دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

پسر بچه تان را اینگونه تربیت کنید

پسر بچه تان را اينگونه تربيت کنيد

خانواده هايي که فرزند پسر دارند، گاه درباره تربيت کودک شان نگراني هايي دارند. در ادامه شما را با توصيه هاي تربيتي در اين باره آشنا مي کنيم .

تربيت پسر بچه

تربيت و پرورش صحيح فرزند مهم ترين مشغله ذهني پدر و مادر است. با ورود نوزاد به کانون گرم خانواده، زندگي زن و شوهر وارد مرحله تازه اي مي شود. آنها از اين به بعد فقط همسر يکديگر نيستند؛ بلکه در برابر فرزندشان به عنوان پدر و مادر نيز وظايفي دارند.

 

ابراز احساسات و هيجانات، صحبت کردن درباره مسائل و مشکلات، توانايي برقراري قوي با ديگران و… از جمله مسائل تربيتي حساس وظريفي است که والدين بايد به آن توجه داشته باشند. چنين توانايي هايي معمولا در دختران ملموس تر از پسران ديده مي شود. خانواده هايي که فرزند پسر دارند، گاه در اين باره نگراني هايي دارند. در ادامه شما را با توصيه هاي تربيتي در اين باره آشنا مي کنيم:

۱ – به او کمک کنيد تا احساساتش را بروز دهد

مامان ها معمولا بيشتر با دخترانشان صحبت مي کنند. در نتيجه، به طورکلي پسرها ديرتر صحبت کردن را ياد مي گيرند و قدرت کلامي پايين تري از دخترها دارند.

پسر کوچولوي شما دربرابر انتقادها بسيار حساس است؛ خصوصا در مورد مسائلي که به رفتارش مربوط مي شود. کارهاي نادرست و بد را به او خاطر نشان نماييد اما افراطي رفتار نکنيد

آنها دوست دارند که احساسات را در دل خود نگه دارند. درمواقع ناراحتي، دختر بچه ها گريه مي کنند و پسرها دعوا و کتک کاري را انتخاب مي کنند. بايد او را از سنين خيلي پايين تشويق کرد که درمورد هيجانات دروني صحبت کند، از سکوت و خاموشي بيرون بيايد و عکس العملش را با سخن گفتن نشان دهد.

نکاتي براي تربيت پسر بچه ها

۲ – بيش از حد از او انتقاد نکنيد

پسر کوچولوي شما دربرابر انتقادها بسيار حساس است؛ خصوصا در مورد مسائلي که به رفتارش مربوط مي شود. کارهاي نادرست و بد را به او خاطر نشان نماييد اما افراطي رفتار نکنيد. به عنوان مثال در تربيت او ازگفتن جملاتي مانند « خواهر کوچولوي تو هيچ وقت از اين کارها نمي کند! تو مامان را کلافه و خجالت زده مي کني…» بپرهيزيد.

۳ – زبان مناسب را انتخاب کنيد

” مردان مريخي، زنان ونوسي” شايد همه ما اين عبارت را شنيده ايم و حتما گوينده آن دليل روشني براي اين ادعا دارد. در اصول تربيتي مسلما شيوه رفتاري با هر جنس متفاوت است. وقتي با پسرها صحبت مي کنيد، جملات واضح، روشن، منطقي و به دور از هر توضيح اضافي وحاشيه را انتخاب کنيد.

۴ – نيمه ديگرشخصيت او را نيز درنظر بگيريد

به او بياموزيد که در لباس پوشيدن مرتب باشد و رنگ ها را با هم ست کند، به آرايش موهايش برسد، مراقب سلامت و ظاهر خود باشد … اينها مسائلي است که شايد همه پدران به آن توجه نداشته باشند. چنين شرايطي براي او بسيار مفيد است؛

او را ترغيب کنيد که خودش لباس هايش را بپوشد، دوش بگيرد و به کارهاي شخصي اش برسد. بپذيريد که روزي ازشما دور خواهد شد. نکته تربيتي مهم ديگر اين است که احساس نيازي که به شما دارد را بيش از حد تقويت نکنيد

 چرا که او بعدا مردي خواهد شد و به اين ترتيب مي تواند نظر ديگران را به خود جلب کند. از اينکه احساس ” زنانه” پيدا کند نترسيد. احساس مرد بودن از والد هم جنس خودش به او منتقل مي شود.

۵ – محدوديت وضع کنيد

از آنجا که مادر جذابيت وشيفتگي بيشتري براي پسرش دارد و به علاوه اينکه نمي تواند خيلي با او صميمي باشد، برقراري ارتباط اين دو، پيچيدگي هاي خاصي دارد. اما به هر حال، اعمال برخي محدوديت ها لازم و غير قابل اجتناب است.

۶ – همه کارهايش را انجام ندهيد

دليلي ندارد که زيپ شلوار و دکمه هايش را ببنديد، در حالي که خودش مي خواهد اين کار را انجام دهد. او را ترغيب کنيد که خودش لباس هايش را بپوشد، دوش بگيرد و به کارهاي شخصي اش برسد. بپذيريد که روزي ازشما دور خواهد شد. نکته تربيتي مهم ديگر اين است که احساس نيازي که به شما دارد را بيش از حد تقويت نکنيد.

۷ – يک نمونه ” اجتماعي” براي او باشيد!

امروزه مادر علاوه بر جايگاه مهم خود مي تواند مدلي براي شناخت هويت اجتماعي فرزندش باشد. او مي تواند پسرش را به سمت اهدافش سوق دهد. بسيار رايج است که پسر بچه ها مي گويند«مي خواهم درآينده شغل مادرم را داشته باشم»

تعداد بازديد:243 آخرين تغييرات:96/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر