دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 5 رمضان 1439 - 21 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مسکن مهر؛ وعده‌‌ها و گلایه‌ها

مسکن مهر؛ وعده‌‌ها و گلايه‌ها

نيمه‌تمام ماندن بخش زيادي از واحدهاي مسکن مهر، تحويل نيمه‌کاره بخشي ديگر از خانه‌ها و دريافت اقساط از واحدهايي که هنوز تحويل داده نشده، از مهم‌ترين انتقادات متقاضيان است؛ انتقاداتي که مورد توجه نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري هم قرار گرفته است.

مسکن مهر

به گزارش تبيان به نقل از روزنامه جام جم، در حالي که مسئولان فعلي وعده مي‌دهند مسکن مهر تا پايان دولت يازدهم به پايان خواهد رسيد، مشکلات بخش زيادي از واحدهاي مسکن مهر در حدي است که به نظر مي‌رسد اين وعده محقق نخواهد شد.

حوزه مسکن در سال‌هاي اخير حوادثي را به چشم خود ديد که تاکنون نديده بود، مانند توقف تکميل ساخت و ساز مسکن مهر، قول‌هاي مکرر درباره ساخت مسکن اجتماعي و مسکن قسطي، افزايش اجاره‌خانه و آخر هم ارسال دفترچه اقساط براي مسکن مهري‌هايي که هنوز خانه خود را تحويل نگرفتند.

اتفاق عجيب‌تر اين‌که متقاضياني که مسکن مهر نيمه‌کاره دارند و همچنان پس از سال‌ها منتظر تکميل آن هستند، بايد هم اجاره‌خانه محل سکونت فعلي خود را بدهند و هم اقساط خانه‌اي که کليد آن را نديده‌اند! بعلاوه برخي فازهاي مسکن مهر که سال گذشته به افتتاح رسيد هنوز خدمات روبنايي و زيربنايي کاملي ندارند و براي خانوارهايي که در حال پرداخت اقساط واحدهاي خود هستند، قابل اسکان نيست.

وي با بيان اين‌که متاسفانه تکميل و ساخت و ساز در مسکن مهر خيلي کند ادامه دارد، افزود: فاز 11 خيلي کند شده است، تکميل فازهاي مسکن مهر، تسهيلات مي‌خواهد که دولت نمي‌دهد. اين‌که مي‌گويند تا پايان سال تمام مي‌شود نيز امکان‌پذير نيست. اگر با همين روند ادامه پيدا کند در خوشبينانه‌ترين حالت دو سه سال طول مي‌کشد. وي تصريح کرد: متاسفانه در دولت کنوني اراده‌اي براي تکميل واحدهاي باقيمانده مسکن مهر وجود ندارد

به‌ اين ترتيب، اقساط وام‌هاي مسکن مهر براي اين دسته از متقاضيان به پيش خريد تبديل شده، يعني آنها در حال پرداخت پول خانه‌اي هستند که قرار است هر وقت تکميل شد، تحويل داده شود.

هرچند اين مشکل از سال گذشته بروز کرد و روزنامه جام‌جم هم به اين مشکل پرداخت و مسئولان وزارت راه و شهرسازي وعده دادند آن را برطرف خواهند کرد، اما همچنان به گفته متقاضيان مسکن مهر، آنها مجبور به پرداخت اقساط خانه‌هايي هستند که معلوم نيست چه زماني مي‌توانند در آن سکونت کنند.

11 ماه است قسط مي‌دهم

اميرحسين يکي از افرادي است که اين اتفاق برايش افتاده است. او مي‌گويد 11 ماه است قسط مسکن مهري را مي‌دهم که نه کليد آن و نه خودش را ديده‌ام. متاسفانه چندين ماه است که خانه اجاره‌اي خود را تحويل صاحبخانه دادم و با همسر و دو فرزندم به خانه پدر همسرم رفتيم. هيچ‌گاه فکر نمي‌کردم چنين اتفاقي برايم بيفتد. خانه تقريبا نيمه‌کاره است، گرچه از لحاظ روبنايي کاملا ساخته شده، اما تجهيزات آن ناقص است و قابل سکونت نيست.

خانه را کامل تحويل نداده، دفترچه اقساط ارسال کردند

خانم محمدي يکي از متقاضيان مسکن مهر است که او هم خانه‌اش را نيمه‌تمام تحويل گرفته، اما دفترچه اقساط برايش صادر شده است. وي در گفت‌وگو با جام‌جم مي‌گويد: ظاهرا خانه را تحويل گرفتيم، اما واقعيت چيز ديگري است. دولت به دليل نزديک شدن به انتخابات مسکن مهرمان را تحويل داد، اما واقعيت اين است که امکانات خانه اصلا به گونه‌اي نيست که قابل سکونت باشد. وي ادامه داد: ما در اخبار شنيده بوديم وقتي خانه را به طور کامل تحويل متقاضيان دادند، آن وقت بعد از يک سال دفترچه اقساط نيز تحويل فرد مي‌شود. الان خانه را کامل تحويل نداده، دفترچه اقساط ارسال کردند.

ساخت و سازها خيلي آرام و کند است

احمد لواساني متقاضي مسکن مهر و يکي از نمايندگان مردم در گروه‌هاي مسکن مهري نيز در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان کرد: افراد زيادي از متقاضيان مسکن مهر را مي‌شناسم که خانه‌شان را تحويل نگرفته‌اند، اما بيش از يک سال است در حال پرداخت اقساط آن هستند. در فاز 11 پرديس اغلب خانواده‌ها حدود 17 تا20 قسط را پرداخت کرده‌اند، اما خانه را تحويل نگرفته‌اند.

وي افزود: در فاز 8 نيز اغلب خانواده‌ها حدود دو سال است که دارند قسط خانه‌اي را که نديده‌اند مي‌دهند. وي در پاسخ به اين سؤال که فکر مي‌کنيد با تمهيدات صورت گرفته تا چند ماه ديگر بقيه خانه‌ها به متقاضيان منتظر تحويل داده شود، گفت: در فاز 11 روال تکميل و ساخت و سازها خيلي کند پيش مي‌رود و اصلا تمهيدات خاصي صورت نگرفته است. فاز 5 پرديس هم مانند فاز 11 است. لذا به نظر مي‌رسد فازهاي 11 و 5 پرديس تا چند سال ديگر به اتمام برسد. اما فاز 8 وضعيت بهتري دارد که با روال کنوني و در حالت خوشبينانه تا پايان سال 97 به اتمام خواهد رسيد.

مسکن مهر تمام مي‌شود؟

نبي‌اله قديري، نماينده گروه‌هاي مسکن مهري وحدت پرديس در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم با تائيد اين موضوع که افراد زيادي هستند که خانه خود را تحويل نگرفتند، اما دفترچه قسط از سوي دولت دريافت کردند، عنوان کرد: لطفا سري به فازهاي مختلف پرديس بزنيد تا ببينيد آنجا چه خبر است. مشکلات مردم را ببينيد، متاسفانه با اين‌که هر روز در حال پيگيري امورشان هستيم، اما مشکلات تمام‌شدني نيست. وي ادامه داد: من چندين هزار نفر را مي‌شناسم که هنوز خانه خود را تحويل نگرفته‌اند يا ناقص و نيمه‌کاره تحويل گرفته‌اند، اما دارند به دولت قسط مي‌دهند.

وي با بيان اين‌که متاسفانه تکميل و ساخت و ساز در مسکن مهر خيلي کند ادامه دارد، افزود: فاز 11 خيلي کند شده است، تکميل فازهاي مسکن مهر، تسهيلات مي‌خواهد که دولت نمي‌دهد. اين‌که مي‌گويند تا پايان سال تمام مي‌شود نيز امکان‌پذير نيست. اگر با همين روند ادامه پيدا کند در خوشبينانه‌ترين حالت دو سه سال طول مي‌کشد. وي تصريح کرد: متاسفانه در دولت کنوني اراده‌اي براي تکميل واحدهاي باقيمانده مسکن مهر وجود ندارد.

شرط و شروط پرداخت تسهيلات 40 ميليوني مسکن مهر

عضو انجمن انبوه‌سازان با بيان اين که گذاشتن شرط و شروط براي پرداخت تسهيلات 40 ميليون توماني مسکن مهر باعث کندي روند پرداخت‌ها مي‌شود، گفت: پرداخت تسهيلات 40 ميليون توماني با فشار و با سختي انجام مي‌شود.

ايرج رهبر در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: پيش‌تر سيستم بانکي از انبوه‌سازان ارائه گواهي ماده 186 ماليات‌ها براي پرداخت تسهيلات 40 ميليون توماني را درخواست کرده بود، اما اين‌که شرط جديدي مثل گواهي استعلام ذي‌نفع واحد و کپي شناسنامه همسر و فرزندان را اضافه کرده باشند، خبر ندارم. وي با اشاره به اين که يکي از شروط پرداخت تسهيلات 40 ميليوني به واحدهاي مسکن مهر 60 درصد پيشرفت کار عنوان شده است، گفت: برخي واحدهاي مسکن مهر در حال حاضر به‌دليل عدم‌تفکيک و جانمايي اگرچه 60 درصد پيشرفت فيزيکي دارد، اما پرداخت تسهيلاتشان با مشکل مواجه خواهد شد.

تعداد بازديد:268 آخرين تغييرات:96/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر