کرده است تا در ترويج فرهنگ ديني پيش قدم باشد، اين موضوع در دوره جديد مديريت و نيز پيگيري‌هاي معاونت فرهنگي همراه با خروجي‌هاي بسيار خوبي بوده است. به طوري که ما در بحث اقامه نماز در مهدهاي کودک داراي رتبه شديم، در اقامه نماز بين دستگا‌هاي دولتي داراي رتبه شديم. همه اينها نشان مي‌هد که سازمان بهزيستي واقعاً به مسئله فرهنگ قرآني نگاه جدي داشته و دارد.
حيدري اذعان کرد: نگاه سازمان بهزيستي به بحث قرآني با برگزاري مسابقات قرآن از سطح شهرستاني و استاني گرفته تا کشوري و بين‌المللي نشان از اهميت اين مسير براي مديران سازمان دارد. برگزاري همين مسابقات باعث شده تا جامعه هدف سازمان بيش از پيش با فرهنگ قرآني آشنا شوند. علاوه بر اين هرساله اعتباري براي هيئت‌هاي عزاداري جامعه هدف در نظر گرفته‌ايم به عنوان مثال انجمن ناشنوايان يک هيئتي راه‌اندازي مي‌کند، ما نيز به آنها کمک مي‌کنيم تا بتوانند مراسم ديني را به خوبي برگزار کنند.
وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به اينکه ثبت شدن نام مسابقات بين المللي قرآن در بخش نابينايان براي ايران، افتخار بزرگي براي بهزيستي است، گفت: اينکه در اين مسابقات نابينايان نماينده ايران موفق به کسب رتبه شدند و در محضر رهبر بزرگ انقلاب نيز حضور يافتند نيز افتخار ديگري است که براي بهزيستي رقم خورد.
معاون توسعه مديريت و منابع سازمان بهزيستي در پايان خاطرنشان کرد: سازمان بهزيستي وظيفه خدمت رساني به جامعه هدف را دارد و در اين مسير دو مسئله را بيش از هر چيز مورد توجه قرار مي‌دهد، موضوع اول آشنايي بيش از پيش جامعه هدف با مقوله‌هاي ديني و فرهنگ قرآني و عمل کردن به وظايف در اين زمينه است.

تعداد بازديد:326 آخرين تغييرات:96/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر